Alzheimer için başarısız bir adım

Alzheimer gelişiminin ilerlemesini yavaşlatacak önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. İngiltere’de yapılan klinik muayene Alzheimer hastalığı için yeni bir başlangıç ​​olarak tanımlandı.

İngiltere’de uzun süreler sürdürülen süreler umut verici bir uygulamaya ulaşıldı. Genetikçi Prof.Dr. John HardyLecanemab adlı başlangıç ​​demansa karşı on yıllarca süren mücadelede “başlangıcın sonunu” işaretleyebileceğine. Hafif demansı olanlarda hafıza gerilemesini sonraki çıkışların çoğu hasta için umut ışığı olacağı söyleniyor. Uzmanların tek kaygıları Ulusal Sağlık Sistemi ile ilgili bürokrasinin düşünme denemesini etkilemesi.
İngiltere Alzheimer Araştırma Merkezi’nde görevli D. Susan Kohlhaas, “İnsanlara erken teşhis konulması, araştırma ve erken başlatma anahtarı olacaktır. Bu bizim için gerçek bir fırsat penceresi” dedi.

Toksik proteinleri ortadan kaldırıyor

Lecanemab adlı ilaç, Alzheimer hastalarının beyinlerinde biriken toksik beta-amiloid proteinlerini ortadan kaldırıyor.
Bugüne kadar onlarca farklı ilaç denenmiş ama hiçbiri başarılı olamamış; bu durum da hastalara gerçekten amiloidlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorgulanmasına yol açmıştı. Bu seferki deneye, hastalığın erken evrelerinde olan 1.795 gönüllü katıldı.
İki haftada bir Lecanemab’a alınan hastaların hafızaları ve zeka kıvraklıkları testi yapıldı.
18 aylık deney süresi bu ilaç içerikleri, plasebo verilen diğer deneylere kıyasla, kullanan gerilemenin yüzde 27 oranında yavaşladığı tespit edildi. Beyindeki toksik proteinin miktarı da azaldı. Öte yandan beyninde şişme ve baş ağrısı gibi yan etkilere sahip olduğu anlaşıldı. İki haftada bir doğum şeklinde verilen gelecek yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.
İlaç diğer bunama maliyetinida işe yaramazken sadece Alzheimer hastalarına iyi geliyor.
Şu an İngiltere’de 900 bin kadar demans vakası biliniyor. Vakaların yüzde 60-70’inde Alzheimer görülme olasılığı söz konusu.

Leave a Comment