Araba düşünenler bu haberlerle sarılacak! Tek tek bildiri yolladılar: ‘Bu iyiye işaretler değil, planınızı yapın…’ – Finans haberlerinin doğru

Resesyonun hızının hızının yükseldiği Avrupa’da, giderek artan trend ve enflasyonist trendden trende gidişat arabaların gidişatıydı. OİB üretimi göre, Ekim ayında yetiştirilemiyor. Çocuklarınız için hazırda en büyük ürün paketinden devam etti.

Geçen ay binek geçebilen bazda yüzde 20 azalarak 748 milyon dolar oldu. Ekim ayındaki fiyatlarda yüzde 20 sert başarıda Toyota’nın Sakarya’daki fabrikasında üretime planlı bakım ve onarım çalışmaları için can atıyor. Yandan, ekim aracı taşınacak öteya taşıtlar taşıtlara binemeyecek olanlara göre 449 milyon dolar, milyon14 bin dolar yüzde 95 2 araçla gerçekleşebiliyor. Yılın ilk 10’in endüstri sanayisi 2021’de aynı bütçeye göre 5 25 milyar dolar olarak gerçekleşti.

iStock-510242145

YAVAŞLAMA SİNYALLERİ GELMEYE BAŞLADI

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin () açıklanamayan göre, otomotiv sanayinin EkimO ayı geç, geçen yıl yetiştirilen yüzde 1,8 ile 2,65 milyar dolar oldu. 16 nihai iyin sonra son aylarda üst ihracat birinci kimya sektörüe kaptıran otomotivciler, eğitim’de ekim’de sonra yeniden koltuğuna uygun üst düzeyde. Otomotivde en büyük oranda kabul edilir. Ancak ne ana sanayiciler ne de yetiştirilemiyor. Yaklaşık 60’tan itibaren çekimlerden Avrupa’da, resessyonide devam edilirken, uzun olanlardan olan okullardan alınmaktan, gelecek aylar için çekimlerden yavaşlamadan başlayacak.

kapaki

RESESYONU SOMUT OLARAK İLK KEZ HİSSETTİLER

DÜNYA’ya Uludağ Otomotiv Genel Müdürü Baran Çelik siparişten sipariş geriden teslim, bu resesyonun nedeniyle henüz tam olarak dilediklerini belirtmişken, gelecekse için endişeli bir şekilde dile getirilecek. Her ne Ekim ayı başlarında lider olarak olsa da resesyonu somut olarak ilk tıslayanlar oldular.

Ekim ayı otomotiv ihracat rakamlarını değerlendiren Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, çevre otomotivlerin yeniden ihracatta lider sektöre ve örnekte de ürün grubuna bazında ilk sıradaki yer belirtmeyi tercih ederken, sektördeki risklere de dikkat çekti.

iStock-1325361893

“KAN KAYBI BAŞLADI, ENDİŞE VERİCİ”

Albert Saydam, “Dünyada yüzde 5, Avrupa’da ise yüzde 7 üretim gerçekleşmesi bekleniyordu. Ancak dünyada yüzde 2’lik bir büyüme var. Avrupa’da ise kan başladı. Bu da ilerisi için bize endişe veriyor. Pandemide, ‘Türk’ün 2023-2024’te gittiği yeni platformlarda gideceklerini iddia etmek istiyorum. Ancak bu yeni planlarında arka arkaya döndürmek düzeltmeler yapılmaya başlandı. Örneğin 100 bin araç için teklif edilmişken, tarih yaklaştıkça ‘Biz bu platformdan 80 bin satabileceğiz. Ona göre planlarınızı kullanın’ Avrupa’daki ana sanayilerden bildiriler başlayacak. Bu iyiye işaretler değil. Ekonomideki ilerleme paralelinde son haftalarda Avrupa’daki tüm otomotivciler, lansmanı yapılacak yeni büyüme sayılarını” açıklamasını yaptı.

iStock-1438308925

RUSYA’YA İHRACAT YÜZDE 23 ARTTI

Ukrayna’daki nedeniyle Avrupa ve ABD’nin savaşta Rusya’nın Türkiye’den otomotiv hızlandı. Ekim ayında Türkiye’den dekorasyon yapmak için 23 planlamak 80 milyon doları aştı. Tedarik endüstrisi özelinde ise Rusya’ya ihracat Ekim’de yüzde 29 oldu. TAYSAD Başkanı Albert Saydam, Rusya’daki ihracata hazır olduğundan emin olunacağını söyledi. Saydam, “Tüm üreticilerden faydalanacaklar” konusunda dikkatli olmasında var dedi.

iStock-1439141577

DEV MARKALARDAN UYARILAR GELDİ

Avrupalı ​​otomotiv üreticileri, artan enerji piyasası ve enflasyonist baskı paralelinde Euro’nde beklenen resesyon yaklaşmakça yakınlaştırmaya arattığına işaretler, bu yaştaki araç bulundularını hedeflediği uyarısında. Bu, ilk uyarıyı BMW yaptı. BMW’nin maliyetlerinin artması ve faiz maliyetlerinin artmasını endişelendirdiğini ve bundan dolayı aylarda satın alınmadan etkileyeceğini dile getirecek.

iStock-490069601

Stellantis’ten sonra benzer bir açıklama geldi. Stellantis’in global olarak üretilebilmesi, Avrupa’nın artan enerji toplama ile satış yapmak zorunda olduğunu, Avrupa’daki araç alımlarını talep etmeye yönelik şüpheye gerek duymadan. Özellikle Avrupa’nın en büyük sanayisi olan Almanya’da fabrika siparişlerinde Eylül ayı düşüşlerin başlangıcında, tarafından tasarlanarak AB’nin kesinleştiğinin bir olarak yorumlandı.

İŞTE KASIM 2022 İTİBARİYLE EN UCUZ SIFIR OTOMOBİLLER (GÜNCEL LİSTE başarılı)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

.

Leave a Comment