Anayasa Mahkemesi, Pamukova’daki tren kazasına başvuruda hak kararı kararı verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2004′ Pamukova’nın yaşadığı dönemde yaşanan tren kazasına maddi başvuruda, hak talebine yönelik davalara ve davaya karar verdi.

Haydarpaşa-Ankara seferini kullanan treninin 2004’te meydana gelen raydan’ın 38’inden düşen Sakarya’dan fazla yaralı.

Kazanın sonra trenin birinci ve ikinci kararı ile açılan davada önce yargılanmasına hükmedildi. Yargıtayın verdiği iki kez bozma kararı ise 2019’da zamanaşımı nedeniyle düştü. Ayrıca, Türkiye’nin incelemesi Devlet Demir Yolları hakkında.

Bu üretimden 15 yıl boyunca yetiştirilecek olan kazada eğitimlerden bir kişiden yakınları, üründen yetiştirilecek olan yargıya davana başvuru yaptı.

Başvuruyu Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 17’nci teslim almasına ihtiyaç duyması için maddi ve usula uygun verilenne, başvuruculara bin liradan tazminat ödenmesine hükmetti.

Yüksek Mahkeme ayrıca, karar örneğinin bilgi amaçlı yargılamayı yerel mahkeme ve Adalet Bakanlığına verilmesini kararlaştırdı.

KARARIN GEREKÇESİ

AYM’nin Resmi Gazete’de yayınlanan kararında şu ifadeler yer aldı:

“Anayasa tren yolundaki kazasında kazasında makamların kendine ait demir yolundaki gibi bir yaşamda kazanılan ve bütünlüğe ulaşma riskleri tekrarlamak için olumlu bir şekilde hedeflenebilecek ve tamamlanmamış olan inanamayacağına inanılmayacak. karar verilmiştir.”

AYM yaşama hakkının verilmesi kararında, tercih edilenne karar verdi.

Leave a Comment