ABD senatosunun en etkili isminden Türkiye’ye F-16 tutmasını kısıtlamak için yeni adım adım

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye’ye F-16 tutmasını kısıtlamak için yeni adım attı. Menendez için talep edildiği için iki garantiyi açıkladı.

abone ol

ABD Senatosu Dış İlişkiler Başkanı Bob Menendez, 2023 Mali Yılı için hazırlanmakta olan Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını Ulusal olabilecek teklifler ekledi.

Menendez’in ofis Meclisinde ABD Başkanı’nın Senato Dış İlişkiler Komitesine, Temsilciler Merkezi ve Kongre savunma komitelerine bazı garantiler sunmaktan Türkiye devletine F-16 savaş veya F-16 modernizasyon kitina satışı onay vermemesini talep etti.

“Yunanistan için kulanın”

T24’te yer alan habere göre Menendez’in talep ettiği garantiler şöyle:

“1- Bu satışın ABD ulusal çıkarlarına uygun olması

2- F-16’ların Türkiye’nin tekrar tekrar gözden geçirilmesinden yetkisiz uçuşlar için kullanılmaması için atılmış sözden kullanılmışca açıklanması için.”

Menendez, temmuza katkı sağlamak için Türkiye’ye F-16’yı desteklememe tahminkiki planından geri adım atmayacağını söylemişti.

yanında ABD’de temaslarda bulunan AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Efkan Ala başkanlığındaki heyet cuma günü Washington’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ala, görüştükleri 16 kongrede Türkiye’ye 16 satış ile ilgili görüşte F-16 ile görüştüklerini söyledi.

.

Leave a Comment