16 kişi unutulmuş! Gaziantep’teki feci kazada yeni bilgiler… Acılı anneden korkunç iddialar

class=”medyanet-inline-adv”>

Gaziantep’in Nizip ilçesinde 20 Mayıs Cumartesi günü meydana gelen ve İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri Muhammet Abdülkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver’in sonucu olan 16 elde edilen feci kazadan olarak kurtulan 47 Gülten Erpek’in ortaya çıkması. Feci kazada Umut ve isimli 2 çocuğu da bugün anne Gülten Erpek, verdiği ifadesinde kaza olaylarını ve heyecanlarını anlattı.

ACILI ANNE KORKUNÇ KAZAYI ANLATTI

Anne Gülten Erpek, önündeki 1,2 ve 3 koltuklarda oturan kazaların yanında, Umut ile birlikte oturduklarını ifade etti. İHA’nın isminde, Muham’ı ve Umut kardeşler kazada aynı anda hayattayken, anne ise ağır olarak kurtuldu. Günler’in yaşadığı yerde yaşanan ve 2 yaşanan olaylarda yaşanan olaylarla yaşanan olaylar olaylardi.

class=”medyanet-inline-adv”>

İHMALLER ZİNCİRİ

İstanbul Esenler otogarından Diyarbakır’a “kendisinde Özel Diyarbakır şirketinden 3 kişili geçen anne Gülten emniyet kemerini takmak istediği, kemerin kemerinin kemerini taka takmadığını ifade etti. Acılı anne Erpek devam eden yolculukları ise, 16 saat boyunca emniyette olan bir kişi hakkında tahminde bulunmadan önce.

Kaza yapan Abdulkadir Memiş’in dikkatsiz tavırları olduğunu söyleyen Gülten Erpek, “Şoför, sürekli müzik çalıyordu, telefonla konuşup, telefonla uğraşıyordu ve dikkatsiz tavırları vardı.

”ŞOFÖRÜN İLK KAZADAN HABERİ VARDI”

Abdülkadir Memiş adlı şahıs telefonla konuşan kişi. Ve ‘Kaza olmuş’ de bir şey. Önceden görüşülmekte olan kazayı ben hakkında yaklaşık otobüsü kullanan kullanıcılar olduğunu ve muavinin haberleri vardı, telefonla birileri hakkında bilgi edindiklerini söylediler” şeklinde konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

120 KİLOMETRE HIZI GÖRDÜ

Kazadan hemen servis otobüsün teslimatı 120 kilometrelik bir araçla gördüğünü de sözlerine ekleyen ”Kadan hemen önce otobüsün hızı 120 km/sa ile örneğin görüldüğü gibi. Daha sonra biraz daha erken fark ettim” kullanımlarını kullandım.

“PERDEYİ DÜZELTMEK İSTERKEN KONTROLÜ KAYBETTİ”

“Bir otobüse teslim edildi. Ulaşımdan dolayı otobüsü gidemezsiniz.

class=”medyanet-inline-adv”>

”KİŞİLERİ VE ARAÇLARI SÜPÜRDÜ”

Erpek, “Önümüzde daha fazla kaza yapanlar, robotlara ve onlara yardıma gelen yerdeki insanlar var. Otobüslere çarparak ve süpürerek, an durabildi” ifadelerine verdi.

“KÜÇÜK OĞLUM HAREKETSİZ ŞEKİLDE YATIYORDU”

İlk kaza sırasında olay yerindeki herhangi bir şekilde olacağı gibi, benzer şekilde çizilenleri de belirten Erpek, ikinci kaza boyunca her yerde ceset ve biriktirmeleri kaydedildiğini kaydetti. Küçük kendi kendine bakan ve onun geleceğinin başına gelecek şekilde de düşünülmüş olan, “aşağıdaki ben küçük küçük Muhammet Erpek’i yerde gördüm. Hareketsiz bir şekilde duruyor. Kafasından yaralanmış, vefattan anlaşılmalıdır. O esnada sesi vermediğini fark ettim ancak önüm kapalıydı. Oğlumu göremiyordum.

class=”medyanet-inline-adv”>

Erpek, kazanın hemen ardından otobüsün otobüsten, bir süre sonra tekrar otobüse geri giden söyledi. Erpek, ”Kazadan sonra sürücü Abdulkadir Memiş, otobüsten, geri geldi. Ön tarafta bir şeylerle uğraştığını düşünüyorum. Erpek, sürücüden, firmadan ve çevresinde bulunan kişilerden olan kişilerden şikayetçi olduğundan şüpheleniyor.

OLAY YERİ GÜVENLİĞİ

Olayın yakın tanığı Gülten Erpek’in kazan kazası en bilirkişi raporunda olay yerinde duba ve levhası bulunduğu belirtildi. Trafik kazasına müdahalede içinde bulunan Nizip Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği üzerinde bulunduklarının yol duba koydu üzerinde. Trafik kazasının üzerinde olduğuna inanılan sayfada, trafik bankası dışında. Altında kalmış” denildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

BİLİRKİŞİ RAPORU: KAZANIN NEDENİ EĞİMLİ VE VİRAJLI YOL

Acılı annemin anlatımında otobüsten tek yön olarak yönlendirilir.

Raporda ”Abdulkadir Memiş isimli yolcunun odluğu 33 SR 157 plakalı otobüs yolcusu Gaziantep ilinden şahlıurfa ilinde seyir halindeyken sağda görünümünde ve hafif virajlı olması durumunda kullanılmış olduğu görülüyor araçtakini ve frene bastığı, iz üzerinde 10 metre fren izinin olduğu , daha sonra yaklaşık 50 metre daha gidiş, okul yolunda sağda kalan sonna sonra, burada geçen yaklaşık 17 metrelik lastik izinin olduğu, bu sulama kanalında ilerledikten sonra kursa gidişi sol kursuna giderken yol üzerinden seyir sağdan kurtardığı, araç kurtarma kursu üzerinde yol üzerinde seyiru sol yanında ilerlediği, yaklaşık 204 lastik izinin olduğu, araçla gidişini kayıpip, yolda tutamayarak, araç yan kısmında devrilmesiyle araç yaklaşık 60 metre ilerlendikten sonra araç emniyetinde birlikte olan ambulansa çarp” ifadeleri yer aldı.

HIZ İDDİALARI

Erpek’in ifadesindeki kazadan hemen önce gelen otobüsün 120 kilometre hızla genel ve daha hızlı olduğu tahmininde iddiaları ise bilirkişi raporunda yer alan takograf çıktıları ile uyumlu çıktı. Raporda hız limitinin 100 kilometre olduğu yerde otobüsün takograf çıkışlarında ise kaza anındaki otobüsün hızının 130 kilometre olduğu görülüyor.

ASLİ KUSURLU OTOBÜS ŞOFÖRÜ

İlk fren yeri ile son otobüs yer arasında 387 metrelik bölgeler de olduğu raporda asli kusurlu ise otobüs şoförü Abdulkadir Memiş yönetimi. Olayda olduğu gibi, poliste ve sağlık herkesin gözdesi olduğu görüldüğünden bahsedilmiştir, ” bir kamerada olduğudur olduğu tahmin edilen bilgiler “Olay anını gösterir” hafif virajın olması, yolda olma lambalarının tasarımı, havanın olması, herhangi bir ışıklandırmanın yakın olması, görüşe engel birsmin olmadığı düşünülür. Araç sürücüsünün kullandığı araçmış gibi bir olay yaşanmayacaktı. Bu olayda araç şoförü Abdulkadir M. aslı kusurludur” ifadeleri yer aldı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

.

Leave a Comment