AB’den Ukrayna ordusuna askeri eğitim

15 bin Ukrayna ordusunu, AB ülkelerinin ülkelerini bilgilendirecek.

Avrupa Birliği (AB), 15 bin Ukrayna ordusunun personelini konuşacağı askeri misyonunun (EUMAM Ukrayna) başladığını duyurdu.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı yazı göre, misyon, “Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş yapıları içinde toprak çevresindeki savunmasına, hatlarını etkili bir şekilde kullanmana ve sivillerin korunmasına izin vermek için Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin askeri operasyonlarını etkin bir şekilde yürütme kapasitelerinin sınırlarına sahip olmayı bulunmayı” amaçlıyor.

15 bin kişilik ordu öğrenecek

AB bölgesinde bir proje olarak tasarlanan misyon üye ülkeler tarafından verilen eğitimlere alternatif olmayacaktır.

AB ülkelerini faaliyet gösterecek misyon, 15 bin ordu kuruluşlarını eğitecek.

Görev süresi 2 yıl

Eğitimler, birçok AB ülkesinin dağıtımları verilecek. Birkaç hafta içinde hale gelme amacı görevin süresi 2 yıl olacak.

Toplam bütçe 107 milyon euro

Misyonun merkezi, Brüksel’deki AB Dış İlişkiler Servisi (EEAS) binasında bulunacak. Misyon, EEAS’ın Askeri Planlama ve Davranış Kabiliyeti (MPCC) yöneticisi Koramiral Herve Blejean tarafından komuta edilecek.

AA’nın aktardığı bilgiye göre, görevin toplam maliyeti 107 milyon euro olacak, 27 AB ülkesinin sağladığı cephane, askeri teçhizat, silahların teslimi için gerekli platformlar, bahşiş geçen ekipmanın nakliyesi, gözetimi ve bakım ve tahliyenin tahliye edilmesi için Ukrayna uçağına 16 milyon euroluk hibe de verilecek.

AB den Ukrayna ordusuna askeri eğitim #1

Ukrayna’nın dava dilekçesi üzerine karar verilmişti

Misyonun kurulmasına AB dışişleri bakanlarının 17 Ekim’deki toplantısı, Ukrayna’nın talebi üzerine karar verilditi.

“NATO muhataplarının bir araya gelmesini tamamlayacak”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Savunma Bakanlarının toplantısına katılmadan önce yapacaklarını, AB’nin Ukrayna için askeri eğitim görevini başlatmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Bu, NATO muhafızlarının hükümlerini tamamlayacak.” ifadesini kullanmıştı.

AB den Ukrayna ordusuna askeri eğitim #2

Leave a Comment