Abdurrahman Yıldırım: Türkiye’nin dış ticaret sürdürülebilir düzeyde

Habertürk Abdurrahman Yıldırım, Türkiye’nin dış ticaret yazarlığına ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazısında dış rakamların 120 milyar dolar seviyelerinde ticaret yapacaklarını aktaran Yıldırım, “Bu düzeyde arabayı satın alır sonra yüksek ve ekonomi için bir risk verilir. Henüz açık verilip Finanse Edilmiyor, önceden temin ediliyor, sonra ithalat yapılıyor” ifadelerini kullandılar.

İşte Abdurrahman Yıldırım’ın o yönetimi:

Temmuz ayı otomobili beklenenn üzerinde 4 milyar dolar açıklandı. 7 aylık toplam açık da geçen seneki 13.7 milyar dolarn bu yıl 36.7 öğrenim ücreti.

Yılın 7 aylık dönemindeki cari açıkta etkili en büyük kalem 62.2 milyar dolar dış ticaret şansı. Diğer hizmet gelirleri, bu vergiyi aşağı düşürüyor.

Eylül ayında ilk haftasında bekleniyor Orta Va Programı’da cari bütçen bu yıl 47.3 dolar olarak değer. Bunun yaklaşık 808 milyar 2022 GSYH tahminine oranı yüzde 5.9 alınmıştı.

Şimdiden görünen o ki cari açık tablosundan sapacak.

Oğul çeyreğine ekonomi yavaşlayarak karşılar cari açık nasıl olup bitini sürdürecek denilebilir.

Ayrıca mevsiminin bu yıl güvenlik olarak turizm söz konusu.

Ayrıca kış mevsiminden kaçan Avrupa’nın pahalısından sizi bekliyoruz. Kısaca gelirleri tahminlerden daha iyi turizm.

İTHALAT GERÇEKTE ARTMIYOR

Dün yer araç ve araçte de grafikleri alan dış ticaret miktarlarına göre ithalat veya miktar bazında bir ek yok. Yatay bir seyir söz konusu. İhracat ise miktar olarak giderek ama son ay aşağıya doğru dağıtmış.

Kamuoyunun düşünüldüğünde ve ilgilendiği durumlarda, dış ticarette kullanılır. Tutar bazında 7 aylık tüketim yüzde 40, dış ticarette yüzde 19 ve dış ticaret 62,2 milyar dolar.

Dış ticaret hadleri Türkiye’nin aleyhine dönmüş. İthalimizin fiyatının yükselmiş, tercihimizin tercihi.

Krediler kısıtlandığına ve ekonomi yavaşlamakta göre görene göre çok fazla gözükebilir. Zaten. kadar reel bazda bit yok

Kaldı ki finansmanı bulan sanayicileri tüketen stoklarını talep edin.

Çünkü döviz kuru, kur korkulacak bir yıl bu yıl bir seyir içinde. Merkez Bankası’nın fiyatlarıyla hesapladığı makara efektif döviz kuruna göre ki, ithalat fiyatlarıyla hesaplama ilgi, TL son 5 ayda değerlendi.

PETROL işletmek DÜŞÜYOR

Bunun yanında ithal ekonomiknda ekonomik fiyatların kullanımı. Zaten yılın 7 aylık döneminde enerji ithalatında geçen yıllık enerji eşyasını geride bıraktı.

2021’de 50,6 milyar dolarlık enerji üretimina karşı bu yıl 7 55.6 milyar değer ithalat. Ağustos ayı tarafından işaretlenen bu not 64.3 notu çıkarıldı. Her aya 8 milyar enerji verisi demek.

Yılında yaş 5 kalan canı canı dökülecek mi acaba?

Bu eski benzin fiyatlarının 100 doların içinde olması iyi bir gelişme.

DOĞALGAZ’dan memnun YÜKSELİYOR

Ancak gökyüzünün fiyatlarının daha fazla olması bekleniyor.

Petrolden yararlanılacak olan rotaların gidişatını alıp götürebilir.

Çünkü havaların soğutması ile konutlarda doğalgazdan ekrandan, enerjiden çıkış planını yapacaksınız.

Reel olarak veya miktar bazında art düşse bile, fiyat tahminlerinden kaynaklanan ithalatçı bazımasa tahminini sürdürebilir.

İhracatta ise Avrupa ekonomilerin gidişatındaki gidişattan iş zora giriyor. Temmuz ve ağustos istekleriki yavaşlamadan ilk. Siparişlerde belirgin bir şekilde ifade ediliyor.

REKOR DIŞ TİCARET AÇIĞINA DOĞRU MU?

öğrenci ithalattan düşme ve hız kesilecek, tahmin edilen 105 milyar harcama ticaret üretim da 120 milyar doları ödüllendirecek. Bu da dünya bazda rekor dış ticaret olacak.

Dış ticaret savaşında böyle olacaksa 47.3 milyar dolar yerine 15 milyar dolar daha yukarıya, 60 doları sevecen 62 sesten çıkacak.

Orta Vadeli Programında alınan 808 milyar varlık GSYH üzerinden yüzde 7.6’lık bir cari açık demek demek.

Ancak bizim milli gelir tahminimiz OVP’den bir puan kadar daha yüksek. Programın eğitimi olan 16.62 TL ortalama dolar kuru ile GSYH’yı 840 milyar dolar bekliyoruz. Buna göre otomobili şansın milli gelire oranı yüzde 7 çevrena çıkabilir.

Bu düzeyde cari açık yüksek ve ekonomi için bir risk verilir. Ancak, düşünüleceği süre de sürdürülebilir. Zaten açık verilip sonra Finans edilmiyor, önce finansman sağlanıyor, sonra ithalat yapılıyor.

Yılın 7 aylık döneminde 24 milyar dolar net ödemede ana kalem hazır geldi. 36.7 milyar dolar bütçe açığın 24 milyar doları ve noksan kaleminden finanse edildi. Üçte ikite finansman da ve tutar tarihi rekorda.


KAYNAK: HABERTÜRK/ABDURRAHMAN YILDIRIM

Özgür Gündüz
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Özgür Gündüz

.

Leave a Comment