Babamın dünyasında Kılıçdaroğlu’na emanetler

DUVAR – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1992’de öldü, gazeteci Musa Anter’in oğlu Dicle Anter’i ağırladı. Görüşmede “Bugün yanında davadan hukuken umudumuzu kesmişiz” diyen oğul Anter, “Babamın ‘diyen Kılıçdaroğlu’na güveneceğim” dedi. 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak.

Gazeteci, yazar Musater’in 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır Seyrantepe’de saldırıya uğramasına neden olan davanın oğlu Anında bugün Ankara 6. Ağır Ceza’nde yapıldı. Mahkeme gelecekyı, Anter’in öldürülmesinden 30 yıl 1 gün sonraya, 21 Eylül 2022 tarihine erteledi. Anter davası, “insanlığa karşı suç” tanımı ve yargılamasına geçilmeyeceğini 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak. Dicle Anter, öğleden sonra CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genelki makamında görüştü.

ANTER: DAVA CEZASIZLIK POLİTİKASINA TESLİM EDİLDİ

Görüşmenin ardından Dicle Anter, “Bugünkü babam Musa Anter cinayetinin 30 yıllık davanın zamanına sondan geçen oğluyla birlikte yapıldı. Babam 20 Eylül 1992’de öldürülmüştüm. 20 Eylül 2022’de 30 senesini doldurmuş olacak. 21 Eylül 2022’de olası son olacak, olacak gibi kararsı. Bu oğul celsede verilmeyerek dava edilmeyerek cezasızlık politikasına mahkûm edildi. Bugün açısından davadan hukukenimizi kesmiş bulunuyoruz” dedi.

‘BABAMIN DOSYASINI ‘ADALET ARAYAN HERKESİN YANINDA OLACAĞIM’ DİYEN KILIÇDAROĞLU’NA EMANET ETTİM’

Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra partide basın mensuplarına yayılan Anter’i şöyle söyledi:

“Bu görüşmede faili meçhul cinayetler, işkenceler ve gözaltında savaşmak suçlarıyla ile yüzleşmesini; bu suçların faillerinin bulunarak cezalandırılmasını; Bu acılı şeylerin asla olmayacakları için reformu olacak bir reformu, mağdurlar ile ilgili adalet ve işleyişini işletmesini ve zararları ile ilgili talep ile ilgili olacakların ‘ülkedede alacakları ve herkesin yanında olacak şekilden Kılıçdaroğlu’na emanet edilecek. ‘Ben bu yeniden barıştıracağım’ görüşümde sağlıklılaşmanın reformu barışı sağlamasını umutunui olumlu şekilde belirttim.”

KILIÇDAROĞLU: HELALLEŞMENİN BİR ŞARTI DA AÇIK YARALARI KAPATMAKTIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Dicle Anter’le görüşmeye görüşmeye sosyal medyadan paylaşım yaptı. Cinayetin zamanının miktarını gösteren CHP liderini söyledi: “30 yıl önce katled Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ile bir araya gelecek. Cinayetin zaman aşımı olmaz. Helalleşmenin bir şartı da açık yaraları kapamaktır. Kapamak için de; uçup gidecekse gitsin, gerçekleri ifşa etmemiz. İktidarlar değişken. Eğer siz iktidardayken hayat tarzınızla, görüşlerinizle ilgili hissetmiyorsanız; o zaman bu ülke demokratik oldu deriz. İşte o zaman tam bir Cumhuriyet.”

(HABER MERKEZİ)

Leave a Comment