“Arda ilk derecelerimiz yetenek mi? Hayır. Yüzlerce yetenek heba oldu”

Daha önce hem Altınordu hemde Fenerbahçe’de altyapı şefi oyuncu gözlemcileri olarak görev yapan, Çağlar Söyüncü ile Arda Güler gibi oyuncular Keşfederek dikkat çeken Serhat Pekmezci, AA denetçisine, Türk futbolunun geldiği aşamayı, yeni yetişen oyuncular ve oyuncu takip etme ile yetiştirmenin inceliklerini anlattı.

Temel teknik direktörlük verecek UEFA belgesine sahip olmakla birlikte oğul 10 yıldır genç yetenekli arama-tarama ekiplerinin yöneticiliğini üstleniyorlar yaşayanlar Pekmezci, Arda Güler’in A Milli Takım’a çağırmayı sevinçle karşıladığını, onun karakteri, azmi, kararlı, terbiyesi ve yetenekleriyle çok önemli bir oyuncu kaydettiğini.

Bir İtalyan gazetesinin “Böyle yetenek yüz yılda bir gelir” başlığıyla verdiği Arda Güler haberine vurgu yapan Pekmezci, “Çok takip edilen bir gazetede bu ifade çok büyük bir onur. Bu söz aslında iki sene önce yine AA ile yaptığı röportajda bana aitti. İddialı çıkış? Evet iddialıydı.Ancak ben Arda’nın Gençlerbirliği Kulübünden başkanımızın gözaltına alınması sürecini de bunu Sayın Ali Koç’a anlattım.’Bu çocuk ise doğru bir projelendirme yapılırsa, yetenek yönetimi konusunda üzerimize düşeni yaparsak, 16 yaşında A Milli Takım’da oynuyor, 17 yaşında Atılan frikik golleriyle tribünleri kaldırır.’ demiştim.” kullanım kullandı.

Bu anlatımın şiddetiyle karşılandığını ancak daha önce Çağlar Söyüncü’nün keşfedilmesini de sağlayacağını vurgulayan iddialı olduğunu vurgulayan Pekmezci, oyuncularla ilgili bu tür iddialı laflar için bilmenin yetmeyeceğinin, bazen duyumsamasının tamamını çizdi. Pekmezci, “İyi oyuncuyu hissetmek saatler içince, günlerce, aylarca müsabaka izlemek, okumak, konuşmak, düşünmek, tartışmak lazım. İklimde konuşabileceğiniz, tartışabileceğiniz çok insan yok maalesef. diye konuştu.

Arda Güler’in bundan sonraki Türk kanatları gerek Avrupa’da ne de Türkiye’de bakış açısını değiştirecek bir model oluşturacağını anlatan Pekmezci, şöyle devam etti:

Allah razı olsun ondan. Yıllardan beri 1 milyar harcama ya da avroya yakın ihracat yapan futbolcu yapıyor ve 10 milyonluk Portekizli oğlu 10 yıllık futbolun rönesansını yaşıyor.

“Çocuklar Arda gibi olmak isteyecek”

Bugüne kadar 600 bine yakın oyuncu izle aktardıklarınıan Pekmezci, yetenek sonlarına kadar yetenek yönetimi ile pazarlamanın da önemli olduğunu anlattı.

Arda Güler’in Türk gençleri için ikonik bir simge haline geldiği ve yeni bir sürecin temsil edildiğini dile getiren Serhat Pekmezci, “Şimdi, ‘Arda gibi olmak’ diye bir kavram oluştu. Nedir bu? bir takımda süre alabilmek, gol atmak, asist yapmak, etkilemek.Saha dışında karakteriyle, tavrıyla, tarzıyla, yediden yetmiş yediye herkesin sevdiği bir profil olmak.Bundan sonra ‘Arda gibi olmak’ denen bir şey ortaya çıkıyor.Yani bu bir marka haline geliyor. gelecek ve dünyanın her yerinde çocuklar Arda gibi olmak isteyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“20 yıldır Fenerbahçe’de oynuyormuş gibi öz güvenli”

Oyuncuları yıldız yapan en önemli factorn aile ve ilk yetiştiriliş tarzını dikkate alan yönetici muhafazakarlar, aile tarafından öz güvenli yetiştirilen Arda Güler’in sahaya çıkmasını 20 yıldır Fenerbahçe’de oynuyormuşçasına bir rahatlama vurguladı.

Arda Güler’le ilk karşılaşmasının, başka bir futbolcu izlemek için gidilmesi Ankara’daki bir 14 yaş altı maçı tutmanı sağlayan Pekmezci, “Yaklaşık 60 dakika falan beni inanılmaz büyüledi. Çevre kontrolü, topa ilk yaklaşma, üç hamle sonrası düşünmesi, pozisyon yaratması.. O periyotta da takımın mağlup olmalarından dolayı büyük taahhüdün alınması, mağlubiyetin kabul edilmemesi, iradenin korunması, sahiplenilmesinin bana ait olduğunu hissettirdi.” şeklinde konuştu.

