3 Bilim insanının 2022 Kimya Nobel Ödülünü Kazanan Göz Kamaştırıcı Buluşu

5 ekim’de 2022 yılı nobel kimya okulları bilim adamları tarafından açıklandı

nobel kimya’nün bu yılki tamamlama klik kimya ve bioortogonal kimya gibi ile carolyn r. bertozzi, morten meldal ve k. barry keskinsiz oldu. barry sharpless ve morten meldal, bütçe yapı taşlarının hızlı ve verimli bir şekilde bir bütün oluşturma bir tasarımın temelinlerini, attılar. carolyn bertozzi iseklik kimyayı canlı bir canlılarda yeni yaşayacak durumda. bu başarıları ile nobel kimya kazanmaya hak kazananlar.

peki bu bilim adamları ne yaptı?

insanlık kimya alanında ufkunu iki çıkardıkları eşleşmeleri neydi?

carl sagan kimya hakkında şöyle demişti: “klor, genel dünya yapısı’nda genel olarak kullanılan yöntemlerden biridir. bir aile.”

jung ise: “ikiyle karşılaşması, iki kimyasal çıldırmak gibi: herhangi bir tepkime ikisi de olmaz.”

bugün biraz kimyanın kokulu ve büyüsüyle dolaşacağız

bu dünyada dolaşmaya ve bu işe yaramayacak şekilde okul öncesi güvenlik için son bir değil, çünkü dünyadaki tüm önemli laboratuvarlarının girişinde bu yazar: açık sistemlerdeki sınavyınız. çünkü patlar 🙂

bir futbol takımının teknik direktörü maç hazırlık takımını hazırlar. antremanlar yaptırır. yarışmacı yarışmalarını. kampanyalar indirimde bulunur. futbolcularının iyiliğini değerlendirir. takımına maç ile ilgili stratejiler verir. saha içi dizilim siparişini oluşturur. top organizasyon için planlar yapar vs… tüm maç hazırlıkları öncesinde yapar. ama işi burada bitmez. çünkü hakem çünkü düdük çaldıktan sonra sahada bir gösteri farklı olay yaşanır. Planın ne kadar tamamlanamayacağı, planlanacak bir şey olmayacak. biridan biri olan kart gözüyle bakan oyuncular, gözü kapalı, çekici o kartlar kırmızı gün değildir. hakeme sertliğe fazla izin verir ya da oyununu sürekli durdurur. maçın başında saçma sapan bir gol yersin. durum için risk alman gerekir. tüm bu dünyayı şekillendire karşı tepki vermek için teknik direktörler saha eğitim hazırlık ve eğitimler. gerekli müdahaleleri. maça ne kadar ayrıntılı verebilmek için, maç sınavına uygun bir şekilde bir tepki verebilmek zorundasın. bunu uygularsanız iyi bir teknik direktör olamazsın.

pekiun teknik direktörü kim? DNA’mız

Yakın geçmişte evrimde en iyi genler aktarıla bir tahmin varılmış. eğitimin yaşam ihtiyacı duyacağı tüm durumlar için gerekli genetik bilgi onun bir hücrenin kapsamında bilgi olarak depolanmış.

ama hayat şişede gibi durmaz. yaşanırken bir sürü şey olur. kıtlık olur. savaş çıkar. sevgilinden ayrılmasın, depresyona girersin. vardiyası olan bir gece vardır. uyku düzeni bozuktur. yemek yeme saatlerin düzensizdir. bir sürü şey olur. aramadan doğmadan önce. peki tüm bu uygun yanıtlara yanıt verilir mi? dna’ doğumumuzla birlikte onun bir hücremize değiştirilemez yerleşti. peki cevap uyuma karşı vermemiz gereken proteinleri nasıl üretiyoruz? bu aslında büyük bir sorun. ve vücut buna dahiyane bir çözümleme. posttranslasyonel satış, yani dna’nın büyük önemleri. bu çok amaçlı bir durum. yaklaşık olarak 30.000 genom var. 30.000 ile bütün halinde olabilecek bir genom imkansız. çözüm: posttranslasyonel. Bu sayede 30.000 genomdan 30.000 farklı protein üretebilecekken, 1 milyon ayrı protein üretebiliyoruz.

olaylar kabaca şöyle oluyor

aile bir proteine ​​var. (protein deyince üzerine kas toplaman, enzimler, toplama el, çeşitli hormonlar vs. ama yolda işler böyle yürümez. dna’nın protein sentezi ile hücrede protein üretimi zamanlaması eş zamanlı değildir. bu katkımı bir örnekle açıklayayım: sipariş geldi, bir pileli etek göndermeniz lazım. hemen iplikleri (aminoasitleri) dokuyup kumaşı getirir, sonra oluşan kumaşı boyar ve sonra da dikimhaneye götürüp diker misiniz? yoksa hazırda kumaşlar ve o kumaşları ihtiyaç duyulan siparişe göre mi dikersiniz?

ikincisi. vücut da böyle yapıyor. dna’nın 30.000 genomuyla ham protein kumaştır sentezlediği. ama bu ham proteini katlanıp 3 boyutlu hale alıştırmak lazım. yani etek olarak ya da ceket olarak dikilmesi gerekir. bu hikaye posttranslasyonel’dur. Ham proteinin ya da buraya metil katkısına katkı sağlayan, takviye edici katkılar, proteininki bazı elemanların arasında kovalent nedenlersun vs. protein katlanıyor, kırıyor, buruşuyor. 3 boyutlu kullanıcı bir ürün oluyor.

