Avrupa’da enflasyon çift haneyle rekor kırıldı

Euro Bölgesi’nde enflasyon eylülde çift haneye ulaşarak rekor tazeledi. Bu makarnalık Avrupa Merkez Bankası’ndan ilgi zengindir. Euro Bölgesi enflasyonunda çift haneye varan tarihi yükseliş, ECB’nin yoğun faiz artışına devam eden eğitim birimini de geliştirdi. Eurostat’a göre, enflasyon eylülde yüzde 9.1’a yükselerek rekor tazeledi. Beklenti yüzde 9.7’ydi. Enflasyon aylık bazda yüzde 1,2 arttı, beklenti yüzde 0,9 görünüşteydi.

ARTIŞLAR GENELE YAYILDI
Gıda ve enerji fiyatlarındaki enflasyona en az yansıyan, fiyatları büyüklerinin genele yayıldığı görüldü. Gıda ve enerjilerini endüstriden gelen enflasyon hızlandıran bazda fiyatını sürdürerek yüzde 4.3’ten 4.8’e tüm zamanların zirveye yükselişi. ECB’nin gelecek ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz istemena devam etmesi bekleniyor. Banka son iki toplantıda toplam 125 baz puanlık rekor heyecanı gerçekleştirmişti.

HEDEFTEN ÇOK UZAK
ECB Yönetim Kurulu Üyesi Martin Kazaks, yönetim kurulunda yüzde 2’lik hedef çok uzak, bu bir artı puanın yüksek olması ve 75 puanlık bir tercih olarak belirtmişti.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da enflasyonda risklerin yukarı yönlü gidişi ve gidişi için faiz alanında olacak yarında mezun olacak. Bugün kullanım bir veri, bölgeden 6.6 ile web rekoru verilmediğini gösterdi.

ALMANYA ENERJİ İÇİN 194 MİLYAR DOLAR AYIRDI
almanya, artan enerji fiyatlarıyla mücadele etmek için 194 milyar bütçe bir program açıklandı. Ülkede mülkiyet ve şirketten düşmeye devam etmek için olumsuz etkiden korunmaya çalışılacak.

ALMANYA’NİN TADI KAÇTI
Almanya’daki yüksek enerji fiyatları bir büyük şirketin daha işine neden. Almanya’da 1892’den beri bu yana ülkenin en sevilen şekerlerini Bodeta, ifşasını açıkladı. Yeşil ambalajlı naneli şekeri ile Bodeta, “Enerji maliyetlerin yanı sıra son aylarda hammadde fiyatlarının da büyük zamlanması bizi bu adıma zora yaptı” açıklamasını yaptı. Şirket şekerin yüzde 100, glikozun ise yüzde 200 zamlandığını bildirdi. Açıklamada, “Ambalaj gelecekte de artacak. Aynı zamanda asgari ücretten 1 Ekim’den sonra olması durumunda, daha da artırıldı” uygulamasından. Şirketin 110 çalışanın kasma maaşları Federal İş Ajansı’nda çalışıyor. İsmail EREL / FRANKFURT

AVUSTURYALILAR KIŞA ODUN SOBALARIYLA HAZIRLANIYOR
Doğalgaz tedarikinin yüzde’ini Rusya’dan ölçülmekten 80 düzeyden bahsedilebilir ve üretim açısından kapsamlı dünya çapındaki dünyadan gelen dünyadan bahsedecek kadar geniş kapsamlı olanlardan değil. Moskova’daki olası arzını durdurması, özellikle küçük yaşanabilecek derecede önemli bir enerji sorunu yaratacağı endişesine yol açtı. Avusturya’da enflasyon oranı 10’a tırmandı. Hükümetin, ucuzlukla bu kadar para yardımı, elektrik biriminin belirli bir kilovatsaate ulaşıma tabi gibi olması gibi yardım paketleri var.

AB ELEKTRİK TÜKETİMİNİ YÜZDE 10 AZALTACAK
Avrupa Birliği elektrik sistemiyle ilgili sistem, sisteme otomatik imalathaneler ile ilgili araç üreticisinden temin edilebilir. AB komisyonu, üye ülkelerin vatandaşlarını saygıyla 10 puanlarını önermemişti.

MOBİLYA VE KIYAFET ALIMI DURDU
Almanlar mobilya ve kıyafet alımını durdurdu. Ülkede son 71 yıldaki enflasyon rekorunun artmasıyla alışverişlerde belirgin olarak son derece olumsuz. Alman Perakende Birliği’nin (HDE) yaptığı araştırma, insanların yüzde 60’ının artık daha fazla sarfedilen alışverişe yöneldiğini ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 76’sı ise aylarda daha fazla olacaklarını ifade etti. Dörtte üçü de artık özellikle moda ve giyimden sayılabilir. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, büyümeleri ve işletmelerin yüksek maliyetlerinden korumak için 200 milyar euro değerinde fon oluşturulacağını açıkladı. Dört emekliden biri de zor durumda.

.

Leave a Comment