ABD borsalarında ‘domuz kasabı’ alarmı haberi

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Wall Street’in kendi kendini düzenleyen kuruluşu Finans Sektörü Düzenleme Kurulu (Finra) üyelerini piyasalarda ‘artan dolandırıcılık tehditleri’ konusunda uyardı. Finra, ABD borsalarındaki küçük sermayeli halka arzlarda görülen olağandışı fiyat dizilerine dikkat çekti.

Perşembe günü yayınlanan bağlantı bildiriminde, 25 milyon dolardan az fon toplayanlar olan bazı Küçük sermayeli halka işletme arzin, “domuz kasaplığı” olarak da bilinen bir tür sosyal medya dolandırıcılığıyla bağlantılı kullanımlar ve doldur, boşalt benzeri bir planla yatırımcıları zor durumda bırakabileceği konusunda uyardı.

Söz konusu dolandırıcılık yöntemi genellikle kurbanlar ile dolandırıcılar arasında evlilik romantik bir ilişki gibi anlaşılan çevrimiçi mesajlaşma ile başlıyor. Finansman, “Bir romantik ilişki kurulduktan sonra, dolandırıcı aktör kurbana belirli mülk kıymetlerde belirli bir zamanda ve fiyatta limit emirleri vermek için bir tavsiyede bulunacaktır” diyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Finra’dan yapılacak olan, bu halka arz operasyonlarının birçoğunun Çin’de bulunduğu belirtiliyor. Hong Kong’daki broker-bayilerine, halka arz hislerinin büyük bir kısmı, bazen halka arzın %90’ı veya daha fazlası tahsis ediliyor. Hisselerin çok az kişide yakalanması, bu listelerin fiyat muhasebesine karşı bedenleri hale getiriyor.

Düzenleyici kuruluş ayrıca, ABD dışında aday hesaplarının nefretiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Bu bireysel hesapların genellikle açıklanmayan bir kişi veya grup tarafından kontrol edildiğini ve işlem geçmişinden IP adreslerine ve banka hesap bilgilerine kadar izlenebileceğini belirtti.

borsagundem.com‘un derlediği bilgiye göre Finra uyarısı son aylarda ABD borsalarında yeni bazı bölgelerde görülen olağandışı volatilite sonrasında geldi.

Hong Kong merkezli fintek şirketi AMTD Digital temmuz gelip halka arzından kısa bir süre sonra 320 katın üzerine yükseldi. Çinli hazır giyim üreticisi Addentax Group ağustos dönemindeki halka arzından bu yana 130 kattan fazla değer kazandı. İki hiss senedi o kıymetleri beri değerlerinin %99’undan fazlasını kaybetti.

Nasdaq Borsası eylül mağazalarının sonlarından bu yana düşük sermayeli Çinli üreticilerin işletmelerinin satıcılarını durdurdu ve anlaşmalardaki ilgili bölümleri hakkında daha fazla bilgi talep etti. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) ve Nasdaq Borsası, çerçevenin bağımsız olarak halka arz olan küçük sermayeli yolcularla ilgili endişelerinin bir kısmını vurgulayan farklı bildiriler yayınladılar. İki borsa da aracı kurumları ve hileli ve manipülatif uygulamalara karışan diğer borsa üyelerini soruşturmaya devam edeceklerini söyledi. Nasdaq, son iki maçı bu anlaşmaları inceliyor. Ancak teknoloji borsası daha önce ön talep toplama standartları hakkında bir kamu bildirisi yayınlamıştı.

Boustead Menkul Kıymetler Hisse Senetleri Sermaye Piyasaları Başkanı Daniel McClory, Çin de dahil olmak üzere kısıtlayıcı piyasalardan gelen genel halka arzlarında en az 25 milyon dolar veya listeleme sonrası piyasa kapitalizasyonunun dörtte birinden fazlasını artırmalarını yeniden başlatma şartını getirmesini gerektiğini söyledi. McClory, “Buradaki fikir, mevcut durumda yeterli ödeme yapıldığında, vahşi fiyat dalgalanmalarının sona ermesidir” ifadelerinin yer verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) potansiyel halka arzlar işletmesi için bir risk yerleşik hissinin işletme performansı ve mali durumuyla ilgili olmayan “hızlı ve ciddi fiyat oynama boyutunun” dahil toplama talep etmeye başladı.

Hukuk firması Ellenoff, Grossman & Schole’nin ortaklarından Douglas S. Ellenoff, Finra’nın uyarısının aracı kurumlar için denizaşırı ülkelerdeki bazı ticaret dinamiklerinin sahip olmaları gerektiği konusunda net bir mesaj beklentisini söyledi.

FTX’te durum Enron’dan daha kötü

Ralli, resesyon gerçeğiyle tanışmak üzere

Fed faizinde yüzde 6’yı beklerken yüzde 7 dendi


Sayfada yer alan bilgiler tavsiye olanakları taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamı değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

.

Leave a Comment