ABD’de Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk sağlandı

8 Kasım’da yapılan ara seçimlerde oy sayıları devam ederken Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’ndeki sandalyeyi 218’e kadar topladı.

ABD’de kongre ara seçimleri için oy sayımı, özellikle ABD’nin en kalabalık eyaleti California ve Colorado’da devam ediyor.

Associated Press’e (AP) göre, Cumhuriyetçiler California’da bir bölge daha kazanarak Temsilciler Meclisi’ndeki sandalyeyi garanti ederek 218’e çıkardı ve böylece Temsilciler Meclisi’nde genel olarak elde etti.

Diğer taraf Demokratlar ise şu ana kadar 210 sandalye elde etti ancak California ve Colorado’da daha sonuçlar kesinleşmemiş 7 bölge bulunuyor.

Üçünde Cumhuriyetçiler, dördünde Demokratlar önde yer alıyor.

Temsilciler Meclisi’nde 218 sandalye elde eden parti, genel olarak elde etmiş ve Meclis Başkanlığı dahil tüm komisyon başkanlıklarını alıyor.

ABD de Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde çoğunluk sağladı #1

“Cumhuriyetçiler, Pelosi’den Meclis’i aldı”

AA’nın haberine göre; Cumhuriyetçilerin zaferini Twitter hesabından duyuran ve Temsilciler Meclisi Başkanı olması beklenen Kevin McCarthy, “Cumhuriyetçiler (Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy) Pelosi’den Temsilciler Meclisi’ni aldı. Amerikan halkı yeni bir yöne gitmek üzere hazır ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri bunu yapmak için hazır.” açıklamasını yaptı.

Biden: Cumhuriyetçilerle hemşire hazırım

ABD Başkanı Joe Biden ise McCarthy’yi tebrik ederek, Cumhuriyetçilerle çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Biden, “Geçen hafta da Söylediğim gibi gelecek, siyasi savaşlara esir alınmayacak kadar değerli. Amerikan halkı onlar için iş yapmayı istiyor. Onlar için önemli olan odaklanmamızı ve yaşam tarzlarımızı harcamalarımızı istiyor.” kullanım kullandı.

ABD de Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde çoğunluk sağladı #2

Temsilciler Meclisi’nde Hristiyanlarda, Senato’da Demokratlarda

Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilere yönetici, ABD Kongresi’nin diğer kanadı Senatodaki çoğunluk Demokratlarda kaldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Nevada’da Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto’nun, Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı mağlup etmesiyle Demokratlar, Kongrenin Senato kanadında sonuçlarını garantilemişti.

Cortez Nasto’nun zaferi ile Demokratlar 100 sandalyeli senatonun 50’sini alırken Cumhuriyetçiler ise 49 sandalyede kalmıştı.

Ara seçimlerde şu bir senatör adayı belli olmayan tek eyalet, Demokratlardan Raphael Warnock ve Cumhuriyetçilerden Herschel Walker’ın yarıştığı Georgia’da kaldı.

Eyalet yasalarına göre adayların kazanabilmesi için en az yüzde 50 barajını aşması istenen Georgia’da Warnock ve Walker, 6 Aralık’ta yapılacak ikinci turda tekrar kozlarını paylaşacak.

Demokrat Warnock, 8 Kasım seçimlerinde eyalet genelindeki oyların yüzde 49,4’ünü, Cumhuriyetçi rakibi ise yüzde 48,5’ini alabildi.

Gürcistan seçimleri, Senato’da sonucu değiştirmeyecek

6 Aralık’ta Gürcistan doğum yapılması ikinci tur seçimde sonuç ne olursa olsun Demokratlar, 100 üyeli Senato’da 50 sandalyeye sahip olduğu için çoğunlukla ellerinde bulunduracak.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in doğallığını bozma oyunu sayesinde, Cumhuriyetçiler Georgia’yı ikinci turda kazansa ve koltuk dağılımı 50-50 bile olsa Demokratların Senatoda genel etkilerini mümkün olacak.

Yasalara göre ABD Başkan Yardımcısı, Senato Başkanı olarak görev yapıyor ve yumuşatmayı oyu kullanabiliyor.

Leave a Comment