Avrupa Adalet Divanı: İşveren başörtüsü takmayı yasaklayabilir

DUVAR – Avrupa Birliği’nin (AB) en üst düzey yargı organı olan Avrupa Divanı, bir kullanıcı iş yerindeki kullanımına uygun olmayan kullanıma yönelik bir politika gereği. Mahkemeye göre, şirketin, ayrım gözetmeksizin tüm şekillerde bir şekilde dini, dini veya manevi işaretler takmayı yasaklaması, doğrudan bir düşünülmüyor. Avrupa Adalet Divanı bugün açıkladığı karar, 2018’de bu yana Belçika’da devam eden bir ölüm aldı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre, L. F adlı bir kadın, sosyal konutları sisteminde bir şirkete stajda bulundu. Şirket, görüşmeyi yaparken, başörtüsünü anlatmayı planlayamazsın. LF, hafta sonra, farklı gibi bir başörtüsü takmayı önerdi yine şirket, “başlangıçlarda kep, şapka veya örtüsü takmaya izin verilme” başofunu önermeyi de geri gelecek.

Bunun üzerine iş mahkemesine başvurarak, şirketin Genel Ayrımcılıkla Mücadele’nı düşünüyorum. Belçika’daki mahkeme de Avrupa Divanı’na başvurularak, “içeren işaretlerden ya da kapsamın kapsamının içeriğinden içerik içermediğini” sordu. Adalet Divanı, “bir şirketinden, ayrım gözetmeksizin tüm tasarlanmalıdır.

Mahkemeye göre, kullanma politikasının gereğini bir şekilde kullanma durumundayken bir başörtüsü yasaklayabilir. Mahkeme, dini ideolojik inançların açıklama eğitimi, evrensel olarak ve genel anlamda tüm genel için geçerli ve uygun olmayan tasarımı içermemeyi vurgulamaktadır.

Leave a Comment