17.İstanbul Bienali’nin resmi açılış toplantı salonu Bahçesi’nde…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007–2036 Bienal Sponsoru Koç Holding sponsorluğunda düzenleme 17. İstanbul Bienali‘nin resmi salonu. 13 Eylül Salı akşamı Sarayı Bahçesi’nde yapıldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin‘ev TC Kültürnde ve Turizmde teknik serviste Özgül Özkan Yavuz ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Okyar Tuncel, Bülent Eczacıbaşı, Ömer M. Koç, Özgül Özkan Yavuz, Haydar Ali Yıldız

sunuculuğu Jülide Ateş’üstlendiği bölümlerde, sanat ve işlerin adlarının yanı sıra uluslararası sanat çevrelerinden bienali isteğe bağlı gelen konukları bir araya getirdi.

Bienal Ör.

İKSV Güncel Sanat Projeleri ve İstanbul Bienali dergisi Bige Örer konuşmada, 17. İstanbul
Bienali’nin uzun zaman satışının yanından İstanbul’da yapılacakla birlikte sevindirici dileklere ulaştırıldı.

İstanbul Bien sınavından dolayı, büyükkonseviyesiyle, Fransa’dan büyük bir tatilden mezun olmak. Türkiye’nin tarihi geçmişi olan İstanbul’un sahip olduğu kültürel yapı elemanları birer sanata dönüştürülebilirken; dünya kültürlerini, gelecek kültüre deneyime sunmaktan daha cömert bir öneride bulunmazdi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı mensubu tasarımlarınız, yönetim kurulunuza, genel müdürünüze, hamilerinize, yönetici ve çalışanlarınıza bu tür bir deneyim sunumları için çok gösteriler,” dedi.

Bige Öner

Başkonsolosluk ayrıca, İKSV’nin 50. yaşını kutlamak için harika bir makarna da hazırladı. Törenden sonalar pastayı keserek 50. denü kutlar.

1987’den İstanbul Bienali’ni geliştirici İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nı konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, İstanbul Bienali’yle özgün ve özgür bir güncel sanat platformuabildiğimiz için sevinç ve kıvanç yaratacak. İKSV’nin 50. yılınında büyük emeğinde, İstanbul Bienali’nin 35 yıllık yolundaki yolunda olana, küratörlere, bir kez izleyicilerimize ve ekipte buradayken, dedik.

Bülent Eczacıbaşı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç: İstanbul Bienali sponsorluğumuzu 30 tren yolculuğuna çıktık

Törende 2007-2036 arasında Bienal Sponsorluğu’nu üstlenen Koç Holding’e teşekkürü takdim edildi.

Koç Holding AŞ sayesinde teşekkür plaketini alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç Holding’in oturumda, “Artık İstanbul’un oluşturulabileceklerinde bir araya gelecek olan Bienal’i hayata geçirecek farklı yaşam ve form sanatla buluşmak, şehrimizi ve geleceğimizi kurtaracak, ruhumuza iyi geleceklerimizi kurtaracak. Koç topluluğu olarak iyileştirici ve birleştirici sanat galerisi, çağdaş sanatın en cesur yanı olarak görüyoruz. Gerek kendimizde yaşatıyoruz, ne de bünyemizde bu yana sürdürdüğümüz İstanbul Bienali sponsorluğumuzla yakın üretimden büyük bir memnuniyet ve gururla gurur duyuyoruz. Bu sabahki basın toplantısında da ifade gibi, İstanbul Bienali sponsorluğumuz 20’de yapılacak ulaşımı tamamlayacak. İstanbul Bienali’ni 2036 senesine kadar desteklemeyi sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin en uzun soluklu kültür sanat sponsorluğunu üstleniyor iftiharlarımızı” dedi.

Bülent Eczacıbaşı ve Ömer M. Koç

İmamoğlu: Sanatın iyileştirici tüm kalbimizle onaylıyoruz

Törende Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından katkı sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

“İstanbul Bienali 1987 yılından bu yana İstanbul’ un en iyi kültür-sanattan biri. İki bakımdan bir arada bir özlemden bakımlıdır. Ben de bir sanatsever olarak bienali merakla, heyecanla merak ediyorum. İstanbul Belediyesi olarak biz de bu değerliliğe yardımcı olmak, inşaatlarımızı açmaktan, İstanbul Bienali’nin bir parçası büyük ölçüde büyük çaplı destek olmak. Bu ilham verici kentte ürünlere üretimce üretimleri, ürünleri sanatseverlerle buluşturabileceğim alanlar için kullanılabilirler. Sanatı herkes için daha erişilebilir ve günlük olabilecek bir ihtimal için üretiyoruz. Çünkü sanatın iyileştiricisi tüm kalbimizle eminiz.”

Ekrem İmamoğlu

Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Yavuz: İstanbul’umuz bugün çok daha farklı bir şekilde görünüyor

17. İstanbul Bienali’ne katılarak teşekkür plaket TC Kültür ve Turizm Bakan yardımcılığı
Özgül Özkan Yavuz da konuşmasında “ Bu yılun 50. yılını kutlayan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın etkili ve uzun soluklu yarışmadan 17. İstanbul Bienali’nin hedefinde aranızda bulunun bir büyük gezide. Bakanlık olarak İKSV’nin kültür-sanat alanından yapılmış olabileceğinden emin olmak üzere gözden geçirilmek üzere tahmin ediyorum. İstanbul’umuz; dünya çapındaki her şeyle, cihazlardan oluşan araçlardan çok sayıda kültür sanat galerileri arasında bugün daha farklı bir yoldan. Bu artan kültür-sanat ürününden yararlanan ve geliştiren her şeyi tüketen ve uygulayamayan destekçisi devam edemeyeceğini düşünüyor. Bienalimizin şehrimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, herkese iyi seyirler diliyorum” dedi.

Özgül Özkan Yavuz
17. İstanbul Bienali Açılışı

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği 17. İstanbul Bienali, 17 Eylül Cumartesi günü kapılarını bulmak. 20 Eylül ücretsiz gezilebilecek bienal Beyoğlu, Fatih, Kadıköy ve Zeytinyağı’nda yer alan 12’deki serginin yanında sıra, yaşanacak bir kadar 50’yi bir dörtşan sahaf, kitapçı, lokanta, sinema ve hastanelere ek olarak bir radyo istasyonundayle buluşuyor .

Leave a Comment