300 euroluk zam bize 10 bin liraya patlıyor

Yeni bir otomobilin sahibi olmak artık Türk perakendesi için hayal gibi oldu. İçeride yüksek, kur krizi ve yüksekten, yüksek eğitim eğitimini doğrudan yönlendirme olarak. Toyota Türkiye Satış CEO’su Bozkurt “Avrupa’da eskiden zam nedir bilmezdik. Yılda 1-2 kere zamlar son dönemindeki enerjik ve nav krizleri yüzünden aylığa dönüş. üretim kısıtlı. Baza fiyatları. 300 euro gelen zam ÖTV yüzünden 10 bin lira olarak etikete yansıyor” dedi.

ALİ YILDIRIM

Türkiye’de otomotiv sektörü zorlu bir virajın içinde. Dışarda çip ve tedarik aşamasında, otomobil fiyatları yüksek yüksek vergi sahibi olmak gün geçirmek yeni bitirecek. Avrupa’da da sürekli zamlar gelirken, bunun için bulunsa da bulmanın zor olduğu bir durumda, araç enerji ve enflasyon gibi Avrupa’da da sürekli zamlar gelirken, Türkiye’ye yönelik da katmerli oluyor. Demode sistemle birlikte en ucuz otomobilin fiyatı, yarı yarıya vergi sistemi, alt düzeyde artık satın alınacak araç olacak.

Yüzde 45’lik 50 ve 60 ÖTV tarihinde araç satışı artık hayatta kalmadığından, olasızken, satışların büyük büyümek artık yüzde 80’lik vergiden vatandaşa faturalandırılıyor. Pazardaki durum ve merkezdeki noktayı değerlendiren Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, zamların sadece Türkiye’den geleceğini söyledi. Yeni Toyota Corol Cross’un Adana’da sorularımızı yollardan cevaplansmanın bozkurt nedir bilmezdik. Yılda 1-2 kere zamlar son dönemindeki enerjik ve nav krizleri yüzünden aylığa dönüş. 3 bin dolar olan konteyner bedeli 17 bin parça çıkarıldı. Bunu da uygulamada hazırız ama yine de konteyner yok” dedi.

Üretimdeki enerjinin üretimdeki denı ifade Bozkurt, zamlı tarafından ve bu yönde fiyatların beklediğini beklemiyorlar. Fiyatların euro bazında Araçnı paylaşan Bozkurt şöyle devam etti: “Bu bir dönem daha devam edecek gibi görünüyor. Kasım ve aralıkta mucizevi bir araç sayısı bulunamazsa gün içinde 750 bin adetlerde ısırıyor. Toyota olarak bizde 50 bin adet gibi satılıyor. 2023’te en fazla 800 bin adet bekliyoruz. üretim kısıtlı. Baza fiyatları. 300 euro gelen zam ÖTV yüzünden 10 bin lira olarak etikete yansıyor. Bizim tahminlerimize göre ÖTV inşaatları artık geride kaldına. Biz bir anneden yanayız. Buna tabi artık euro bazında bakılmalı. En az 2 kat yapılması gerekiyor.”

‘YÜKSEK FİZE RAĞMEN TÜKETİCİ ALMAK İSTİYOR AMA KREDİ YOK’

Ali Haydar Bozkurt, otomobile ödeme sorunu çözüldüğünü da anlattığını belirtti. Otomobilin bir hediye almak için “Ali Haydar Boz’dan ulaşım için bu kadar zorOlmak isteyenlerin krediye yararlanman olması kolay olmalı. Kurumsal satışlarda da kredilerde bayılacaklar. Oradaki finansman yönetimine kredi ile yapılıyor. Yüksek faizlere seslenmek istiyor ama veren yok” dedi. Faizlerin ilerlemeye başladığından de bahsetmek: “Bu şekilde ilerlemek konusundanda. Kredi kırmızıya ulaşmada zirvede. Yüksek faize satın almak için almak için kredi talebinde bulunmak için yok. Nakiti olanla devam ediyor. Otomobil artık bir lüks değil ihtiyaçtır.”

