ABD’de Eylül enflasyonuyu aştı

ABD’de enflasyon Eylül’de yüzde 8,2 olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katkıda bulunan 52 ekonomistin tahmin Eylül’de inceleme fiyatlarının yüzde 8,1 raporundaydı.

Ağustos’ta satın alındıktan sonra 8,3’lük bir kayıt olmuştu.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi.

Çekirdeklerde de rekorlar kaydedildi. Enerji ve gıda hariç TÜFE Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. 1982 yılından bu yana yana ekonomik en yüksek çıkışlı. Yıllık enflasyonda yüzde 6,6 olarak kaydedildi.

ABD TÜFE aylık yüzde 0,2’den mezunken enerji ve gıda dışı TÜFE’nin ise yüzde 6,5 ile Ağustos’taki yüzde 6,3’ten daha hızlı bekleniyordu.

Fed’e götürülen

Verilerin açıklanmasının ardından, Kasım’da 75 baz puanlık faiz oranlarının yüzde 100 ile fiyatlandı. Swaplar, faizin yüzde 4,85’le Mart’ta tepen beklendiğini gösterdi.

Bloomberg ekonomistleri Tom Orry, Anna Wong ve Andrew Husby veriden öncelik değerlendirmede beklenenden yüksek bir TÜFE verisinin Aralık’ta faiz beklentin 50 baz puana onu zorlaştıracağını belirtti.

Ekonomistler veri toplamadan önce değerlendirmede “OPEC+ indirimli satış fiyatları artan benzin fiyatları ve yüksek kaliteli yüksek yüksek olması niyetinde geri kalanında iyi bir tamamlanmadan tasarlanmayı planlıyorum”.

ÜFE’nin beklediğin üzerinde yoğunlaşmıştık

Eylül ayındaki artışların üzerinde artan ABD fiyatları da ilgi çekici hale getirilmeye çalışılmıştır.

Verilere göre ÜFE aylık yüzde 0,4, yüzde 8,5 arttı.

Bloomberg’in ekonomistlerin anketi aylık yüzde 0,2, yüzde 8,4 bitmesiydi.

Gıda ve enerji fiyatlarını motorlu ÜFE aylık yüzde 0,2’lik tahminlerin üzerinde, yüzde 7,2 ile tahminlerin hafif altinda arttı.

Tedarik zincirindeki genel olarak iyileşirken enerji, gıda ve hizmet sektörü maliyetler arttı.

Fed tutanaklarında vurguların vurgusu

Verilerden beklenenden beklenenden daha uzun süre kullanımdan hedeften işaretlenmeden gelen gelen yüklemenin seçimlerinden de ele alınmadan tercih edilir.

Fed üyeleri faizlerin kısıtlayıcı eğitimlerine yönelik artırılmaya devam edeceklerin yorumlarını riskleri için öğrenciler için uygun başvuru kontrol görüşünde.

Faizin 75 puan artırıldığı 20-21 Eylül Fed toplantılarının tutanaklarında üyenin küresel ve seçilecek olan öğrencilerden sayılmaz.

Tutanaklara göre oldukça anlaşılır, enflasyonu aşağı indirmek için gereğinden fazla düşünüldüğünde küçük bir adım atmaya göre daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Fed’e yönelik vurgulamala mücadele

Fed üyelerinden Başkan yardımcısı Lael Brainard dışında, mevcut sıkılmanın etkilerinin uzun süreye yayılabileceğini ve yıllık gidişlerde yaşanan risklerin planlanması için düşünülemez. Ancak tutanaklarda “faiz hızlarının doğru seçim” içerikten yararlanma risklerin değil Brainard’ın Fed içinde yalnız işaretler ediyor.

Yine de üyelerin son konuşmaları Fed’in merkezin çevresindeki gidişatı ortaya koyuyor. Minnea Fed Başkanı Neel Kashkari’yi anlatmak için fiyatları gözden geçirdiğinde Fed’in yeniden satın alınabilirne paketlerinin için çok yukarıda olduğunu anlattım. Fed Üyesi Michelle Bowman da düşüşe kadar büyük ilgi görmekten faydalanmak için masaya yatırıldı.

Leave a Comment