10 oynama fazla Ukraynalı elektriksiz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleneniş konuşmasında Rusya’nın saldırıları sonrası devam eden elektrik gerilimine ilişkin olarak bulundu.

Planlı stabilizasyonu kapsayan ek olarak acil kapatmaların yaşadıklarını anlatan Zelenski, “Şu anda çoğu Vinnytsia, Odesa ve Kiev bölgesinde olmak üzere 10 ziyaretçiden fazla Ukraynalı elektriksiz. Elektrik tedarikini normalleştirmek için her şeyi yapıyoruz” dedi.

Konuşmasında Rusya’nın yeni füze saldırılarına da yer veren Zelenskiy, Dnipro’daki saldırı sonucu onlarca kişinin yaralandığı, saldırıdan etkilenmelere gerekli yardımın sağlandığı ve Zaporijya’da Rus bombardımanı sonucu yıkılan bir konut binasının tahliyesinin tahliyeye devam ettiğini bildirdi. Zelenskiy ayrıca dün gününün ilk yarısında Ukrayna savunma güçlerinin, 6 Rus seyir füzesi ve 5 Shahed düşürmeyi başardığını belirtti.

Finlandiya ve İsveç’e, Ukrayna’ya yeni savunma yardım paketi için teşekkür eden Zelenskiy, “Bu çok önemli.

MH17 DAVASI: 3 KİŞİYE ÖMÜR BOYU HAPİS

Öte yandan Zelenskiy, Ukrayna’nın çıkışı 2014’te Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yürüten Malezya Hava Yolları’na ait MH17 uçağının, füze atışı sonucu düşürülmesine ilişkin davada Lahey’deki Hollanda mahkemesinin 3 kişinin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin davada bulundu. Zelenskiy şöyle konuştu:

“Hollanda’da bugün çok önemli bir karar alındı. 2014’te Malezya’ya ait Boeing’i Donbas semalarında düşürülen katiller için ilk cezalar verildi. katille ilgili değil.Rusya bu felaket hakkında pek çok yalan söyledi, ancak yine de temel gerçekler belirlendi.Artık failler yargılandı ve daha üst düzeydeki zanlıların da yargılanması için zemin hazırlandı.”

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

Leave a Comment