Akkuyu Nükleer’de Türk şirket ile devam seçimi

Akkuyu Nükleer Güç (ANG) Santrali’nde, Türk şirketi ile devam etme kararı alındı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki şirket hakkında şüpheye düşmek.

Habertürk’ün aktardığına göreMersin’de devamı eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Rusya tarafı, Türkiye’den IC İçtaş şirketle mühendislik, satın alma ve inşaatını 26 Temmuz’da iptal etmişti.

Üç Rus ortak tarafından önerilen TSM Enerji adlı bir şirketle yeniden ifade edilir. Son olarak varılan ile Rus ve Türk şirket arasında kalanlar’ Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ikili ilişkiyle ifade edildi.

SÖZLEŞMEYE TARAF OLAN ŞİRKETLER HANGİLERİ?

Sözleşmede Proje Şirketi olarak anılan firma, bugün Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak anılan şirket. Yaklaşık 7,2 milyar TL sermaye sahiplerine sahip 5 Rus tısarı var.

Akkuyu Nükleer AŞ internet adresindeki belirli kişilerden satın alınan araçlar federal hükümetle ilgili kararnamesiyle yetkilendirilen araçlardan ayırt edilir.

Türkiye’deki resmi kayıtlarına Akkuyu N Elektrik Üretim AŞ adındaki Aralık 2010’da muhafaza edilen 5 şirketten da Rus tüzeldi.

Şirketine bağlı olduğu için IC İç İnşaat, Akkuyu Nükleer AŞ ile sözleşmenin tarafı değil. anlaşma Rus Titan-2 şirketiyle kurulmuş olan Titan 2 IC İçtaş A.Ş ve Akkuyu Nükleer AŞ. arasında imzalandı.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen ilk NGS projesi olarak tanımlanıyor. Rosatom Devlet Kuruluşu’nun projedeki yüzde 99.2’si.

Genel ihtiyaçlar, yaklaşık 20 milyar doları.

İki önce “öngörülecek olan her şeyin büyük bir kısmı atılmak üzere, 4 bin 800 megavatlık kapasiteye sahip olması amaçlanıyor.

Leave a Comment