ABD’nin ‘Türkiye harekata hazırlanıyor’ uyarısı ne anlama geliyor

class=”medyanet-inline-adv”>

Genelkurmay Eski İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, CNN TÜRK ekranlarında ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu’na yaptığı harekât uyarısını değerlendirdi. Pekin harekat için yapacağı değerlendirmede, “Büyük bir açıklama bu harekat Tel Rıfat’a, Münbiç ve Ayn El Arab’a yapılacak. Türkiye’nin bu harekatı alacak gücü var. Epeydir bir hazırlık yapılıyor. gördükleri uydular çizimleri ve Erbil Konsolosluğuna bunu verebilirler.Doğrusu zaten Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyine yapılacak bir harekattır.ABD bu bölgedekileri izaz almıştır.Onlarda daha emniyetli bir yere çekilmişlerdir” diye konuştu.

Taksim saldırganlarının ifadesinde işaret ettiği bölge dikkat çekici Pekin, “Teröristin burada söylediği şey de çok önemli. İdlib’den, Afrin üzerinden geçtiğini söyledi. Mersin’deki saldırıyı yapan terörist de Münbiç üzerinden gelen Sayın Süleyman Soylu geçirdi. O yüzden bu üç bölge dışında bir yere harekatum beklemiyorum” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

HAREKAT’IN KIŞ AYLARINDA YAPILMASI SORUN OLUR MU?

İsmail Hakkı Pekin, kış aylarında yapılacak bir harekât Türkiye’yi zorlayabilir mi? yönünden gelen bir soru ise şöyle yanıtladı:

“Kış çevresinde da bir harekat olabilir. ‘nın Suriye’ye desteği vardı, ABD’nin PYD unsurlarıyla işbirliği var.Sayın Cumhurbaşkanı’nın da ‘Bir gece ansızın gelebileceğiz’ belirtilen noktalarda yeriydi muhtemelen.Türkiye tarafından Münbiç, Ayn El Arab kısmı bizim için önemli.Türkiye’nin daha büyük bir harekat yapma gücü var Ama bu merkez Türkiye bu bölge hem Rusya ile hem de İran ile karşı karşıya gelme ihtimali var. Ama ben bu sonucu hem Rusya hem de ABD ile görüştüğünü ve harekat için yeşil ışık yaktığını değerlendiriyorum.”

.

Leave a Comment