21. Filmekimi programında kaçırılmaması gereken en özel filmler

7-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 21. Filmekimi’nin biletleri, 4 Ekim’de genel satışa çıkıyor. Peki, Filmekimi’nde öne çıkan ve kaçırılmaması gereken filmler hangileri?

1. The Banshees of Inisherin (Inisherin’in sıkıntıları) – Martin McDonagh

In Bruges’den sonra Martin McDonagh, Colin Farrell ve Brendan Gleeson’ı yeniden bir araya getiren The Banshees of Inisherin, İrlanda’da ücra bir adada yaşayan iki yakın arkadaşın hikâyesini, adanın yakınlarında süren bir iç savaş etrafında ve McDonagh’ın kendine has mizah stiliyle anlatıyor. Colin Farrell, filmdeki performansıyla Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

2. White Noise (Beyaz Gürültü) – Noah Baumbach

Beyaz Gürültü, 1980’lerde Amerikalı bir ailenin gündelik hayatın sıradan dertleriyle uğraşırken bir yandan da geleceği muğlak bir dünyada aşk, ölüm, takıntı, mutlu olma ihtimali gibi evrensel gizemlerini çözmeye çalışmalarını izliyor–üstelik yaşadıkları küçük ve sakin üniversite kasabasına facia çarpmışken. İşlevsiz aileler uzmanı Baumbach tarafından Don DeLillo’nun meşhur kitabından sinemaya uyarlanan Beyaz Gürültü tüketici toplumuna, yayımcılık kültürüne, komploculuğa, bilgi kirliliğine, felaketleri gösteriye dönüştürme furyasına karşı sivri ve zamanlamasıyla pek isabetli bir eleştiri.

3. Ayrılma Kararı (Decision to Leave) – Park Chan-Wook

2016 yapımı The Handmaiden sonrasında yalnızca mini dizi The Little Drummer Girl’e imza atan Park Chan-Wook’un Cannes’da En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldüğü yeni filmi Ayrılma Kararı (Decision to Leave), dağlık bir bölgede yaşanan bir ölümü araştırmak için görevlendirilen dedektifin, ölen adamın soruşturmada ana şüpheli konumundaki eşiyle yakınlaşmaya başlaması sonrası gelişen olayları konu ediniyor.

4. The Menu (Menü) – Mark Mylod

Filmde genç bir çift (Anya Taylor-Joy ile Nicholas Hoult) son derece şık bir restoranda özel bir yemek için karadan uzak bir adaya gider. Restoran fazlasıyla gösterişli dekore edilmiştir, meşhur şef de (Ralph Fiennes) gayet özel bir tadım menüsü hazırlamıştır. Ne var ki bir tuhaflık vardır, çalışanlar biraz fazla serttir, yemeklerde sıradışı birtakım malzemeler kullanılmıştır, konuklar da can acıtacak sürprizlerle karşılaşacaktır. Suç, yemek, kan ve mizahın bu leziz karışımı, ilk gösterimini eylülde Toronto Film Festivali’nde yaptı.

5. Bebek Servisi (Broker) – Hirokazu Koreeda

Arakçılar (Shoplifters) filmiyle Altın Palmiye’ye uzanan Hirokazu Koreeda, yeni filmi Bebek Servisi (Broker)’nde kan bağının getirilerini, seçilmiş ve seçilmemiş aileleri işlerken karakterlerini hiç yargılamadan şefkatle gözlemliyor. Daha çok The Host, Memories of Murder, Parazit (Parasite) gibi Bong Joon ho filmleriyle tanınan Song Kang-ho, filmdeki performansıyla Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

6. Corsage (Korsaj) – Marie Kreutzer

Dünya prömiyerini 2022 Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yapan Korsaj, Elisabeth’in 40. doğum günü kutlamalarını dönüm noktası alarak sonunda zincirlerini kırmaya niyetlenen, bilgiye ve yaşama aç bir kadının isyanını gözler önüne seriyor. Kırılgan olduğu kadar öfkeli, narin ama dişli İmparatoriçe’yi kusursuz canlandıran Vicky Krieps, performansıyla Cannes’da ödül kazandı. Korsaj, Avusturya’nın Oscar adayı oldu.

7. Kutsal Örümcek (Holy Spider) – Ali Abbasi

2018 yapımı Sınır (Gräns) ile adından söz ettiren Ali Abbasi’nin yeni filmi Kutsal Örümcek (Holy Spider), kadınları öldürerek İran’ın kutsal şehri Meşhed’i temizlediğine inanan bir seri katilin peşine düşen gazeteci Rahimi’nin hikâyesini anlatıyor. Gazeteciye hayat veren Zar Amir-Ebrahimi, 75. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştı.

8. Marlowe – Neil Jordan

Bezgin bir özel dedektif, gizemli bir sarışın kadın, çözülecek bir vaka… Neil Jordan Raymond Chandler’ın meşhur dedektifi rolünü üstlenen aksiyon yıldızı Liam Neeson ile birlikte son filminde yeniden bir araya geldi. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde hem ana yarışmada hem de kapanış gecesinde yapan neo-kara film Marlowe, Liam Neeson’ın oynadığı 100. film.

9. İlgi Manyağı (Sick of Myself) – Kristoffer Borgli

2022 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan İlgi Manyağı (Sick of Myself), sanatçı sevgilisi Thomas’ın kariyerinde bir anda başarıyı yakalaması sonrası kendisinin üzerinden çekilen sahne ışıklarına yeniden kavuşmak için kendini sürekli hasta eden Signe’nin hikâyesini anlatıyor.

10. Leyla’nın Kardeşleri (Leila’s Brothers) – Saeed Roustaee

Kırk yaşındaki Leyla, tüm hayatını anne-babasına ve dört erkek kardeşine bakmakla geçirmiştir. Aile, ağır ekonomik koşulların da etkisiyle borçların altında ezilmektedir. Hayal kırıklıklarının gölgesinde, kavgasız geçmeyen tek bir gün yoktur. Kardeşler iki yakalarını bir araya getirmeye çalışırken, Leyla belki de hepsini düze çıkartacak bir fikri ailesine açar. Leyla’nın Kardeşleri (Leila’s Brothers), diyalogları ve etkileyici performanslarıyla Cannes Film Festivali’nde övgüyle karşılanmıştı.

*Film açıklamalarında, Filmekimi sayfalarından yararlanıldı.

TRT 2’den Ekim’de her akşam farklı film

Idris Elba’lı polisiye dizi “Luther” ve film versiyonu hakkında bilmeniz gereken her şey

Tom Hanks’in unutamadığı 4 filmi hangisi?

.

Leave a Comment