3 Dakikada 1 Togg: Satışta Öncelik Vatandaşın

Türkiye’nin Otomobili Togg’un üretim yönetimi ve kalbi sonucu Gemlik Fabrikası’nı deneyimlemek için CEO Gürcan Karakaş tarafından Yeni Şafak olarak davet edildi.

Türkiye’nin Otomobili Togg’un üretim yönetimi ve kalbi sonucu Gemlik Fabrikası’nı deneyimlemek için CEO Gürcan Karakaş tarafından Yeni Şafak olarak davet edildi. Fabrikadaki gövde, boyahane ve montaj hattından oluşan 3 ana tesisi gezdiren ve bilgi veren Karakaş, ‘Üretim burada yapılmıyor’ anlatımlarına tokat gibi cevap verdi. İşte Togg’un üretimine ve gelecek planlarına ilişkin Karakaş’ın yaptığı açıklamalar:

ÜRETİM ROBOTLARINA İLK 250’NİN ADI VERİLDİ

– Fabrikada 250 robot görev yapıyor. 210 tane gövde bölümü. 30 tanesi boyada. Kalan 10 tanesi ise son montaj hattında.

– Robotlara ilk 250 çalışanın adı verildi. İlk kaynağı yapan robotun adı Togg CEO’su olan Gürcan Karakaş.

– Boya hattı 310 metreden oluşmaktadır. Avrupa’nın en temiz tesisi. Boya hattında tüm aşamalı robotlarla tamamlanıyor. Son teknoloji boya hattı bulunuyor. Burada biriken hava 800 derecelik ısıya ulaşan yakma hattıyla temizlenerek doğaya sıfır emisyonla salınıyor.

– Fabrikanın tamamın yüzde 30 enerjisi 33 bin metrekare araç stok alanında bulunan çatılarda yer alan güneş enerjisi panelinden sağlanıyor.

YERLİ OTOMOBİL GÜNLÜK TEDARİK

– Fabrika tamamen faaliyete geçtiğinde 3 dakikada bir Togg üretilecek. Tek bir araç üretilmeye çalışılırsa en baştan en sona kadar 8 kez bir süreç gerekiyor.
– Fabrikada 410 hatlarda çalışan işçi yer alırken 50 mühendis çalışıyor. Togg çatısı altında çalışan sayısı ise şu anda 1400 kişiyi buluyor. 2023 Mart’ında bu sayı 1800 kişiye ulaşacak. Fabrika tam kapasiteye ulaşabilirse 4 bin 300 çalışan fabrikada yer alacak.
– Montaj hattında ise batarya paketi, koltuklar, tavan camı, diğer camlar, jant ve lastiklerin araca bitişi tamamlanıyor. Bataryanın montajı tamamen otomasyon sistemleriyle gerçekleştiriliyor.
– Togg’un tüm parçaları tarafından günlük olarak sağlanırken, araç ön iç konsolu (dashboard) üretiliyor. Togg’da kullanılan koltuk ve 500 kiloluk batarya paketi de ray sistemiyle kullanırken araç montajına kadar ilerleyebiliyor.
– Tüm Togg modelleri aynı şapka üzerinde üretilecek. Bu üretim hattının tasarımı tamamen Togg istihdama aittir. 15 kişinin birleştiği üretim hattıyla karma üretime imza atılabilecek. Eski tip fabrikalarda bu işlem için saatlerce uğraşılıyordu.
– Fabrikanın tamamında kullanılan betonla 50 katlı 7 gökdelen dikilebilirdi. 44 bin kolon betonla sağlam bir yapıya dönüştürüldü.

HIZ SINIRINI TARTIŞIYORUZ

– Togg’da şu an için hız sınırlamalarını tartışıyoruz. Dünyada 180 kilometre ve 190 kilometre gibi kısıtlamalar mevcut. Bizde kaza istastistiklerine göre yazılımla bunu sınırlayacağız. Yoksa 420 beyin bir araçtan yüksek hızlar elde etmek çok kolay. Güçlü bir araca geçiş yapın.

