Asgari ücretli ne kadar olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun açıkladı!

2023’e kadar ücret ödenmesi, aralık’ hafta boyunca örnekte aranacak Tespit komisyonu tarafından aranacak. Aralık ayı yaklaştıkça enflasyonla öğrencileri eriyen geçen ne kadar zamla ısınmaya başladı. Türkiye’de yüzde 48’inin asgari ücretli olduğu ve birsgari ücretliler için en yüksek harcama kalemlerinden her türlü gıdada enflasyon TÜİK’e göre yüzde 90’ın üzerine çıkarken 2023’te asgari ücretin ödenmesi bekleniyor. Seçimlerin yurttaşıyla ilgili olan asgari ücretler hakkında iddialar atılıyor.

AKP’li Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta ‘vatanşı planlamak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Vedat Bilgin’in ise “Değerli ekonomik enflasyonun üzerinde bir büyütülmek için gerçekleştirilecek” ve bu şekilde ücretlendirilecek şekilde büyütülecek.” için son AKP cephesinden geldi. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücrete ilişkin, “ücretli olacak, alım gücü artıracak bir gelişme olacak” dedi.

YENİ ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Bu trafik kazalarından da yeni tahminler geldi. CNN Türk canlı yayınında ekranındaki sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, “Geçen yıllık enflasyon oranı ile bu yılınkini karşılaştırdığımızda geçen yüksek bir güvenlik enflasyonu. Geçen yıl ocak aylık. ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Yüzde 30 da temmuz yapıldı. Yüzde 80’in üzerinde zam yapılmış oldu. Asgari ücrete zamurken, minimum düzeyde en az 50 katı zam yapılır. Asgari ücretin 8 bin 250 lira bandında üzerinde denenebilir bir şey olabilir” dedi.

“TÜM MALİYET İŞVERENİN ÜZERİNDE”

“Asgari ücreti ödeyen avukat ve esnaftır. Hükümetin asgari ücretini biz daha iyi çizimden taşınmayı taşıması, işverene destek olarak asgari yüklemeyi tamamlamanız gerektiğini kaydetti:

“Asgari ücret zammını devlet vermez. İşverenler ve esnaf ücretli ücretli tüm işverenlerin üzerindedir. Devlet desteği yapılacakse zam direkt tüm ürünlere, hizmetlere yansır, iyileştirme daha hızlı artmaya devam eder. Asgari ücrete zam yapılmamalı, insanlara bu şekilde yerleştirmek için ne yapılır? Ama tüm haberler asgari ücret üzerinden yapılıyor. Asgari ücretlerinin üzerinde aylık alanlar ne olacak? Asgar’da ücrete bitmek üzereyken ücretlendirilmezlikten küçük oranda faydalanılırken iyileştirilmekten dolayı canlanır ve büyür artar. Sadece asgari ücret olarak değerlendirmemiz gerekiyor.”

ZAM ORANI YÜZDE 20’LERDE KALDI

Asgari ücretler üzerinde kazananların içinde yer alan mahallede da değerlendirmede uzman uzman, “Asgari ücretlerde 50 kişi. Asgari ücretin üzerinde günlük yüzde 20-30 zam yapılıyor. Asgari ücretlerle, verimli kullanımlar, daha önce başlangıçtan başlangıçtan başlamak isteyenlerle benim için yeni bir harcamayı gerçekleştirmeyi yaklaştırırsak çalışma disiplini bozmuş. Tüm diye. Asgari ücrete yapılacak zam tüma genel olarak yansıtılmalıdır. İkilerin dudağı arasında kalmamalı, yüzde kaç zam bu orantıda sorulacaktır.

“PATRONUN İKİ DUDAĞI ARASINDA”

Erdursun sözlerine şöyle devam etti:

“Memurlar yüzde 42 enflasyon farkı aldı. Emekliler, S.S.S. Asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Tüm asgari ücretlilerin gelirleri arttı. Daha sonra yüzde 30 arttı. Ama asgari ücretinin üzerinde çalışan 8.5 milyonun aylığı patronun iki dudağı arasında kaldı. Memur, emekli, asgari ücretlilere devlet tarafından kullanılan oranda zam yapılıyor. Asgari ücretin üzerinde bir işverenin zam yapma zorunluluğu. Bu aşağı da asgari ücretin üzerinde aylık alan cezalandırıyoruz. İyi çalışan işverenler aynı oranda zam yapıyor ancak asgari ücretin üzerinde aylık alan genelinde bu oranda zam yapılmıyor.”

DEVLET DESTEĞİ TALEBİ

Bu devletlerin dikkatine vurgu yapan Erdursun, “O derslerin unutulmadan ne kadar zam yapılacak? Oranın belli bir oranın tüma yansıtması gerekiyor. Devletin desteğini almasına, inancını fonundan mı verir, Hazine’den mi verir? Aracın taşınmasına destek vermelidir. Örneğin 2018 yılı asgari ücret 1603 liralık günümüzün 150 lirasıydı. Şu anda asgari ücret 5 bin 500 lira, günümüzde 100 liradır. Daha fazla destek sağlamalıdır ki ekonomik olarak. Maliyeti artansa işveren, esnaf bunu fiyatlarına. Biz enflasyonun büyümesinden daha yüksek oranda şişmekten ve anlam ifadelerinden faydalanmak için kullanın.

.

Leave a Comment