Bakan Kurum CNN TÜRK’te! TOKİ’nin sosyal konut projesine kaç kişi başvurdu?

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

Sosyal Konut Projesine 705 bin Başvuru yapıldı. Başvurularda artışlar. TC sonu olanlar 0 olanlar başvurabiliyor. Milletimizin Yüzyılın Konut Kampanyasını. Cumhurbaşkanımız darı içinde okuldanız. Türkiye’den telefonlar yağdı. Milletimiz büyük bir teveccüh uygulandı. Tüm dünya ülkelerinin sosyal bakış açısına sahip olan devletlerin sizin için açıklandığı ve resmi bir yatırım değeri olması gerekiyor.

Bu 2023-2028 yıllarını içeren hem sosyal kullanım amaçlarına yönelik yapacakları, hem de ortaya çıkarmak için ortaya çıkması hedeflenmektedir. 5 yıllık 500 bin sosyal konutu, 50 bin iş parçası bir proje açıklandı. 250 bin sosyal konut. 100 bin konut arsası ve 10 bin adet konut arsasıa görünüyor. 31 Ekim’e kadar 3 yaşına geldiğinde çocuklara göre uygunsa okula gidebilirler. Konut arsası ve işyeri arsası başvuruya başlamadı. 10 Ekim-7 Kasım’da başlayacak. 705 bin rakamları 250 bin sosyal konuta başvurudur. Teslim tarihi var. İlk etapta başvuruz. Kura başlayacak. 2022 ilk tamamlayacağız. Bir yandan inşaata inşanaz. 10 Ekim’de ihaleleri yapmayaz. 2 yıl içinde bitirip teslim ediyoruz.

Yaptığımız kiralamaların teminatı. 1 milyon 170 bin konut üretmiş bir TOKİ’miz var. Bu etrafımızı gösteriyor. Mazlum coğrafyada bile yardımlarımıza yardımna koştuk. İlk etabın 422 milyar lira. ulaşım maliyetinden yüzde 40 indirim yapıyoruz. Yüzde 10 peşinat verilecek. Artış maaşı görene yapılıyor. Geçen sene toplam 80 yüzde geldi. Daha önce yaşanabilecek bir şey. Vatandaşımızın gelemeyeceğine dair yaygınlaştırmamız var. Bugün bir ihale hazırladık. Konutun 1 milyon lira üzerinde. Arsa bedeli eklenebilir. Yüzde 40 indirimle sahibimize 608 bin liradan değerlendirilebilir.

609 ilçede var. En fazla İstanbul’da var. 50 bin konut. Büyük Avrupa’nın yakasında. 55’i Avrupa 45’i Anadolu yakasında diyebiliriz. İzmir’de 12 bin 500 konut yapıyoruz. İzmir’de yakıtlı bir yerleşim var. Gecekondu en fazla şanslın birisi. Ankara’da 18 bin tane. İl bazında nüfus artışına göre konutu eşit düzeyde dağıtımmış. Tüm ilde yetiştirileceklere ve yetiştirileceklere yönelik bir projedir.

GENÇLER NASIL EV SAHİBİ OLACAK?

İlk defa bu projede kursa kontenjan ayırdık. 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaş arası başvurabiliyor. Aile gelirine bakmıyoruz. Kendi geliri 16 bin-18 binin altında gençlerimiz başvurabilir. Güzel bir fırsat. Geleceğe umutla baksınlar istiyoruz. Geleceğimizin teminatı onlar. İlk önce kontenjanlarımızın kurallarıarı çekilecek, akabinde diğerlerinin kurallarıarı çekilecek. Gençlerde şartımız yok. Tek şartımız 18 bin TL İstanbul’da illerde 16 bin TL’yi geçmeyecek. Hane halkında anne-babanın geliri 18 bin TL’yi geçmeyecek. Gençler için geçerli. Ayrı başvurularsa gençlerin gelirlerine bakmıyoruz. Gelirleri 18 bin TL’nin yeterli olması yeterli. Hane halkı da anne, baba ve 18 küçük çocuklar kapsıyor. Ne bir şaibe ne bir usulsüzlük olmaz. Şeffaf adaletli bir şekilde yapıyoruz.

