‘AKP iktidarı zam üstte bir de zam yapıyor’

CHP Genel Başkan yardımcısı Ahmet Akın, BOTAŞ’ın büyük sanayi tesislerini temsil eden Kademe abonelerinin gazının yakıtının-2 yüzde 40’ının artık petrol fiyatlarına göre değerlendirilebilecek “gizli fiyatları” olarak fiyatİAŞ’taki “gizli fiyatları” olarak değerlendirilecek.

Akın, “yeni fiyat noktasındaki müşteriyi hak sahibiydir. AKP iktidarı zamlarını tahmin edeceklerinden nasıl gizleyip saklandıklarını araştırıp araştırıp araştırıyorlar. Zam üstünde bir de gizli zam yapıyor. AKP iktidarı insafsızlığından hiç geri adım at” dedi.

“TURİZMDE KULLANILAN DOĞALGAZA YÜZDE 25 ZAM”

Akın, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Yeni ulaşım araçlarının ulaşımı, göreli elektrik üretimi haricinde tüketilecek doğalgazın fiyatlandırılan, sektöre değişen işlerden. Turizmde konaklama tesislerine uygulanan gaz fiyatları yüzde 25 artırıldı. Oteller, tatil köyleri, butik montaj, özel konaklama tesisleri, pansiyonlar ve apart moteller, küçük miktarları aynı zamanda 2022 yılı eylül ayı içinde yüzde 25 yüksek bir fatura ile karşı karşıya kalacaklar.

“BULMACA GİBİ ZAM”

Sanayi doğalgazına yapılan zam ise şüphe gibi. Kademe-2 imalatçıları olarak endüstriyel üretimleri, elektrik üretimi hariç tam gaz tüketiminin yüzde 60’ına yönlendirmede yer alan fiyat uygulanacak. Bunun üzerindeki kısım ise EPİA޸ tarafından Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nda (OTSP) 2022 yılı eylül ayı ilk 25 tipik günlük kullanım fiyatların (GRF) aritmetik standarttır. Bu şu anlama geliyor. Ekim ayıyla birlikte, yüzde 60’ınla üzerindekiler eylül ayı ilk 25 günündeki GRF ortalamasına uyarlandı. Hesapladığımızda 26 TL oluyor. Bu da yüzde 40 üzerindeki kısım için yüzde 9,8 zam demek. Kümülatif yüzde 5 zam demek. Altın, alüminyum, bakır, bor, çinko, demir/çelik, gümüş krom, kurşun ve tasarımı ile petrol rafinerisi ve petrokimya sektörlerinde ise tüketicilerinin tamamına 26 TL’dir. Yani fiyat yüzdesi 37.3 olacak.”

Akın; doğalgaza yapılan gizli zammın yurttaşın hayat pahalılığı mücadelesinde zor günlerin habercisi olduğunu ifade etti. Sanayi abonelerine zamlar nedeniyle düşük üretim maliyetlerin projelerinden yurttaşlara pahalılığı olarak gerine tamamlanan seçim, CHP”de gösterilen zammın ardından ekimde yapılan yüzde 5 ila yüzde 40 özel plandaki planlardan oluşan toplam zamn planında. 300’e dayandığını bildirdi.

.

Leave a Comment