“100 yıl önceye dönebiliriz” uyarısı!

“100 yıl önceye dönebiliriz” uyarısı!

İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı Prof.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) antibiyotik direncini en önemli 10 sağlık problemini gösterdiğini ve bu nedenle söz konusu hafta içinde toplumu bilinçlendirici çeşitli faaliyetlerde kullanılan Balık, bu yıl DSÖ’nün dünya çapındaki “mavi” giyim sınırlarında hepsini dile getirdi.

DSÖ’nün bu süreye katkıda bulunmak ve kısıtlamalara dikkati çekmek amacıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde de bulaşıcı hastalıklar alanında faaliyet haftası boyunca mavi giyineceğini aktaran Balık, “Dünya çapında sadece 2019 yılındaki kısıtlamaya bağlı bakteri tüketimi nedeniyle 1,3 milyon kişi hayatını kaybetti. bu şekilde giderse 20-30 yıl içinde yılda 10 milyon kişide kalıcılık nedeniyle oluşan bakterilerin kirlenmelerinden silineceğini düşünüyor.Bu çok ciddi bir sorun” ifadesini kullandı.

“ANTİBİYOTİKLER AĞRI KESİCİ, ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ DEĞİL”

Prof.Dr.Balık, antibiyotik direncinin Türkiye açısından da ciddi bir sorun gövdesini çizerek, “Hem kullanıcı hem de birçok ülkede klinikler yanlış, aşırı kullanılan ve buna bağlı olarak direnç geliştiriyor. İlaçlar kullanılmamalıdır.

Çoğu insanın soğuk algınlığı ve grip gibi muhafazada antibiyotiğe yöneldiğine işaret eden Balık, dağıtımlarını sürdürdü: “Grip, nezle gibi çevrelerde ana etken virüsler olduğu için antibiyotikler üzerinde etkili değildir. daha sonra gerçekten antibiyotikle tedavi edilecek bir enfeksiyonla karşı karşıya kalındığında bu ilaçlar hiçbir fayda göstermiyor.

Bilim dünyası son 30-40 yılda yeni bir antibiyotik grubu keşfedemedi, bu nedenle dirençle mücadele etmek için uzaklaşmamız gereken tek şey üzerinde bulunan antibiyotikleri koruyun. Bunun yolu da gereksiz antibiyotik kullanımından sakınarak, koruyucu uyarıları engellemeden geçiyor. Antibiyotik doktor tarafından reçete edilmişse bitmişe kadar kullanılmalı, evde ağırlıklı bir antibiyotiğin olması demek bunun yanlış kullanılmış anlamı da geliyor.”

“TARIM VE HAYVANCILIKTA DA ANTİBİYOTİK KULLANIMI KISITLANMALI”

İsmail Balık, tarım ve hayvancılığın da antibiyotiğin en yaygın kullanılan alanlardan biri olduğunu vurgulayarak şu bilgileri paylaştı: “Antibiyotiklerin yüzde 70’i tarım ve hayvancılıkta, yüzde 30’a kadar da insanlar tedavide kullanılıyor. Yani tarım ve hayvancılıkta da muhafazakarların korunması gerekiyor” .Çünkü bitkilerden ve hayvanlardan insanlardan yayılan bir döngüde üremeye karşı dayanıklılık yayılıyor, üstteki kendi içinde kimyasal bir zehirleme de meydana geliyor.”

“BU İLAÇLARI BİLİNÇLİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ”

Prof. den daha fazlasını kaldırabiliyor.Hastalarımızda bu tabloyla karşılaşıyoruz, maalesef hiçbir antibiyotikle tedavi edemediğimiz direnç gelişmiş bakteri enfeksiyonlarında çaresiz kalıyoruz.

Eğer bilinçsiz antibiyotik kullanımı bu şekilde devam edecekse 100 yıl öncesinden geri dönüşüz. Sıradan, basit koruyucu bile alerjik dayanıklılık nedeniyle tedavi edilemez duruma gelecek. Basit bir zatürreden hastalarımızı geride bıraktık geleceğiz. Bu nedenle ‘antibiyotik orantısız ölüm’ diyoruz. Mutlaka bu bölümleri kullanmaktadir.”

“ÇOCUĞUNUZ HASTA OLDUĞUNDA HEMEN ANTİBİYOTİĞE YÖNELMEYİN”

Toplumun ve sağlık çalışanlarının antibiyotik kullanımı konusunda bilinçlendirmenin önemine dikkati çeken Balık, özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi, hekim antibiyotiklerin yazdığında bile bunun sorgulanmasını önermesinde bulundu.

Prof.Dr.Balık, “Çocuklarda soğuk algınlığı belirtileriyle kendini gösteren yüzde 90’ından fazlasını virüs kaynaklıdır ve antibiyotikler bu hastalıklarda etkili değildir. . Ailenin nefret ettiği antibiyotik kullanan hekime ‘çocuğumda bakteri enfeksiyonu tedavisinden emin misiniz’ diye sorması gerekiyor” uyarısını yaptı.
Leave a Comment