Aberdeen Standard’dan TCMB yorumu – Bloomberg HT

Aberdeen Standard Kıdemli Yatırım Yöneticisi James Athey Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranı değerlendirdi.

TCMB’nin seçimi için “İlginç ve aslında çok da şaşırtıcı değil” yorumunda Athey “TCMB zaten uzun bir süre ortodoks içinde göz ardı etti. Faizleri indirmek nasıl işe yarayacak pek anlayamıyorum; Çünkü Türk lirası zayıflıyor. Türkiye açık bir ekonomi olarak devam ediyor. Biz sona erecek kadar kısa vadede ya da orta vadede aşağı indireceğinden olumlu.

Bloomberg HT yayınına katılan Athey, “Türkiye uluslararası yatırım hedefini uygulamadan. Enflasyon yüzde 50’nin üzerindeyken ve para birimi değer kaybetmeye devam etmeye yönelik yatırım satın alma da daha fazla ortodoks olmayan bir hale geldikçe destinasyonları olarak çoğu insan Türkiye’yi tercih etmeyi seçecek” şeklinde cevap verdi.

“bir doların canına yemesine izin vermiyor”

Athey, para politikasının gidişatı hakkında doların gidişine yönelik’ ve değerlendirmeleri yaptı:

Fed faizlerini artırdığı zamanın bir domino fanını yansıtıcı. Diğer merkez bankaları sıkılaşsa, Fed’in politikası çok daha önemli. Dolar hala dünya rezerv para birimi ve o çok çok büyük oranda kazançlı. Gelişen piyasalarda dolar çok daha pahalı hale geliyor. Fed mesajında ​​çok şahindi. Öte yandan artık bir kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara kara doların.

Yılsonu için dolarda çok büyük bir satış zor. Çok fazla şey fiyatlanmış. Hükümetlerin devam eden zayıflıkları ve binalarını düşünecek. Öte yandan 2023’e doğru ilerlemekteki ki tarama baskıları biraz aşağı düşüyor. O aileden sonra için ilginç bir alan olabilir” yorumunda bulundu.

Leave a Comment