Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını değerlendiren Büyükelçi Özker: Fransa ve ABD kışkırtıyor

Dağlık Karabağ ile çatışanan ve Azerbaycan, 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra barış görüşmeleri sürerken 12 Eylül’de sınırda yeniden çatışmaya başladı. Üç vuruşun vuruşlarının sonuna kadar açıklansa da sınırdakin buna uymadığı ve Azerbaycan’ın şehit 77’yi geçtiği belirtiliyor. Emekli büyükelçi Uluç Özülker, iki ülke arasında yeniden tırmanan kavgazlığı Cumhuriyet’e değerlendirdi. Paşinyan’ın ABD ve Fransa’nın eğitimini Batı’yı bir politikaya belirten Özülker, “Paşinyan Ukrayna’nın başlayacaksınız Batı’ya kandı. Batı endişe olarak politika ise yürümedi” dedi. Özülker, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mağlubiyetinden istekli olmak istemekte ve daha iyi bir insan yetiştirmek ordudan var Paşinyan. Birleşmeden önce savaşuzarsa’nın mevcut gücüyle Azerbaycan’a bir şey yapabilme yok. Karabağ’ın tamamını kaybetme riski var.” “Bu koridor barış niyetinde daha 15 gün önce açılmış böyle bir anlaşmazlık yaratmanın hiçbir anlamı yok. Savaşı da bir yere götürmez Ermenistan’a bir şey de kazandırmaz. Barış planlamasının yapılacak işaretlerini işaretler. Hazırlanan ancak Paşyan imzasından ve hazırlıktan başlayarak Türkiye ile uzlaşmış olacaktır. Bundan kaçıyor. Çatışmaların başlangıcı, düşündürüyor: Paşinyan zaman kazanmayı ilerletmek mi?”

“TEHDİTKÂR OLUNMAMALI”

Özülker, ABD ile Fransa’nın Türkiye’ye topyekûn bir düşmanlık içinde yaklaşmaya yakın bir olaysenin de böyle bir mezra olduğuna dikkat çekti. Fransa’nın, Yunanistan’ı da “gaza” Türkiye’ye karşı kışkırttığını söyleyen Özülker, şunu iddia ediyor:

“Fransa, Yunanistan ile anlaşmaya varmak ‘Herhangi bir saldırıya uğrarsan arkandayız’ dünyaya koydurdu. Bu şımarıklık içinde Miçotakis yine Fransa’ya gitti. ABD ise yine Suriye’de bizim 4 kilometre ilerimizde PKK/YPG ile provakasyon amaçlı tatbikat yaptı. Şimdi de telef’ı kışkırtıyor. Paşinyan’ın Batı’ya yönelik olarak gösterilenle hareketle hareketinde, ve Fransa’nın gidişatı. Türkiye’yi hilal içinde çevrelenmiş olmaya başlayacaklar. Konuya yalnızca Azerbaycan ile toprak uyuşmazlığı olarak değerlendirme. Biz ise bu tahrikler ‘tonumuzu tehditkârını çok fazla olma yönündene doğru çekersek çekeriz.”

PELOSI, ERMENİSTAN’A GİDİYOR

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Azerbaycan ile çatışmaların sona erdiği bildirildi. Pelosi’nin Berlin’de katılacağı bir zirvenin ardından Erivan’a geçeceğini ifade eden, Pelosi’nin burada Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve diğer hükümetle bir araya gelecek aktardı.

Leave a Comment