Ak Parti’nin bir gecede doları 9 liraya düşürecek plana sızdı – Medyabar

MEDYABAR.COM/

2021 yılı Kasım ayı itibari ile Türkiye politika faizi politikasında gitti. Bu olay sonrası. Türkiye’de hemen hemen tüm ürünlerin üzerine zam gelirken ekonomik krizda panik havası yaratmıştı

Doların korumasız Mevduat sonrası hükümet kurlarını sokarak projesini 8 liradan aşağı indirmişti. Ülkede etkisinde kalan bu proje sonrası iktidara tekrar gücenken gelirken bu projeyi bitirecekti.

Geçen süre dolar 18,50’leri görürken iktidarın tekrar doları bir gecede 9 lira bürden düşürecek bir planaa sızdı.

BANKALARIN YURT DIŞINDAKİ DÖVİZLERİ TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK!

Paraanaliz’in ekonomisi Turhan Bozkurt’tan aktardığına göre, Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların ensesinde boza pişiriyor. Telefonlar susmak bilmiyor. Biri bitmeden başlıyor.

“Şuna kredi derken”, “Kur gözünden geçişe kapsamlı bir şekilde satın alın”, “Döviz üzerinden satın alınabilir”.

Merkez Bankasıa “Yurt dışı bankalarda yüksek döviz bakiyesi fiyatlarınızı. O dövizleri Türkiye’ye yaygınlaştırma” dedi.

EKİM AYINI İŞARET ETTİ

İki hafta önce bir bankanın hazine müdürü bu sözleri aktardığında “Oraya kadar düştüler mi?” demekten alamamıştım. Ancak doğumdan son derece emin bir şekilde, “Hatta Ekim’e kadar süre. Kim ne kadar nakledilecek karnesini çıkaracaklarmış.” dedi.

BANKACILAR ŞAŞKIN: DÖVİZ TÜRKİYE’YE NASIL GETİRİLECEK?

İddiayı teyit etmek için görüştüğüm başka bir bankacı, “Evet, doğru. Herkes şaşkın.” kullanımları.

Aynı bankacı yurt dışında yetiştirilen ve düşük eğitim hizmeti için sunulan için bankada alışverişten ve ilaveten: “Döviz için bankada satılan ve ilaveten: “Döviz için ödemeyi devam ettirin, Türkiye’ye öğretimi demekle olmuyor ki!”

Şahap Kavcıoğlu, Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası başkanlığı koltuğuna geçtiği 20 Mart 2021’den itibaren ne vakit banka genel müdürleri ile bir araya gelse yurtları ile bir uçak fiyatları otobüsleri getirmişti.

Banka genel müdürleri, gece gündüz yaşanmayan için zor tutsa da bunlardan birimekBu fiilen mümkün değil. demedi, diyemedi.

Bazı bankaların genel müdürleri, yememek için her Ankara’ya danışıyor. Şube müdürü, hatta çalışanları için bile Ankara’dan şifa onayı alan banka genel müdürleri var.

YURT DIŞINDA İŞLEMLER AKSAYABİLİR

Bankaların yurt dışında malzeme hazırlamaları ve zaman kazanmak için olması için tüm ülkelerdeki bir banka ile işbirliği mukakası imzalanıyor. Belli bir komisyon mukabilinde para transferinden oluşan bir banka kreditife kadar bütün işleyenler banka tüketen yapmak daha az oluyor.

Tasarım Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka özel dış ticaretle iştigal eden iştigal eden iştigal eden iştigal eden iştigal eden iştigal eden iştigal eden iştigal eden iştigal eden diğer ülkelerdeki hizmetleri olan yurt dışında tesissiz olarak hizmet verebilen bir Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankadır.

Söz konusu makinenin işsi için banka nezdinde okumaktan başka bakım yok. Sadece dolar, euro da sterlin olarak bakmamak gerekir. Muhabir bankanın bulunduğu ülkenin para biriminden de satın alma planı geliyor.

Merkez resmî olarak ilan etmese de 20-25 milyar dolarlık bir dövizin bankalarda tutulduğu tahmin ediliyor. Bu paranın az yüzde 20’sinin Ekim’i Türkiye’ye isteniyor.

Leave a Comment