Ali Erbaş: Camisi olmayan mahalle kalmamalı

Ümraniye’de cami açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Camisi olmayan mahalle kalmamalı” dedi. Erbaş, gençlerin de camiye alıştırılması gerektiğini dile getirdi.

İstanbul’un Ümraniye ilçesi Altınşehir Mahallesi’ndeki Hacı Reşit Kakı Camii, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla açıldı.

Açılış, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerle başladı.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bir konuşma yaptı.

“Camisi olmayan mahalle kalmamalı”

Erbaş, “Cami medeniyetimizin en önemli unsurudur. İslam şehirlerinin medeni değerlendirme yolu camilerden geçiyor. Bir şehrin aydınlanmış bir şehir elde etmek için orada cami olması lazım. Üç insanın amel defterini büyüten biri cami, okul, kuran kursu yaptıran, ikinci cuma günü evlat yetiştiren anne, babalar üçüncüsü ise ilminden istifade edilen alimler. Şehirlerimiz camilerle süslenmeli, camisi olmayan mahalle kalmamalı.” dedi.

Ali Erbaş: Camisi olmayan mahalle kalmamalı VİDEO

“İstanbul’un süsü minareleri, kubbeleridir”

“İstanbul’un süsü minareleri, kubbeleridir” diyen Erbaş, şöyle devam etti:

“Minareleri, kubbeleri, gizli kayıtlar, İstanbul’u atın bir kenara, hiçbir şeye faydası yok. Minaresiz, camisiz şehir ruhsuz bir şehirdir. İstanbul’un uçak üzerindenla yolcuları varsa, cam içinde oturuyorsak İstanbul’un ruhunun minareleri, kubbeleri görülüyor. Cenabı hak bizi camilerden mahrum bırakmasın. Camilerin içini de inşa etmeyi nasip eylesin.”

Ali Erbaş: Camisi olmayan mahalle kalmamalı #1

“Camilerimizi gençlerimizle süslemeyiz”

Gençlerin camiye alıştırılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Erbaş, “Mahallemizin gençleri çocukları burada olacak hocalarımız onları bekliyor. Camilerimizi gençlerimizle süslemekle süslemeyiz. Ellerinden tutup onları camiye getirmeliyiz. Eğer genişysalar bu doğru değil ezan okunduğu zaman gençlerimiz gitsin. Cuma günü 2 saat kadar izinleri var. O yaşta alışsınlar. Hocalarımız bütün camilerde namaz öncesi ve sonrası Kur’an, tefsir dersleri veriyor. verilen emekler boşa gitmesin. Camilerimiz sadece ezan okunup namaz kılındıktan sonra kapısı kapanan yerler olmasın. İçini okul haline getirelim. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun, cumanız kabul olsun.” diye konuştu.

DHA’nın haberine göre programı, son hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.

Leave a Comment