Attila Gökçe futbol gündemde yaşananları değerlendirdi: “Futbolda Masterchef yarışması” – Futbol Haberleri

Süper Lig’de 6 haftayı geride bıraktık. Milliyet Gazetesinin duayen futbol yazarı Attila Gökçe’de yaşananları aktardı.

İşte Attila Gökçe’nin yönetmenliği:

Futbolumuzda çok renkli, çok fazla puana dayalı sorunlu:

Zengin mutfağında Masterchef seçimi. İyi yemekler, kebaplar, tatlılar…Yöreselden… Aklınızdaki ve gönlünüzdeki tüm spesiyaller o mutfaktan çıkacak. Zengin kapsamlı, bir yandan ödünç batta debelenen ama bir yandan da iddia namını, karizmasını, karizmasını, planlı olmayan büyük sözleşmesini tasarımında yöneticilerinya kat yerel-yabancı tasarımcılarından tasarımlar.

Beşiktaş 14 milyon Euro. Çoğu Premier Lig’den gelen oyuncularla yeni bir tatil sofrası hazırlamaya çalışıyor. Fenerbahçe de 12 futbolcu almış. Ama yaptıkları harcamalar 24 milyon Euro. Galatasaray’ın mutfağını en eşyalıları doldurmuş: 13 futbolcuya 26 milyon Euro. Şampiyon Trabzonspor ise menüyü değiştirmeye gelişime yönelik 12 futbolcuya 19 harcamış. Şimdi yardıma karşı savunma limanından medya rüzgarlarından sakinlere sığınırken, büyük mücadeleyi teknik adamlara devrediyorlar.

Artık çorbayı kaynatacak olanlar… Valerien İsmail… Jorge Jesus, Okan Buruk ve Şampiyon Hocamız Abdulah Avcı…

Dördü de Süper Lig’de başa güreşiyor. Jorge Jesus hem oyuncularından hem de Fenerbahçe taraftarından güven oyu almış durumda. Okan Buruk, Galatasaray’ın kariyeri en zengin değerlerinden biri. Abdullah Avcı, Trabzonspor’da bitirilen sonra ortalığı toplamak ve yenilenmiş bir kadroyla devam etmek bulmakta. Valerien İsmail onlar kadar baskın olan enerji ve disipliniyle fark yaratmaya çalışır. Keşke kırmızı görmekten görse!

Çok renkli bir lige grupları: Dele Alli, Redmond, Weghorst… Lincoln, Henrique, Pedro, Michi Batshuayi… Midstjö, Mertens Mauro İcardi…tra, Bardi, Umut Bozok. Daha fazla oyuncu var!

Mutfak şefi ideali ve rüyası aynı: Bu zor ve zengin rekabeti hayal etmek, hayali hayallerinin ulaşmak. Bu zengin malzemeyi dağıtıp dağıtıp da kullanma da oyunlarla gösteriler, oyunlar, oyunlar, goller ve en değerli oyuncular, top kullanımı güzel ve verimli olur. Favori kim mi? Bilmediğim şeyleri söylemem!

Josef olma!

Uçan tekmeye karşı hakemleri ve takım arkadaşlarını koruyup saldırganı zapteden, kırmızı kartlalı duruma düşen Beşiktaşlı Joseph “Kendimi kendine de de Soum. Bu maçı tamamlayıp Türkiye’den ayrılacağım diyor. Kendi kararındır, saygı duyuyoruz. Bu duyu algı hali’da, Arjantin’de, Brezilya’da, Çin’de, Afrika’da ve Avrupa ülkeleri de var. Keşkeerteleseydin, öfkeni birazsaydın, gördüğün kırmızı kart vicdanını yaraladı. Kalbimizi kırmasaydın be Josef…

İkinci Elizabeth

Kraliçe Elizabeth, Prenses Anne’i olimpiyat oyunlarında yarışacak bir binici olarak yetiştirdi. Spor da öğrenmek roller üstlendi. Futbolu sever, Arsenal’e sempati duyardı. Ama Glasgow Rangers taraftarıydı. İngiltere’nin 1966′ Kaptanda filmi tek Dünya Kupası’nı Bobby Moore’a o verdi. Bir de rekoru var: Melbourne 1956, Montreal 1976, Sydney 2000, Londra 2012… Olimpiyat, İngiliz Milletler Ülkeleri ya onun içinde, genel valiler tarafından açıldı, ya da oyunların oyunların ilan etti. Dört halka biriktirdi. Beşinci halkayı da (2032 Brisbane/ Avustralya) miras bıraktı. 1971’deki ziyaretinde kendi adınaKraliçe Elizabeth Koşusu Joker. Prenses Anne’nin genç kızımız da Veefendi hipodromunda refakat etti.

Spor tercümanlığı

Konuşulan gündemde: Futbolda İngilizce’de hoca ve tercümanları, Türkçe’ye yorum yaparken neredeyse sansür. Gerçek düşünme ve açıklamaları yansıtılamıyorlar. Çoğu sözlerinden bakıldığında geçiliyor. Bu arızada okul yönetimlerinin çizdiği da mevcut. Yaşar Kemal’den Lucescu’ya bir çok şey açısından bakıldığında, İngilizce tercümanlığını yapan Sinan Serhatlıoğlu “Tercümanların, ilgili konularda bilgi sahibi olmak, yaklaşık futbolla ilgili satın alma ve terimleri de muhtemelen bulmak için çıkarması gerekiyor” diyor. Tercümanlık sorunularımızla federasyonların ortaklaşa düzenleyeceği “sertifika” programlarında çözülebilir mi? Evet.. Neden olmasın!

.

Leave a Comment