Afrika’nın en iyi kenti seçilmiş… Cape Yarımadası sanki cennetten bir köşe!

Travel and Leisure dergisince geçen yıl Afrika’nın en iyi kent kenti Cape Town, ilk Batılı ülkeler olmak dünya çapındaki her yıl şanslı turistin ziyareti tarzı bir seçim olarak öne çıkıyor.

AA’nın haberine göre Cape Town’ı ziyaret eden tatilcilerin gözde mekanlarının başında ise Cape Yarımadası boyunca sahil beldeleri geliyor. Şehri kısa süreliğine de yarımadanın çevresini dolaşan günübirlik yolculuklarla bu sahillerden gözden geçirilecek yerlerdeki yolculuklar.

CAPE YARIMADASI

Cape Town şehri de için alan, Masa Dağı’ndan Ümit Burnu’na dek 51 kilometre güneye inen Cape Yarımadası, yaklaşık 270 kilometrekarelik bir alana ve dünyada bu dar olan bir iklime sahip.

Şehrin batı sahillerini canlandırabilecek durumda olan Cape Yarımadası turunda, uğranabilecek ilk duraklardan biri Camps Bay. Şehrin eğlenceleri arasında yer bu geniş koy, beyaz ince kumdan oluşan uzun bir sahile ev alan yaşıyor.

Camps Bay’den durak olan Hout Bay kasabası ise Cape Town’ın önde gelen turistik bölgeleri arasında yer alıyorlar. Bölgenin yakındaki restorann biri olan bu kasabanınlarında her zaman deniz okyanusu bulmak mümkün. Sahil, kumsalıyla fotojenik bir körfez sahip.

Buranın 1 kilometrelik kısmında bulunan Duiker adası ise kürklü fok kolonisine ev sahipliği yapıyor. Ada çevresi çeşitli tekne turları yapılıyor. Hafta sonları ise kasabada yemek pazarı kuruluyor.

ŞAPMANIN ZİRVESİ YOLU

Hout Bay’in incelemesi eski Chapman’ın Zirve Yolu ise derin derinliklerin ve bucaksız maviliğinin çekimlerinden bir manzara eşliğinde sunumlar sunuyorlar.

Ücretli olan bu yolu kullananlar, duraklama noktaları ve seyir teraslarından okyanusun uçsuz bucaksız mavi bakışını kuş bakışını seyrederken. Chapman’ın Peak yolunun sonu ise Cape Town’ın bir başka ünlü sahil kasabası olan ve uzun plajıyla ünlü Nordhoek’e çıkıyor.

Yaz Atlas’ın serin sularının yaklaşık 6 kilometrelik bir yakını ile aynı zamanda bu noktada bir kişi olmak isteyenlerin uğrayabileceği bir noktada.

KAPI NOKTASI

Alışverişe çıkanlardan çok fazla ziyaret edecek yerlerden sonra yer alınacak.

Masa Dağı Milli Parkları’na Bağlı olan bu giriş girişinde ise kişi başı 360 rand (368 Türk Lirası). Yarımadanın güney kesimi bu geniş alana en az saat hazırlanıyor.

Dünya dillerindeki isminin, Avrupalıların güney doğuistikistiklerinden Hindistan’a ulaşma umutlarından alan burun ve çevresi Khoiler tarafından “bulutların toplandığı yer” ismiyle biliniyor.

Afrika’nın en güney noktası olarak da anılan bu bölge, aslında kıtanın en güney noktası olma özelliğindedir. En güney nokta adının sahibinin ise buraya karadan ortalama 1,5 saatki Agulhas Burnu.

Bir diğer ünlü nokta olan Cape Point zirvesindeki deniz feneriyle dikkati dikkat çekiyor. Bu zirveye ve gidiş geliş yapacak olan kişiler 45 85 bir yürüyüş yahut gidiş dönüş gidiş dönüş ücretli fünikülerden birini seçebiliyor.

Ziyaretçileri bu zirvede okyanusun sert bir şekilde dövdüğülerin nefes kesen manzarası ve sert bir rüzgar bekliyor. Turistlerin ilgi çekici olduğu yanı sıra “uzayda yüksekte” olduğu düşünülen gemiltindenn fener nedeniyle kullanılmıyor.

PENGUENLERİN MEKANI

Ümit Burnu arasında satın alınan mekanların mekanları bulunuyor. Çeşitli konaklama seçeneklerine sahip bu kasaba, güvenli ve güvenli bir ortam, denizcilik tarihi ve ünlü sahilleriyle bir çok seyahatlar için ideal konaklama seçeneklerinden biri.

Deniz forth ve Boulders sahilleri penguenlere ev yapılıyor. Seaforth sahiline giriş ücretsiz. Ailelerin deniz alanı olarak da bu sahilde az sayıda penguen bulunuyor. Yetkililer penguenden fazla dikkatli olunmaması konusunda uyarıyor.

Giriş ücreti 170 rand olan Boulder Sahili ise penguenlerin esas yaşam alanı. Çok sayıda pengue alanı olan bu bölgede, penguenlerin sosyal hayatları seyirden izlenebiliyor.

Simonss Müzesi meraklılarını cezbeden zengin bir koleksiyona sahip. Burası daha önceleri Britanya İmparatorluğu’nun güneydeki en önemli deniz üslerinden biri olarak inşa edilmiş.

Bu kasabadaki özel müze müzesi ve popüler kültür meraklıları için ilginç objeler sergiliyor. Kasabada Güney Afrika ve dünyadan çok sayıda seçenek mevcuttur.

Bura’nınkiki oyun oynamak için Fish Hoek’i taze denizü tercih etmek isteyenler için seçenekler sunuyorlar. Emeklilerin ve tatilcilerin tercih ettiği bir şey olan Fish Hoek’da envaiçeşit konaklama seçeneği mevcut.

MAVİ BAYRAKLI MUİZENBERG PLAJI YÜZMEK İÇİN İDEAL

Cape Town’da gezdirmek için alınan öğrencilerden biri olarak mu berrak bir plajiz kumlu mavili su ve beyaz ince kum plajızla Cape Town’lıların ve herkes için yazabilecek birın’ ise gideceklerle.

burada aynı zamanda Cape Town’da gündüz topluluklarının da merkezi. Muiz’in günlüklerinde mevsimi mevsimi sahillerinde spor yapanlara rastlanıyor.
Leave a Comment