Anne babalar dikkat! 2 yaş çocukları çocuklarda görülüyor

Level Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastaları Uzmanı Dr.

Anne babalar dikkat!  2 yaş çocukları çocuklarda görülüyor

Haber giriş tarihi : 24-11-2022 | 13 : 15 29

haber tarihi güncelleme : 24-11-2022 | 13 : 15 29

Level Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastaları Uzmanı Dr. Humay Mehdıyeva, Influenza Nedir? Tanı ve Tedavisi Nasıldır? Sorularını yanıtladı. Mehdiyeva’nın açıklamaları şöyle: İnfluenza hastalığı, influenza virüslerinin neden olduğu çocuklarda ve erişkinlerde yüksek ateş, yaygın kas ağrısı, halsizlik ve solunum yolu kanatları ile onları bir yere koyma.

İnfluenza virüsleri Orthomyxoviridae aile üyeleridir ve İnfluenza A, İnfluenza B ve İnfluenza C olarak üç tipte ayrılmaktadırlar.

İnfluenza virüsleri barındıran kişinin solunum yolu ile geçer. Öksürme ve hapşırma virüs görüntülemelerinin aerosol olarak incelenmesi.

Özellikle 2 yaşındaki çocukların çocukları daha fazla görmüş ve ağır seyrettiği gözlenmiştir.

İnfluenza hastalığı 1-2 günlük inkübasyon sırasından sonra genellikle ani başlangıçlı titremeyle yükselen ateş, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı, halsizlik ve yeme eksikliği gibi genel olarak ve boğaz, boğaz ağrısı gibi solunum yolu belirtileriyle ilgili klinik tabloya neden oluyor. Sırt kaslarında ağrı, gözlerde yanma diğer yüklerdendir. Ateş baskısı en önemli bulgu olup, hızla 37.8° C-40°C’e kadar yükselir, 3-4 gün kadar bu sonucu, sürekli veya aralıklı kendini hissettirir. Ağırlaşmayan olgularda ateş 6-7 gün içinde azalarak normale döner. Burun mukozası kızarık, pürülan olmayan bir akıntı, görülen ve yanakta kızarıklıklar hastaların muayene bulgusudur.

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu, sinüzit, viral zatürre, bronşiyolit, kas organları, merkezi problemler, kalp kası tutulumu gibi ağırlaşmalarla ve hatta ölümle karşılaşılabilir. Çok etkilenmiş olup, kısa süre boyunca ya eğilimli olup, her aile ferdini etkilemeye çalışmaktadır. Özellikle astım, tüketim sistemi düşük, kronik ilaç kullanımı ve ağır kronik ciddi hastalığı olan çocuklarda ve aile bireylerde ağır klinik tablolara neden olmaktadır.

İnfluenzada tanı etkisi olarak klinik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Seçilmiş olgularda hızlı tanı testi ile tanımanın kesinleştirilmesinin sağlanması.

Hızlı tanı testi, solunum sekresyonlarında sürüntü çekmek ile viral antijenlerin tespit edilmesi ile olur. Çok kısa sürede her hücreye uygulanana bilen bu testlerle influenza virüsleri saptana bilir. Testlerin hassasiyetleri %40 ile 80 aralığına göre. Hastanemizde influenza A ve B tiplerini saptayan hızlı tanı testleri yapılmaktadır.

Tedavinin dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Tipik bir influenza kliniğinde 5-6 gün aktiviteyi kısıtlamalı, bol sıvı tüketmeli, düzenli beslenme ve uyku, destek tedavisi, C vitamini, çinko ve D vitamini tüketmeli, 3-4 gün kadar yatak istirahati ve yaklaşık 3 gün iş/okul yaşamından uzak kalın olmalıdır. Kullanıcı şüphelenilenler üzerinde tanımasal test sonuçları beklenilmeden ampirik olarak başlatılmalıdır. Hastalarda ilk test sonuçları negatif olsa bile alternatif bir tanı söz konusu olmayınca ve klinik olarak influenzadan şüpheleniliyorsa tedavi süresi tamamlanmalıdır. Antiviral tedavide, kullanılan oseltamivir kısıtlamalarının başlangıcından itibaren ilk 4 gün içinde verildiğinde azalmayı artırmadığı, ağır klinik durumların sınırlarının dışında kalanlar.

İnfluenza ve kanatlarından korunmanın en etkin yolu mevsimsel grip aşısı ile aşılanmadır. Aşılamaya Eylül başına başlanıp, Mayıs sonuna kadar devam edilebilir. 6 ay ve üzeri olan çocukların aşılanma bandı halen geçerliliğini korumaktadır.

Mevsimsel influenza dönemi için aşının koruyuculuğunun ortalama %60 (%51 H1N1 virüslerine, %76 tüm influenza B virüslerine ve %79 influenza B/Yamagata virüslerine karşı) etkili olduğu bildirilmiştir. Hastanemizde bitirme programı tarafımca düzenlenmekte ve aşılama yapılmaktadır.”
.

Leave a Comment