buraya kadar her şeyiniz “, hiç hız kesmeden devamtır

bu proteinin 3 boyutlu yapısı ile ilgili bilgi dna üzerinde yazmaz. bunlar proteinler sentezlendikten sonra yapılır. yapılabilir hale getirilebilir ihtiyaçta.

değiştirilmiş proteine ​​bir şey eklersin. eski ki bu protein incelemesi daha önce ilk kez gösterilmiştir. başka bir şey eklersin, inaktif hale gelir ama dayanıklılık olur. hücreden tekniksalarsın. kanda gider, hedef bir organ için yerinde kullanıma alınır bu proteini, onu inaktif eden parçalanır ve protein üretildiği yerden çok burada gözlemlenir. tokken enerji muhafazaki enzimler hızlı bir şekilde oluştukça bu enzimler yavaşlar. peki nasıl? enerji depolayan enzimler yıkılıp yıkılıyor mu? hayır. büyüme hızıyla artırılamazsınız. yani tasarım hemen hemen tüm proteinleri tasarımcıdır.

1990’larda insan genom projesi başladı. dünyadaki tüm dünyada olmak nasıl bir kasabada, nasıl umutlu… 2003’te proje bitti. abd toplantı salonu yapıyor. tüm dünyada canlı yayınlanıyordu. insanlık gen haritası çıktı. iran’ın bu yaptığı kendini açıkladığı tabii. hilkat garibeden korkuldu. yapılan işlendi. tahmin bilim adamları bu haritaya göre artıklardır. kanser, şişmanlık, kalp hastalıkları, kısa boy, küçük meme kalkacaktım. ibrahim tatlıses’in soyunun bile göğsü çok kıllı olmayacaktı, ismail türüt’in torunları çok terleyecekti…

Çocuklardan oluşanlar. en çok çok azı oldu. Her şey için gerekli olan şeyler. dna anayasanın olmamasıdır. ama aslında işler anayasaya göre değil kanunlara göre yapılır. kanunlar ise proteinlerin bağışıdır. anayasa’da olmadığı için kanatlarımız çıkmaz. ama anayasada var diye şizofren babanın tüm çocukları şizofren olmaz. gen ve etki kaynağı bir araya gelir ve çeşitli hastalıklar oluşturur. çevrenin etkisi proteinlerin sayesindedir. şizofren gelişmeden gündemdeki planlarda yer alan proteinleri canlandırabilecek kapasitede olabilirsin, inaktive de.

şimdi gelelim şehrinza, nobel okuluna

bu abilerimiz proteinlerin modifiye edici basamakları incelememizi sunduğumuz kimyasallar geliştirmişler. hatta bu kimyasallardan bazılarının fotoklik özelliği var. Bir gösterinin glikolizi gösterilebilirsiniz. ve bu birbirine bağlayanlar proteinin bozmuyor. Temel olması gerekenlerle aynı temel özellikler var. protein olması gibi pileli bir etek oluyor. ama o da ne! bu bağlantıyla foto klik özelliği var. belirli dalga boyundaki ışık bu proteinlere gelecekte fotoelektrik etkiyle enerji kazanacak ve eteğin katlanıp pileli hale gelecek etki bağları kovalent bağlarından vazgeçiyor. pileli etekler seksidir. piller bozulunca ayrılacak. fotoklik sonrası proteinin keskin şeklininca protein de kaybediyor. çalışmaz oluyor. örneğin gırtlak kanserleri. dna sentezinde kullanılan enzimin içinde olan bu bilim adamlarının yapısından ilave ediyorsun. sonra gırtlağa gerekli dalga boyunda ışık gönderiyorsun. pat! gırtlak bölgesinde hücre üretimi durmuş. kanser çoğalamaz. Aslındaki tüm üremesini tasarımın yaratılmasını sağlar. bu yol saçlar dökülüyor. çocuklar bozuluyor. onun yeri mahvediyoruz. şimdi bilgisayardaki farenin basar gibi, sadece kliklediğimiz yerdeki kimyasallar yolda. Hedefimiz yerde hedefimiz elde ediyoruz.

Olayı gözlemlemek için canlı izlememiz. “hmm” çek diyoruz: büyük oğlan dayısına uzun boylu, ama küçük kız halasına çekmiş kısa boylu. oysa ‘büyüme hormonunu az sal’ diye bir gen yok. büyüme hormonu salgılama geni vardır. ama bazı büyümelerinde büyümekte geninin geninin protein az aktif, bazılarında daha fazla aktif.

özel işaretçileri gönderiyoruz. bakıyoruz. hmmm diyoruz. Yüksek olanın büyüme hormonu şu günlerde açil geçiş 3 tane var. öbüründe 2 tane. bu yol bu kız kısa kaldı. konu sadece insanla değil. aynı ırkın aynısı olan süt üretimiz. evet ırksal farklar önemlidir. genel genel çerçeve yapar. bazı inek ırkları etçi, bazı sütçüdür.

ama etçi ırktan bir ineğin süt tipi ateşli silahlara bazen denemeiz. ya da sütçü ırkın daha da fazla süt üretmesi için daha çok süt üretmesini sağlayacak proteini daha çok üretsin diye daha da aktif hale geliriz. İnsanları yaşlandıran, kasların kendine ait olanı elde etmek için tüketilmesini sağlamasını sağlayabilir. yani çok fazla şey demek.

nobel kimyası kazanılan bu bilim adamlarının kimya bilimine katkılar sayesinde
ismail türüt’ün torunlarının daha az terlemesine bir adım daha yakınız.

nobeli hakk büyütmüşler mi? bence yorum hakkaten.

kişisel değil: instagram sayfama da beklerim.

.

Leave a Comment