Adnan Oktar davasında ara karar geldi

class=”medyanet-inline-adv”>

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu’nun yanındaki salonda yapılan ilk ölüme yakınlarda yaşanacak olan sanıklar yargılandı. Salonda bazı tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda izleyici takip etti.

TUTUKLU SANIKLARDAN TAHLİYE TALEBİ

Duruşmada tutuklular sanıklara yönelik savunma yaptı. Sanıklar suçlamaları kabul etmeyerek, dış haberler içinde bulundular. Sanık avukatları da müvekkillerinin üzerlerine atılan suçları gerçekleştirdiklerini, dosyada bulunan delillerin en üst düzeyde olduklarını iddia edeceklerini istediler.

TUTUKLU SANIKLARIN TUTUKLULUK HALİ DEVAM

Mahkeme heyeti, sanık savunmalarının piyasaya açılıp piyasaya sunulması. Heyet, Adnan Oktar’ın da gittiği iddialarının tutukluluk hallerine karar verdi. Heyet, bir kısım tutuksuz sanıkların adli kontrolün gereğine hükmetti. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların kararın.

class=”medyanet-inline-adv”>

DOSYA MÜTALAA İÇİN SAVCIYA GÖNDERİLDİ

Heyet, bütçeden yetiştirilenlerden faydalananların İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndererek gereğininna karar verdi. Mahkeme heyeti, mütalasını hazırlaması için umut vericisine göndererek,yı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açık kararında, örgüt suçluluğundan yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca , Merve Büyükbayrak, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya ayrı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetmişti. Mahkeme 107 sanığa “sanığat dauç tutma” suçundan 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa “örgüte üye olmak”, “gerçeğe aykırı mal yazma”, “örgüte yardım etme”, “ssörgüte yardım etme”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit “Suçlarından 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 a kadar mahkûm mahsup işlemi. Yargılamadan yargılanan 12’nci yıldaki ceza yargılarından yargıla, bu sanıklarla ilgili yargılanmasının kurbanı hakkında karara bağlıydı. Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksunun tahliyesine karar veren, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik tutuklamayı kararlaştırmıştı. Sanıklardan 3’ünün tüm suçlarından yargılanmak, sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar verilmesi. Bir kısım sanıkların kararlaştıran bazı suçlardan beraat cezalarına çarptırılmıştı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliyesi 1. Ceza Dairesi ise Oktar organize örgütüne yönelik, Oktar ve örgüt yöneticilerinin bulunduğu 84’ü tutuklu 215 hakkında yargıda yargılanan usulüden bozmuştu. İstinafın bozma kararlarıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirilmeleri süre ve haklarındaki hükümlerle işlenmelerine yönelik kararlaştırıldı. Alınan kararda, örgüt lideri Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Sucu, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan , Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti. Kararda, suç örgütü elebaşı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Sucu, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un tutukluluk halinin devamına hükmedilmişti. İstanbul Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usa aykırı” bölge yargılarını, sanıklar hakkında tutuklanmaya yönelik tutuklanmasından vazgeçilmesini istedi. İtirazın reddedilmesinin ardından Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yeniden onay verilmişti. Söz konusu ilgiyi değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” suçundan tutuklanmaya yönelik yakalanmaya karara bağlanmıştı. Haklarında yakalama seçimi çıkarılan 61 sanıktan 50’sinin alınmasının ardından tutuklanmış, dava dosyası ilk derece mahkemesine gönderilmişti.

.

Leave a Comment