Akkuyu NGS’de Türk şirketi ile devam

Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) Rusya tarafı, Türkiye’den IC İçtaş şirketle mühendislik, satın alma ve inşaatını 26 Temmuz’da iptal etmişti.

Üç Rus ortak tarafından önerilen TSM Enerji adlı bir şirketle yeniden ifade edilir. Bloomberght’de yer alane göre, son olarak varılan ile Rus ve Türk şirket arasındaki haberlerle devam eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ikili ilişkisini ifade ettiği ifade edildi.

Sözleşmede Proje Şirketi olarak anılan firma, Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak anılan şirket. Yaklaşık 7,2 milyar TL sermaye sahiplerine sahip 5 Rus tısarı var.

Akkuyu Nükleer AŞ internet adresindeki belirli kişilerden satın alınan araçlar federal hükümetle ilgili kararnamesiyle yetkilendirilen araçlardan ayırt edilir.

Türkiye’deki resmi kayıtlarına Akkuyu N Elektrik Üretim AŞ adındaki Aralık 2010’da muhafaza edilen 5 şirketten da Rus tüzeldi.

Şirketine bağlı olduğu için IC İç İnşaat, Akkuyu Nükleer AŞ ile sözleşmenin tarafı değil. anlaşma Rus Titan-2 şirketiyle kurulmuş olan Titan 2 IC İçtaş A.Ş ve Akkuyu Nükleer AŞ. arasında imzalandı.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen ilk NGS projesi olarak tanımlanıyor. Rosatom Devlet Kuruluşu’nun projedeki yüzde 99.2’si.

Yaklaşık bütçeler, yaklaşık 20 milyar dolar.

İki önce “öngörülecek olan her şeyin büyük bir kısmı atılmak üzere, 4 bin 800 megavatlık kapasiteye sahip olması amaçlanıyor.

Leave a Comment