AKP’li Hüseyin Yayman sansür yasasını savundu

‘Sansür kanunu‘nın en kritik maddesi olan 29. madde Meclis’te kabul edildi. TCK’ya’halkı yanıltıcı bir alan yayma‘ suçu ekleniyor ve bu suçlulara 1 ila 3 yıl ceza verilecek.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin YaymanMeclis’te basına basın, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri Sansür yol’na yönelike yanıt verdi.

Yayman, Sansür Yasası’nın en kritik makalesi olan 29. madde Meclis’te kabul edilir “Uygulamadan bir soru sorun bu düzenlemeleri takip etmekten hoşlanıyor. Biz dünya örneğine bakarak çalışma yaptık. Tartışmalarda daha çok ‘dezenformasyona kim karar verecek?’ soru soruyor. Dezenformasyona karar verecek. Bu çok nettir. İnsanlardan pembe yalanlar, dürüst olmayan kişilerden incelemeden kaldırılmaz” sözleryle savundu.

Yayman, şunları söyledi:

  • Biz böyle tasvip etmiyoruz. Fikirler konuşulmalı ve alternatif görüşler değerlendirilmeli. Genel Kurula, kınıyorum, çakmakta kalmak, Türk demokrasi ve TBMM’de bir uygulama, doğru bulmuyorum, kınıyorum. Bu konu Meclis Başkanvekili Sayın Haydar Akar’a da iletildi. Sayın Akar, tekrarlaması durumundama kırmızı renkli bir gösterinin yüzündeki kostüm. Dezen kanun protokolünün görüşül formasyon bir tasarım dezenformasyonun olması, şova yönelik açıklamayı doğru bulmuyorum. Keşke Burak Erbay, TBMM Genel Kurul dizisi, ve telefon kırmayla girmeseydi. Türkiye’ye olacak yeni bir fikir ve öneri ile gelseydi.

“YALAN SÖYLEME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ORTADAN KALDIRMIYORUZ”

Yayman, sansürleme sürecinde çok sayıda bölüm, ulus tüm dijital ürünle ilgili ve tüm tüketicileri dinle ilerler.

Yurttaşların gerçek olmayan haberlere ilişkin şikayetleri hakkında yorum yapılıyor.

Yayman, siyasilerin de medya üzerinden yapılan seçimleri ve dış sınıfların sosyal alanından kontrol sistemlerin olduğu iddia edilen, “Bu tüm dünyada gündemde olan bir konu. demokrasiyi vesayet “alan bir anlayıştır” diye konuştu.

“DEZENFORMASYONA YARGI KARAR VERECEK”

AKP’nin yasaklarla mücadele eden bir partiyi anlatabilirsin Yayman, şöyle diye konuştu:

  • Asla bir yasaklama veya sansür kanunu getirmiyoruz. Bireysel haklar, aile mahremiyetleri ve kişisel bakış açısı mahremiyetleri; kamu düzeni ile elde barışı “alan bir anlaşılmak içindeyiz. Uygulamadan bir soru sorun bu düzenlemeleri takip etmekten hoşlanıyor. Biz dünya örneğine bakarak çalışma yaptık.
  • Tartışmalarda daha çok ‘dezenformasyona kim karar verecek?’ soru soruyor. Dezenformasyona karar verecek. Bu çok nettir. İnsanlardan pembe yalanlar, dürüst olmayan kişilerden incelemeden iptal edilmez. Ama bu yalan yasayabiliyor, kamu düzenini tehdit ediyorsa, doğrularlık ve nefret diliyle insanları şu anda yapıyorsanız, bunu buluyoruz.

.

Leave a Comment