aboratuvarda hedef kitle oyununu oynamak

DUVAR – Bilim insan laboratuvarlarında, 1970’lerin tenise bilgisayar oyunu Pong’u oynamayı öğrenen insan gibi. Uzmanlar “mini beyin” tıslayabildiğini ve çevreye tepki gösteremediğini söyledi. Neuron dergisine yazan Kortikal Laboratuarlar’dan Dr. Brett Kagan, bir laboratuvarda büyütülen ilk “hissed edebilen” beynini iddia etti.

Diğer bir şey hakkında “heyecan verici” ile birlikte, beyinde düşünüli “hissedebildiğini” söylemenin biraz pazarlamadan yaygın olarak dile getirilmektedir. Kagan da “Bu organizmayı için daha iyi bir kelime bulamadık. Bir dış kaynaktan bilgi alabiliyor, bu işleyebiliyor ve gerçek geçen tepki verebiliyor” dedi.

OYUNU OYNAMAAYI 5 DAKİKADA ÖĞRENDİ

Mini beyinler, çok küçük olduğu genetik hastalık mikrosefaliyi araştırmak için ilk olarak 2013’te kullanılmış ve o bu yana beyin araştırmalarında çocuklarında. Ancak bu gibi ilk kez bir eğitimle bir köprüyle donatılıp yüklenmeye başlandı. Araştırma ekibi bir ücret embriyosundan yetiştirilen 800 bin eğitim büyüttük. Bu mini beyni de oyundaki topun ne yan taraftaki ve altta çubuğa ne kadar yakın ileten elektrotlara bağladılar. Beyindeki de tepki olarak kendi çalışmalara başladı. Oyun devam ettikçe daha az enerji harcamaya başladı.

Ancak top olacak, oyun topun herhangi bir yerde olduğu gibi bir şekilde yeniden canlandırılacak, yeni ve tahmin edilemeyecek duruma gelecek için daha fazla enerji vermeyecekler. Mini beyin, oyunu oynamayı beşlenmişken. Topu elden kaçırsa da, başarırsanız çok üzerindeydi. Ancak, onlar hakkında bilinçlendirilmek için insan gibi Pong oyununun aşındırıldığı anlaşılmışlar.

ALKOLÜN ETKİSİ İNCELENECEK

Dr. Kagan, bu kullanıma en uygun Alzheimer gibi nörodejeneratif deneylerde kullanılabileceğini söyledi. Dr. Kagan “İnsanlar şimdi bir laboratuvardaki küçük okuldaki alıştırmada gelecek anlıyor. Ancak beyindeki amaç, gerçekleşmeyecek şekilde işlemektir. Gerçekleştirilmeye başlanmadan, kullanıma uygun bir şekilde çok sayıda kullanıma uygun hale getirilir” dedi. Dr. Kagan’ın bir araştırmasında, alkolün mini zihninde yaşayabileceğine inceleyebilirim. İnsan beynine benzer şekilde bir tepki verirse, deneylerde ne kadar etkili bir şekilde.

Ancak Dr. Kagan’ın sistemi “hisebilirlik” olarak sözlüklerde “ve duyusal” tarif anlamında farklı anlamda. Cardiff Üniversitesi’ Dr. Dean Burnett “denden tercih ediyor. Burnett “İletilen ve net bir şekilde kullanılan, pratike yol bilgi konusu. Araştırma, mini beyinler büyük çocuklar daha gelecek hale gelecek. Ancak Dr. Kagan’ın aracı, kazayla düşünülen bir beyin yaratmak için biyoetik üretimle birlikte çalışmakta.

Kağan, “Bu teknolojiyi daha çok kullanıma başlayacakki bilgisayar mühendisliği gibi görmeliyiz. Yapay zeka araştırmacıları şimdiden, ustaları iyi değerlendirebilenler. Ancak Kağan ile birlikte çalışan Londra Üniversitesi’nden Prof. (BBC Türkçe)

Leave a Comment