Amazon 10 bin kişi işsiz bırakacak

class=”medyanet-inline-adv”>

E-ticaret devi Amazon’un, yavaşlayan satışlar ve ekonomik gerileme endişeleri nedeniyle binlerce ofis çalışanını işten çıkaracağı iddia edildi.

Amerikan basını, isimlerini açıkladıkları kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde, işten çıkarmaların yaklaşık 10.000 kişiyi etkileyeceğini bildirdi.

Haberi, ilk olarak New York Times gazetesi yayımladı.

Bu sayı, şirket çalışanlarının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor. E-ticaret devinin, genel olarak saat başına ücret alan 1,5 milyonluk küresel iş gücünün elinde ise yüzde 1’ine denk geliyor.

İşten çıkarmaların kişisel asistan Alexa, perakende satış ve insan kaynakları gibi bölümleri etkilemesi bekleniyor.

Amazon, BBC’nin yorum talebine yanıt verecek.

Şirket, pandemi sırasında aşırı işe alım yaptığı gerekçesiyle işe alımları ve ek depo planlarını dondurmuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Ayrıca, kişisel teslimat robotu gibi tasarımları iptal ederek şirketin bazı bölümlerini silmek için kaydetti.

Geçen hafta şirket, ticari operasyonlarının yıllık değerlendirmesinde, maliyetlerin azaltılmasının odak noktası olacağını söyledi.

Şirketin daha sonra yapacağı, “Bu yılki incelemenin bir parçası olarak, doğal olarak mevcut makro ortamını gözetiyor ve maliyetleri optimize etme fırsatlarını değerlendiriyoruz” dedi.

Amazon, pandemi sırasında işlerindeki büyük artışın ardından satışlarda yavaşlama ile karşı karşıya.

Genel gelir, son çeyrekte %15 artmasına rağmen, yavaşlama, uzun süreli kullanımda kullanılan bulut bilişim hizmetleri Amazon Web Services dahil olmak üzere diğer alanları genişletince, şirket genel gidişat konusunda temkinli davranmayı seçti.

CEO’luk görevinden zararları ancak yönetim kurulu başkanlığını sürdüren kurucusu Jeff Bezos, sosyal medyada “gemiyi fırtınaya hazırlamanın” zamanının geldiğini söyledi.

Amazon’un işten çıkarmaları başlatması halinde, ekonomide bir gerileme konusunda uyarıda bulunarak işten çıkarmaları önermek bir dizi başka teknoloji aktarımı katılmış olacak. Listede, yakın zamanda iş gücünün yaklaşık yüzde 13’ü olan 11.000 kişinin çalışanını çıkaracağını Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta da var.

class=”medyanet-inline-adv”>

Genel olarak ABD merkezli teknoloji şirketi, bu tür duyuruları takip eden Challenger, Gray & Christmas tarafından düşük bir rapora göre, bu yıl sonuna kadar 28.000’den fazla kişiyi işten çıkardı. Bu, bir önceki kitapçık iki kat fazla.

.

Leave a Comment