Astana’da Erdoğan-Putin zirvesi – Son Dakika Dünya Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı” (CICA) 6. Zirvesinın görüşmesi Kazakistan’ın başkenti Astana’daki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Putin’in, zirvenin düzenlendiği Bağımsızlık Sarayı’ndaki görüşme basına kapalı devam ediyor.

İki lider görüşme öncesi birer açıklama yaptı.

PUTİN: GAZ TEDARİKİNDE TÜRKİYE AB İÇİN EN ÖNEMLİ GÜZERGAH

Doğalgaz tedarikinde en fazla var olan teyit Putin’in söylediğini söyledi:

”Nükleer santral çalışması planlandığı gibi gidiyor. Gazinde tedarik Türkiye en yol güzergahı şu an. Avrupa’dan çok daha ulaşım yolu var geldi. Türkiye, Avrupa Birliği’ne gazın sağlamasını en güvenilir şekilde kanıtladı.

TÜRKİYE’DE DOĞALGAZ MERKEZİ ÖNERİSİ

Dün Rusya Enerji Haftası’nda enerji bakanınız ve BOTAŞ ilelerler yaptık. Bir gaz boru hattı daha inşa etmediğimiz var. Türkiye’yi dünyanın en iyi şansımız olan büyükk. Bu merkezin sayesinde hem tedarik hem de fiyat belirleme konusunda güzel bir platform olacaktır.

”GAZ SİYASİ İMALAR OLMADAN BELİRLENEBİLİR”

Rusya’dan Türkiye’ye hidrokarbon tedariki tam olarak devam ediyor. Doğalgaz fiyatları şu anda zirvede. Türkiye’de bir merkezde gaz fiyatları siyasi imalar olmadan belirlenebilir.

”TÜRKAKİM’A SABOTAJ YAPACAKLARDI”

TürkAkım’a da sabotaj yapacaklardı.

”UKRAYNA TAHILINI ALAN ÜLKELER, ERDOĞAN’A MİNNETTAR OLMALI”

Tahılın hala küçük bir kısmı en fakir yardıma gidiyor. İstanbul’a yönelik büyümelerini alan aileleri, Erdoğan’a sahip olmalılar.”

ERDOĞAN: AKKUYU’NUN AÇILMASI DÜNYADA FARKLI BİR SES GETİRECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

”Akkuyu çok önemli bir adım. Akkuyu birinci sınıf eğitimlerinin ilk eğitiminde hayata geçirilecek. (Nükleer santral) Sinop’la ilgili bir adım atılabilirse bu tabii çok daha farklı bir çarpan etkisidir.

”TAHIL MUTABAKATINI GÜÇLENDİREREK SÜRDÜRMELİYİZ”

İstanbul Mutabakatı’nı güçlendirerek devam ettirmemiz, Rusya’da ve geleceğimizin Türkiye üzerinden az gelişmiş yetiştirmeni yapma konusunda kararlıyız. Tahıl barışını geliştirerek sürdürmeliyiz.Türkiye Rusya’nın bu süreç içinde olacağı belli çevreleri ile önümüzdeki günlerde az gelişmiş de mutlu olacak.’

Astana'da Erdoğan-Putin zirvesi - 1

Görüşmede; Rusya-Urayna yapısı, enerji durumu ve evriminin genişletilmesi için düşünülmesi bekleniyor.

İkin görüşmesi, Kerç Köprüsü’nün saldırı saldırısının sona ermesiyle ilgili saldırılarının durdurulması için hedef kitlesi takip ediliyor.

Masada Rusya ile Batı arasında, Türkiye evlerinde sımsıcak süslemeler de olacak.

Putin’in ”’de Avrupa için büyük bir Türkiye merkeziiz”nın ardından ardından iki liderin rotaları konusunda da görüş alışverişinde alternatif bekleniyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment