Akıllı telefon pil ömrünü uzatmanın 8 yolu! Şarjınız çabuk mu tükeniyor?

Akıllı telefonlar günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası oldu. İş hayatından sosyal hayata kadar her alanda kullanılan ve teknolojinin gelişmesiyle farklı özellikler sunan akıllı telefonlar bilindiği üzerinden bir bataryadan güç alıyor. Hızlı biten ve çabuk tükenen bataryalar da telefonun sayısız özelliğini gölgede bırakıyor.

Kullanıcıların sürekli şarj aleti ve piriz etrafında dolaşması can sıkmaya başlarken bu soruna dur demenin bazı yöntemleri var. Akıllı telefonu en doğru ve düzgün şekilde kullanmak pil ömrünü ve sağlığını uzatabilir. Siz de bu 8 yöntemi kullanarak akıllı telefonunuzun pilini daha verimli kullanabilirsiniz.

AKILLI TELEFON PİL ÖMRÜNÜ UZATMANIN 8 YOLU

1-Parlaklığı azaltın

Pili en çok “yiyen” işlevlerden biri, yüksek parlaklık veya çevrenizdeki ışığa göre otomatik olarak belirlenen parlaklık ayarıdır. Pilden tasarruf etmek için cep telefonunun parlaklığını düşük ve sabit tutmak iyi olur.

2-Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın

Bunlar, kullanmadığınız zamanlarda bile etkin kalan işlevlerdir ve bunun sonucunda cep telefonu sürekli olarak yakındaki ağları ve cihazları arar. Pilinizi etkilememek için kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatabilirsiniz.

3-Arka planda uygulama yenilemeyi kapatın

Akıllı telefonlarda uygulamalar genellikle yeni veriler toplamak için aniden açılır ve ardından kendi kendine tekrar kapanır. Bu özelliği (Arka Planda Uygulama Yenileme) ayarlardan durdurabilir ve pilinize biraz daha uzun kullanabilirsiniz. Bunu yalnızca önemli uygulamalar için açık tutabilirsiniz.

4-Verileri kapat

Sürekli internete bağlı olmanız gerekmiyorsa mobil veriyi kapatabilir ve pilden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca uyuyorsanız, cep telefonunu uçuş moduna alabilirsiniz.

5-“Akıllı” tasarruf

Artık birçok cep telefonu, pil kullanımını azaltmak için üreticiden özel işlevler sunmaktadır (Güç Tasarruf Modu). Bazı cep telefonlarında ekrandan aşağı inen özel panelden veya ayarlar üzerinden bulabilirsiniz.

6-Konum hizmetlerini kapat

Harita kullanmıyorsanız, muhtemelen konumunuzun açık olmasına gerek yoktur. Bu, çok fazla pil tüketen bir özelliktir. Konum servisini kapatarak pil ömrünü önemli derecede uzatabilirsiniz.

7-Karanlık modu aç

Eski OLED ekranlar oldukça güç tüketir ve arka plan beyaz olduğunda daha fazla pil tüketir. Çünkü ekran aydınlatması yalnızca gerektiğinde açılır. Arka planın siyah olduğu Karanlık Modu etkinleştirerek pilden tasarruf edebilirsiniz.

8-NFÇyi kapat

Çoğu modern cep telefonu, kart ödeme cihazlarıyla iletişim kurmak için Yakın Alan İletişimini (NFC) kullanır. Bir şey satın almadığınızda NFC’yi ayarlar üzerinden kapatabilirsiniz.


.

Leave a Comment