Bakan Bilgin tarih verdi, elinizi tutun! EYTde kritik virüs

Milyonlarca vatandaşın yaşın yaşamak için emeklilikte konaklamak için sigortalı tatil yolları açılır. Vatandaşlar ocak ayı ile birlikte alışma başlatılacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT hakkında genel bilgiler ve elinizi yakın uyarıda bulundu.

abone ol

Güvenlik Bakanı Vedat Bilgi’in “Aralık üzerinde çalışan ilk haftasında bitmez de meclise intikal alacağız” çalışmasının bitmesi beklenen aday adayı, “EYT ne zaman çıkacak? sorularının yanıtlarını araştırıyor.

Bu puanlar dikkatliler!

Emeklilikte yaşanabilecekler düzenlemeleri için mevcut yasaya göre; Öncelikle hedef gün ve yaş şartlarınızı tamamlamanız gerekir. SSK’da 8 Eylül 1999 öncesi için primler evlilik tarihi göre 5000 ile 5975 arasında. Bu yola başlayacaklar için yıl başlayacakken 7 bin güne başlayacaksınız. Bağ- Kurda ise kadınlar için 7200′ için 9 bin gün prim gerekiyor.

3 yaşına kadar doğum günü

Erkeklerde sürerken parasını ödeyerek, kadınlar da sigortadan 3 okula kadar doğum yapabilmesi. Onun bir çocuğu için 720 gün satın alınabiliyor.

Üç çocuk için 2316 satın almak mümkün oluyor. Gurbetçiler ise Türkiye’den alınabilir olabilir.

Ucuz çocuklar

Prim satın alımları en düşük ödeme asgari ücretten hesaplanmaktadır. Tavan tutar ise bunun 7.5 katı. Ödeme miktarları brüt ücretin yüzde 32’si olarak hesaplanıyor. Bugün 6 bin 471 lira olan brüt asgari ücrete göre en düşük aylık ödeme 2 bin 70 lira olarak alınıyor.

Aralıka umutları belli olacak. Ancak henüz hesaplı kalmaya devam etmek için yeterli parayı tutmalarında bulundu.

.

Leave a Comment