BÜYÜKŞEHİRLERDE EV NE KADAR OLACAK?

İstanbul, Bursa, Antalya ve İzmir’de 3+1’ler en küçük 950 bin lira olacak taksiti 3 bin 562 lira olacak. İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’da 2+1’ler en düşük 679 bin lira olacak. Bu iller dışında tutulduğu açıklandığı gibi olacak. Bu eşyaya sahibimiz konut alabiliyor. Özel sektör tabi ki bu fiyata veremez. Biz bu proje sunarak hem ekonomiye destek olun, hem de konutlardaki fiyatları aşağı çekeceğiz. Biz TOKİ ile %8 ila %10 oranındak. 2009’da bunu artırdık, satışta hareketlenme görülmek için. Yılda sosyal konutta 125 bin konut konut. Ve bu oranı %20’ye çıkartıyoruz.

Konut ve kira fiyatları aşağı gelecek. Tabii ki inşaattaki inşaattan ve pandemiden kaynaklı tedarik konusu. Biz sabit tutsak bile vatandaşımız için önemli bir kazanımdır. %20 arzı sunarak öğrencilerinin alımını biraz artıracağız.

BORÇ BİTMEDEN SATMA YA DA KİRALAMA OLACAK MI?

Yapılan tüm evler, tüm paylaşım olacak. Bölgesel tercihler açısından belirlenecek ama malzeme, kalite, taşı tüm illerimizde aynı olacak. kapı olarak, sun gelir. Hiçbir şekilde satamazlar, devredemezler. Kirada bir sorun yok ama satamazlar. Sözleşmemiz maaşına zam endeksli. Biz burada insiyatif. Vatandaşımızın ödeme yapabilecek durumdaysa, şansımızdan yararlanabiliyoruz. ilişki geliri %100 arttı, biz bu fiyatları %100 artıracağız diye bir şey yok.

ENGELLİ ORANİ

%40 ve üzerindeki engelli kardeşlerimiz ve aileleri başvurabiliyorlar. 2 bin 280 lira taksit sahibimiz. 1 yılda bir yarışmada kalacaklar ama sonuçta hayal bir eve sahip olacaklar. hepsi hepsi kati kurulacak. Vatandaşlarımızı borçlarımızı ödediği zaman kat atabilecekleri tapularını.

İLK GÜNDE 785 BİN BAŞVURU

Toplamda 200 bin ilave sunacağız. Piyasada toplamda 2 liralık hareket olacak. Şehirlerimize örnek senaryolar kuracağız. Bazı ilçelerimizde bu projeler yer alıyorlar, çoğalarak çoğalıyorlar. Binalarımız atık uyumludur. Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretecek. İklim değişikliği, uyumlı evler olacak. İlk gün 785 bin başvuru oldu.

100 BİN ALTYAPILI KONUT AMAÇLI ARSA

İlk defa sahibimize, altyapıları ve imar tesisi yapmak, ev yapmak için arsalar tasarlamak. Şu an sağladığımız tespit. Yaklaşık 30 olacak. Eskiden da başvuruları ekimde kasımda bitecek. İmar planı olacak şekilde olacaktır. Baktığınızda düzgün bir mahalle çıkacak. Burada ev yapmak. Bu arsaları dar gelirli ev sahibi olsun diye yapıyoruz. İstanbul’da altyapılı arsa sunmayız. Orada sosyal konutla ilgili 50 bin koyduk. İstanbul’da altyapılı arsa projesi yok. Aynı şekilde sanayi projesini de koymadık. Bu da 250 bin konutluk olacak. İlk etapta 100 Bin konutluk olacak. 250 Bin sosyal konut, 100 bin de arsa. Bunlar uzak uzaklara, ulaşılamayacak yerlere değil.

28 İLDE SANAYİ SİTESİ

İlk defa bir uygulama olacak. Bu Türkiye’ye eşit dağıtılarak seçimlerimizi belirledik. 50 m2 ile 200 m2 arasında. Burada üretim, istihdam olacak. Bu manada da şehirlerin kalkınması bu projeyi Türkiye’yi yaygınlaştırmış ve ilk etapta 10 bin tane iş yeri yapılacak. Burada da maliyet üzerinden %40 indirim yapıyoruz.

.

Leave a Comment