“Asya-Pasifik büyük güç mücadelesinin alanı olmamalıdır”

Çin: Asya-Pasifik kimsenin arka bahçesi değil

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Asya-Pasifik’in yıllar içinde ekonomik iş birliği sayesinde büyüme alanında önemli mesafe kaydettiğini belirterek, yeni bir Soğuk Savaş’ın ve büyük güç mücadelesinin sahnesi haline gelmesi gerektiğini vurguladı.

Şi, Asya Pasifik İşbirliği Örgütü Örgütü’nün (APEC) Ekonomik Tayland’da toplantı toplantısına katıldı.

Bölgenin Soğuk Savaşı’nın gölgesinden kurtulduğundan beri ekonomik iş birliği sayesinde hızla modernleşme ivmesi yakalandığına dikkati çeken Şi, “Asya-Pasifik kimsenin arka bahçesi değildir ve büyük güç mücadelesinin alanını içerir. .” dedi.

Şi, APEC’in farklılığına ve kapsayıcılığa dayalı ekonomik entegrasyonla çok taraflı bölgesel iş birliği mimarisini oluşturduğunu ve bu sayede ekonomik küreselleşmenin fırsatlarından en iyi şekilde yararlandığını belirterek “Asya-Pasifik bölgesinde yıllar içinde oluşan sanayi ve dağıtım zincirlerini bozmaya yönelik bir girişimin ekonomik birliğini birliğini çıkmaya sürüklemeyecektir. .” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik iş birliğine katkı sunmayı sürdüreceğini ifade eden Şi, “Ortak geleceği paylaşan Asya-pasifik topluluğu inşa etme” sonucunda bulundu.

Şi’nin sözlerinin, ABD’nin adına anmadan Washington ile Pekin arasında bölgelerin artan yüzyıllar mücadelesine gönderen mesajlarını içerdiğine dikkati çekti.

APEC Ekonomi Liderleri Zirvesi’nde konuşan Şi, ayrıca zirve marjında ​​Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve Brunei Sultanı Hasan el Bulkiye ile yüz yüze görüşmeler yaptı.

Fotoğraf: AA
Leave a Comment