– Togg şu anda 4 milyar 336 milyon 274 bin lira ile Türkiye’de mobilite alanında faaliyet gösteren sınırlar arasında ödenmiş sermayesi en yüksek şirket.

– İlk akıllı cihaz 2023 mart sonunda trafiğe yayılmanın ardından, ortalama 18 ay sonra Avrupa pazarına giriş yapılacak. Sedan model akıllı cihaz 2025 yılının ilk yarısında olacak.

– Togg’da 28 mühendis beyin göçü ile Türkiye’ye kazandırıldı.

– Togg’da toplam istihdam yüzdesi 26’sı kadın. Togg bu oranı yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyoruz.

TEST İÇİN 165 ARAÇ ÜRETİLDİ

– 2023 yılında 25 sabit satış sonrası deneyim merkezi (servis) açacak olan Togg, 2025 yılında 30 adet sabit servis noktasına sahip olacak. Şirketin 2023 yılında 8 adet olacak mobil servis hizmet aracı sayısı da 2025 yılında 40’ın üzerine çıkacak.

– Togg, kullanıcılara dijital deneyim elde etmek üzere hem Togg mobil çalıştırıcı hem de yapay zeka destekli dijital yardımcı ToggCare’i ele geçirecek.

– Togg akıllı cihaz 16’sı yeni regülasyon dahil olmak üzere 92 adet farklı test tabi tutuluyor. Şu ana kadar test geliştirme araç sayısı 165 oldu.

– Togg’un arkadan itişli (159.9 kW) ve dört çeker (320 kW) olmak üzere 2 farklı versiyonu bulunuyor. Birimlerin düşük menzilli olanının bataryası 54 kilovattan sonra, dört çeker olanın bataryası ise 88,5 kilovattır. En güçlü Togg’un beygir gücü ise 420 beygir. Menzil seçenekleri da 300 kilometre ve 500 kilometre.

EN ÇOK ŞEYTAN C-SUV OLACAK

– Togg’un en çok satan modeli C-SUV olacak. Fiyat açısından sadece Türkiye’de değil dünyada da iddialı olacak.
– Togg’ların model adı isimden oluşmayacak. Kodlama yöntemiyle harf veya rakam verilecek. Böylece isimden oluşan yaşatma yatırım maliyetine gerek kalmayacak.
– Büyükelçilere verilecek Togg’larda görev yapılan ülkenin tip onayından geçilmediyse o ülkeye Togg alınamayacak.
– 2023 Mart ayına kadar Togg’a yapılan toplam yatırım bedeli 1,8 milyar avroya ulaşacak. Şu ana kadar yapılan yatırım ise 1,3 milyar avro. Toplam yatırımın 500 milyon Avrosu ortakların sermayesi. Kalanı ise yerli finans koleksiyonundan alınan az miktar yabancı paya da sahip krediden oluşur. Togg’un 2030 vizyonunda ise 3,5 milyar avro yatırım yapılacak.
– Togg’un boydan boya olan 29 inç ekranı Vestel’e ürettirildi. Android Quallcom altyapısıyla yerli yazılımla sağlanarak bir bilgisayara çevrildi.

BORSAYA AÇILMA PLANI VAR

– Togg ilerleyen aşamalarda borsaya açılabilir. Bununla ilgili düşüncelerimiz var. Yurt içinde değil yurt dışında borsaya açılabiliriz.

– Toplamda 300 startup’la görüşüldü ve 19’uyla el sıkışıldı. Gelecek araç hizmetinden elde edilen yüzde 70’lik gelir dijital uygulamalardan kazanılacak. Togg’un iş ortakları arasında bu uygulamalar yer alıyor. mesela; kilometre yaptıkça Türk Hava Yolları’ndan mil puanı kazanabileceksiniz. Bu uygulamaların bulunduğu ülkenin muadillerine göre entegre edilecek. Togg Europe bunun için çalışacak.

KAMUYA 2 BİN ADET SINIRLAMASI

– Devlet Malzeme Ofisi’nin 30 bin adet alım uyarısı var. Bunun her yıl 2 bin adet olacak şekilde alımı ayarlandı. Bizim için misafir bireysel perakende müşterisinde olacak. Talebe göre sağlanıp ödemesini yapan aracı alabilecek. Togg’lar deneyim merkezinden teslim alınabilecek. Evinize de teslim edilebilir.

– Bataryanın 8 yıl ya da 160 bin kilometre şarjı olacak. Aracın genelinin 3 yıl ya da 100 bin kilometre görevlisi olacak. Paslanmaz rozet ise 10 yıl olacak.

İSTANBUL’A 2. DENEYİM MERKEZİ

– Satış ve tecrübenin de belgeleri Togg Tecrübe Merkezi’nin ilki Zorlu Center’a açıldı. 2023’te dahil olmak üzere Deneyim Merkezini 12’ye 2025’ten sonra ise 35 ve üstüne çıkaracağız. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde Deneyim Merkezi açılır. Daha kapsayıcı olmak adına bu karar alınmıştır. Her şehire 1 tane tahmin. Ama İstanbul iki yakaya dağıldığı ve tek şehir gibi ele alınamayacağı için Anadolu Yakası’na da bir Deneyim Merkezi açılabilir.
– Teknolojiyi kullananada Türk halkı çok yetenekli. Araştırmalarımızda bunu gördük. Erzurum’da yük kullananla İstanbul’da yük kullananlar arasında fark yok. Bu yüzden dijital satışlarla herkes Togg’a ulaşabilecek. Herkes Togg’un içindeki donanımları kullanabilecek.

4.8 SANİYEDE 100 KM’YE ÇIKTIM

– Togg’u kullanma imkanımız Gemlik Tesisi test pistinde heyecanlı anlar yaşar. Fabrika yer alan içerisinde 1,6 kilometrelik pistte 4 çeker 88 kilovat batarya ve 420 hplik elektrikli Togg, güç pedalına bastığım anda uçak kalkışı hisyatıyla 4.8 yolcuları 100 kilometre hıza çıktı. Frenlerini de denediğim Togg’un performansından bölümlere taş çıkardı. Pistte yer alan yüzde 15 eğimli tepe noktasını ise hiç zorlanmadan çıkma indi.

YOKUŞ İNİŞ DESTEKLİ

– Yaklaşma ve uzaklaşma açısıyla arazi araçlarını aratmayan C-SUV Togg’un üst donanım paketlerinde yokuş iniş desteğinin gördükleri de bulundu. Öte yandan iç tasarımı sade bir biçimde tasarlanmış Togg C-SUV’un teknolojisi ise şaşırttı. Boydan boya 29 inç büyüklüğündeki 3 pencereye bölünebilen ekran tüm kullanım olanaklarını sağlıyor. İç dikiz aynası mevkisinde bulunan kamera ise selfie yapabiliyor. Anlık olarak sosyal medyadan paylaşılabilen selfie kamerasının video çekme özelliği de bulunuyor. Direksiyon üzerindeki tuşlar kolayca ulaşım için özel olarak yönetilebiliyor. Teknoloji özellikleri arasında Togg TV, Trendyol, Togg Game gibi özelliklerin yanında günlük hayatta kullanılan birçok mobil uygulama özelliği bulunuyor. İç hacmi geniş olan Togg’un bagajı ise 450 litre. Şaft tünelinin olmadığı elektrikli Togg geniş bir yaşam alanı sunuyor. 3 kademeli şarj özelliği de yer alıyor.

Şuayip Alabay

Memurlar.Net’i Facebook‘tan takip etmek için tıklayınız

Leave a Comment