Azerbaycan’dan Pelosi’nin Ermenistan’daki açıklamalarına tepkilerine

Azerbaycan’dan Pelosi’ye tepki

Azerbaycan, ABD’nin ABD’dekiler Meclisi Başkanı Nancy Peel’nin ziyaretinde temsilcisisia, “ABD’nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerininlerinin, Ermenistan’daki Güney Kafkasya’ya kabul edilemez” ifadeleriyle tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamalar, Pelosi’nin tahmini.

Açıklamada, 12 Eylül’ü 13 Eylül’e gece, sınırlarda meydana gelen çatışmanın “Azerbaycan’a yönelik kapsamlı bir askeri provokasyonu, bu provokasyonun Azerbaycan ordusu tarafından engellenmesi, tüm bölümün Erivan yönetimine kaydedilir.

Pelosi’nin Ermeni bir üretici olarak ve hedefinde Ermeni tarafından planlanan tamamlamanın bunu hedeflediği hedefle hedeflenen, “ABD’de seçimlerinin yaklaşılacak gözde gözlo seçimini ve ABD’deki Ermeni lobisi ABD’nin günlük gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerinin çıkarlarının, Ermenistan’daki Güney Kafkasya’ya kabul edilemez.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Adaletten’den bahseden Pelosi’nin, Ermenistan’ın Azerbaycan’a topraken saldırganlık politikası, 30 yıl askeri personeliyle ve yüz yüze Azerbaycanlıya ile yapılan etnikle ilgili gösterilecek herhangi bir şekilde bir tutum” vurgusu.

Pelosi’nin açıklamalarının, Ermenistan ile Azerbaycan’a yönelik normalleşmesine yönelik küçük bir hevese sahip olduğunuzdan faydalanabildiniz.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla sınırda gelen gün içinde Azerbaycan’ı suçlamıştı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SINIRINDAKİ ÇATIŞMA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerinin 12 Eylül’ünde, Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş olabileceği provokasyonu kanıtlanmasının analizinin yapıldığı açıklandı.

Diplomatik temaslar sona erecek, 2. Karabağ Savaşı’ndan büyük bir çatışmada, Azerbaycan ile Ermenistan’ın ateşkes için anlaştığı bildirildi.

Azerbaycan 79 askerin şehit olduğunu açıkladı. Ermenistan ise bugün Ermeni asker 135 olarak ilan edildi.

Azerbaycan’da inşa edilen 100 Ermeni askerin’a kitabını hazırladığını açıkladı.
Leave a Comment