Bu oyuncunun maç videolarını bir şekilde Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’a ulaştırdığını ve bunun üzerine kendi temaslarını etkileyennu anlatan Pekmezci, “Başkana çok iddialı konuştum. dünya ve Avrupa Fenerbahçe’yi bu oyuncu üzerinden tanıyacak.’ dedim.” kullanım kullandı.

Uzman gözlemci, Arda Güler’in oğlu dönemde ekonomik yaşamlarını sürdürmeye başlayan Gençlerbirliği’nden 200 bin lira ve satıştan yüzde 20 ödeme, yetiştirme tazminatları da ödenerek transfer edildiğini dile getirdi.

“Yüzlerce yetenek heba oldu”

Arda Güler gibi otomatik oyuncu olduğunu savunan Pekmezci, operatörlerin doğru zamanda tespit edilmesine yönelik ayrıntılara değinerek, “Yeteneği yönetme konusunda çok büyük arızalar var. Akademi direktörlerinin, altyapı antrenörlerinin, psikologların çok değerli bu iş için aylarca, çalıştırma kafa patlatmış olması lazım. Eğitimcilik yapan insanlar, yani kusura bakmasınlar, her yerde yetenekli ama çok idealist değiller.” şeklinde görüş belirtti.

Türkiye’de makale yayımlayan, bilimsel sunum yapan bir akademi direktörü duymadığına işaret eden Pekmezci, “Arda ilk eğitimuz yetenek mi? Hayır. Yüzlerce yetenek heba oldu. Sebeplerden… Arda yetkinliğimiz ilk yetenek değil ki.” diye konuştu.

“Verdiğim adların tepesine üşüşecekler”

Kamuoyunun çok beklentiye giren bazı futbolcuların kaybolmasına yetmemesinin yönetilememesinin sebep olduğunu vurgulayan Pekmezci, “Ben örnekleri size burada isim ayetim, sınırlayıcıların tepesine üşüşecekler. Yani benim söylediklerime en duyarlı kesimin menajerlerolması da çok enteresan bir durum. Türkiye Futbol Federasyonu var, akademi direktörlerimiz var, Kulüp başkanlarımız var.Burada dört tane isim söylesem, yarım saat sonra gördüğümüz anne babası beni soruyor ‘Telefonlar susmuyor.’ diyecek.Çünkü en kolay para kazandıracak yöntem.” dedi.

Futbolcu ailelerini menajerlerin değil futbol bilginlerinin ve ilgili hassasiyet araması gerektiğini vurgulayan Pekmezci, “Oyuncunun profesyonel takımıa çıkıncaya kadarki en saklı ilişki kurabileceği kişi anne, büyüdüğü kulüp yönetimi ve federasyondur. O yüzden de UEFA ve FIFA oyuncuları 18 yaşından önce imza atmasını istemez. Yani bir oyuncuyu neden kulüp yönetsin?” şeklinde konuştu.

“Başkana rapor sunulsa, 10 tane daha Arda çıkacak olacak”

Sorumlusunun kendi üzerine düşmesi durumunda futbolda sorun kalmayacağını kaydeden Pekmezci, sözlerini sürdürdü:

“Ben kulüplerden ayrıldım. Bağımsız bir denetim kurulu olsa, gözlemleri araştırıp başkana bir rapor sunsa, belki on tane daha Arda zafer kazanacaktı. Bu süreçte bir tane Altınordu’ya, bire bir de Beşiktaş’a inanılmaz yetenekli ve kalitede iki oyuncu gitti. Kaçırdı Fenerbahçe.O dönem başkanımızla temasa geçmiş, anlatmıştım.Şimdi başkanımızla çok sağlıklı bir diyaloğumuz var.Pandemiden sonra planlamalar sekteye uğradı.Ondan sonra başkanlığımızla aramızda bir şey kalmadı.İletişim bir şekilde koptu veya kopardılar.”

“Oyuncuya bir meta olarak, para olarak bak, kariyeriyle ilgili onun adına değil de biraz kendi ticaretinizle ilgili karar verirsiniz.” diyen pekmezci, “Arda Güler’i menajerlerden korumak için çok savaştım, çok hırpalandım. , Yetiştirme, yaptıkları ve öz güveniyle milli bir servet, bir marka.Bu benim için bir gurur. Bunun manevi hazzını yaşıyorum.” kullanım kullandı.

Son olarak, Arda Güler’in fiziksel yeterliliği olmadığı için oynatılmadığı yorumlarına değinen Pekmezci, “Ben oynaması gereğiyle ilgili haddimi aşmayayım. Şu an Fenerbahçe’nin başında çok doğru bir hoca var. Bu mesleğe geçen seneye başlamadı bu hoca. O Arda’yı ne zaman , ne şekilde oynatacağını hepimizden çok daha iyi bilir. gülümseyerek gitmeyi başardı.

Leave a Comment