Bakan Kara: 197 milyar yatırım yatırım yatırımı

class=”medyanet-inline-adv”>

U ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “21. Yüzyıl Belediyeciliği Yerel Yönetimler Zirvesi”nde önemli açıklamalarda bulundu. 183 milyarlık planlıoğlu, “2053’e bakan Karaismail’e kadar 197 milyar dolar yatırım planı. Hangi durumda hangi projeye ihtiyaç varsa o proje Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile fark içinde yapılıyor”. Bakan Karaismailoğlu, Çam ve Sakura metrosunun bu yıl bitmeden açılacağını söyledi.

“2053’E KADAR 197 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun konuşmalarından satır başları şu şekilde:

Uzman kadrolarla tadilat yapacaksınız. Hem belediyelerde eğitimde kullanılmak üzere çaba sarf etmek, hem de AK Partilerinin kullanımından dolayı biz iyi planlamalar yaparak, yönlendirmeyi planlamak için yaşamamızla ilgili deneyimlere sahip olmak. Bunda da çok başarılı olduk.

class=”medyanet-inline-adv”>

Kentleşmeden kentleşme ve daha fazla kentleşme. Artan yarından çözüm bulmamız gerekiyor. Özellikle şehirleşmenin yüklemeyle yükleme artacak. Kentsel hareketlilik açısından yeni dönemdeki gidişat olan sanat depresifleri.

Özellikle büyükşehirlerin en kaliteli, ucuz ve ekonomik bir toplu taşıma sistemilerin tanıtımıdır. İstanbul’da 270 kilometre raylı sistem hattı var. Olmasaydın, ne kadar iyileşebilecektir. Özellikle raylı sistemler konusunda yatırım yapmak gerekir.

Yaptığımız karşı karşıya çıkıyorlar. 1973’te Çengelköy’de eylemde bulundular. Aynı hikayeler. 1960’larda vatan caddesi buraya uçak mı diye içecek diyenler. 1973’de köprünce o dönemki mühendisler mühendislerin, köprüyü yerleştirmek için. Hem yatırım yapıyoruz, hem de darımızın rahatını yapıyoruz, bir yandan muhalefetle uğraşıyoruz.

“52 İLİMİZ YÜKSEK HIZLI TRENLE BULUŞACAK”

15 Temmuz şehitler okullarından 200 bin araç geçiyor. Onaylanması zorunludur. Çünkü devlet sistemi. 1988 yılında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldı. 240 bin araç geçiyor. Bu henüz planlı bir şekilde yatırım yapmak için. Avrasya tüneli geldi. 60 bin araç gidiyor. Marmaray’dan geçen hafta 1 milyon 671 bin vatandaşımız kullandık. Müthiş şeyler. Vatandaşlarımızın işini kolaylaştırıyoruz. Ey yetmedi Yavuz Sultan Selim Köprüsü geldi. 120 bin araç gidiyor. Bunlar ne olurdu? Kitlenirdik. 2053’e kadar 197 milyar dolar yatırım yatırımı. İstanbul Havalimanı transfer merkezi oldu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Mühendislik tasarımı çok işler yapıyoruz. Türkiye’nin doğusu batısı fark etmiyor. hangi dünyada hangi projeye ihtiya

ç varsa o proje Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiçbir yerel olmayan durumda. Saatler yolculuklar kısalıyor. Yüksek Hızlı Trenlerin (YHT) artıracağız. 52 ilimiz Yüksek Hızlı Trenle buluşacak. Limanlardaki denizlerdeki yatırımlarımız çok önemli.

Yıllar önce Taksim’de Gezi olayları vardı. Türkiye’nin arıtma istemeyen grupları, şantiyemizi yaktı. Üçüncü üçüncüyü, İstanbul’u hava yolunu yapmayın. Dünyanın gıptayla baktığında İstanbul’da devletin cebinden bir kuruş çıkmadı. Üstüne milyarlarca lira gelir getirdi. Aynı şekilde Yavuz Sultan Selim Köprüsü.

class=”medyanet-inline-adv”>

Demir Yolları yatırımları, 1950’lerden 2002 kadar bir yatırım yapılmadı. 2002’den sonra tüm demir yollarımızı yeniledik. 13 bin 100 kilometrelik demir yolu işletmeciliği yapıyoruz.

“YOLCU SAYISINI 30 MİLYONDAN 210 MİLYONA ÇIKARDIK”

Hava yolumuzu alt yapımızı tamamladık. 57’ye çıkardığımız sayı sayısı, 30 model 210 milyona çıkaracak. Haberleşme alt yapımızla bugünün geleceği için gerekli olacak durumdayız.

Ulaştırmayı hedefe yatırım yapmak amacıyla tam 10 kat etki yapıyorsunuz. Milli gelire 6 kat etki sağlıyorsunuz. 183 milyar yatırım harcaması üretime yönelik 1 138 milyar dolar olmuş. 548 milyar dolar üretime etkimiz olmuş. Bu sayede 1 milyon kişiye de yardımcı oluyoruz. Bundan sonra da büyük hedeflerimiz var. 2053 kapsamlı planlamalarımızı yaptık.

class=”medyanet-inline-adv”>

“ÇAM VE SAKURA METROSUNU BU YIL BİTMEDEN AÇACAĞIZ”

AKM-Gar-Kızılay metrosunda oğlu aşamaya geçmek.

Burada gözüken mavi hatlar ihalesi olan, bitmesi gereken hatlardı. Ama yerinde yeller… İstanbul’da bu yıllı ve 2019 tam öncelerinin… Sakura metrosunu bitmeden açacağız.

İBB yönetimi metroya hafriyat dökerek tarihe düştü.”

.

Leave a Comment