‘ENFLASYONLA MÜCADELENİN DAHA DİSİPLİNLİ OLMASI LAZIM’

Ali Haydar Bozkurt, yüzde 80 enflasyon olan bir ölüm vakasında 20-25 yıl boyunca kredi kullanımdan bahsedilmiştir. Kurun fiyatlarını eğitmeyi öğretemez. Enflasyonun yüzde 80’lere gidişinde özellikle bu tartışmanın daha disiplinli yapılması lazım” dedi.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 3 AYLIK SÜREÇ ÇOK ​​ÖNEMLİ’

Gelecek tahminin hakkında bahsedenlerden bahsediyor, hem yakın hem de Türkiyede yaşanan yaşanacak olaylara ilişkindi. Bozkurt “Rusya-Ukrayna yapısı, Avrupa’da yaşanan durum. Türkiye’deki yüksek maliyetli ve düşük ücretli satış fiyatları. Ayrıca Türkiye 2023’te yeni bir öldürülecek. Seçim fuarı nasıl olacak? Seçim sonrası alternatifler neler? Bu hedef bilinmezin hakim olduğu bir 2023’e hazırlanıyoruz. Avrupa durursa Türkiye’de dururlar. Gücünü aldırır. AB’de şu an 6 aylık sipariş satılmış durumda. İsimlere kadar belli” diye konuştu.

COROLLA CROSS’A TALEP ÇOK ARAÇ YOK

Toyota Corolla Cross’un sedandan sonra olduğu marka için en ikinci model belirten Ali Haydar Bozkurt “Aynı zamanda bizim şu ana kadar en önemli ikinci araç lansmanımız. Bu segmente yeni girdik. O yol aşığız. Yeni Corolla Cross kısa sürede en çok satan ikinci modelimiz olacak” dedi. Daha fazla teslim edilecek üründen 7 bin 500 adetlik ön siparişna değinen Bozkurt, oğul 2 aylık süreçte 2 bin 700 adet araç getirebileceklerini dağıtacak. Çip krizi 2023’ün ilk olası bitecek diyenleri anlamadıklarını vurgulayan Bozkurt, bunun için tahminden anlaşıldığını, yaklaşık 2023 yılında da süreceğini aktardı. Gelecek yıl 10 bin adet araç getirmeyi hedeflediklerini söylüyor Bozkurt “Tabi üretim ne olur. gelecek bize ne tam tahmin etmek. Aslında alabilirsek 2 katını satarız. İstediğimiz adetlerin altında araçlar. Biz biraz daha ileride geleceğiz. Toyota Corolla Cross sayesinde. Araç olsa 80 bin adet satarız.”

835 BİN TL FİYATLA EN UCUZ C-SUV OLDU

Toyota uzun bir üretim üzerinde Corolla C-SUV modeli Cross Hybrid Türkiye pazarına ‘en ucuz C-SUV’ fiyatı ile girdi. Lansmana özel 835 bin liralık fiyat etiketiyle yola çıkan model, sadece hibrit versiyonla dikkat çekiyor. Adana’da lansmanda tanıtılması hakkında bilgi sahibi Cross Hybrid, yerden yüksek tasarımı ve gelişmiş 5’inci motoruyla beğeni topladı. Markanın uzun birV’de yaşadığı C-SU modeli, kısa süre içinde en çok tercih edilen model birinin hedeflemek. Oldukça büyük ve bir o kadar da iddialı fiyat sınıfıyla yola çıkan model, başlangıç ​​B-SUV, C sedan oldukça pahalı bir şekilde sipariş topluyor. Araç, Türkiye’de Flame, Flame X-Pack, Passion ve Passion X-Pack olmak üzere dört donanım seviyesiyle yaygın olarak tüketilmektedir. Tüm ürün gamında 1.8 litre hibrit motorlu model, yüksek standart donanımlarıyla herkese uygun alternatiflere sahip. Sistem, 140 HP ve 185 NM güç üretiyor. WLTP kullanımlarında, yakıt tüketiminde 5, olan Corolla Cross Hybrid, 115-117 g/km CO2 yakıt tüketimine sahip.

Leave a Comment