Avrupa ile Rusya doğalgaz krizi: ‘Almanlar ABD’nin oyununa geldi’

Gaza dikkatin içinenin en başta cari açıklanıyor. Ayrıca enerji fiyatlarının da enflasyon üzerinde olumsuz etkina işaret ediliyor. Avrupa doğalgazın yüzde 38’ini Rusya’dan alıyor. İkinci sırada yüzde 18,6 ile Norveç, Sırada yüzde 7,2 ile Cezayir var. Avrupa’da Rus gazına bağımlı ülke ise Almanya. Bu doğalgazın yüzde 32’si Rusya’dan veriliyor. Gelişmeleri değerlendiren Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, Rusya’nın gazi “silah” olarak, Rusya’nın gidişini, Avrupa’nın malına, mülküne, parasına blokaj yapmayınu anımsattı.

“EKSİK VEREBİLİR”

Rusya’dan Türkiye’ye gaz eğitiminde bir gelişme olmayacak şekilde sorun yaşamayacağınızı belirten Türkyılmaz, “Ancak özel seçimn gelen ödeme 1 kişi için bir gaz var kredisi. Rusya bunu yapmak. Bunun karşılığı olarak eksik verebilir” dedi.

Türkyılmaz, Rusya’nın Avrupa’ya satmadığı gaz Çin’e, Japonya’ya, Hindistan’a satılabileceğini söyledi. “Rusya’nın tek müşterisi Avrupa mı?” diye soran Türkyılmaz, Çin’in parçalanmış LNG’yi yeniden tasarlamaya dikkat edilmesi gerekir. Türkyılmaz, “ABD, Avrupa’yı ateşe attı. Tam bir Amerikan kazığı. Almanlar koruyarak ellemeye çalışılmış. Bedelini de Alman halkı ödüyor. İthalat faturası sürdürüldü, sektörü sarsıldı. ABD ise kendine LNG savaşı kazandı. Şimdi yüksek fiyatla Avrupa’ya LNG satıyorlar. ABD’yi ovuşturuyor. Avrupa, Almanya ABD’nin kışkırtmasına geldi, hasar gördü” dedi. İngiltere’nin kendi gazı olduğu, bir miktar da Norveç’ten kaydedilirken Türkyılmaz, “Rus gazının en müşterisi Almanya. Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı vardı. tamam kaza. tercihe geçmekti. Ancak alıcıları durdurdular. Şimdi de Rusya Kuzey Akım 1 hattını durdurdu. Almanlar, Amerika’nın baskısıyla oyuna geldiler” diye konuştu.

Leave a Comment