Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’nin seçim çalışmaları hakkında kulis bilgilerini yazdı.

Selvi, “AK Parti’de milletvekili listelerinde değişiklik bekleniyor. Ama bu yüzde 60-70 seviyesinde değil. Yüzde 40’ın biraz üzerinde olabilir deniliyor” dedi.

Aynı yazıda Selvi bakanların, milletvekili aday önerilerini düşündüğünü de aktardı.

Selvi, “Erdoğan’ın kabinede devam etmek istediği isimleri milletvekilliğinden istifade ettireceği söyleniyor. 2018 seçimlerinde Berat Albayrak, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Soylu milletvekili yöneticip daha sonra istifade etmişlerdi” ifadesini kullandı.

“Cumhurbaşkanlığı muhalefetindeki ortak aday çıkarsa da Çoklu adayla kızışıyor de Erdoğan’a karşı bir risk görmüyor” iddiasında bulunan Selvi’nin yazının ilgili bölümü şu şekilde:

“Bu arada AK Parti’de seçim çalışmaları hızlandırılıyor.

Seçim beyannamesi ile aday tanıtımı birlikte yapılacak.

Yeni yüzyıl Türkiye Yüzyılı perspektifine uygun bir seçim beyannamesi yayınlanacak.

AK Parti’de milletvekili listelerinde değişiklik bekleniyor. Ama bu yüzde 60-70 seviyesinde değil. Yüzde 40’ın biraz üzerinde deniliyor.

Milletvekili listelerine almanların yerel seçimlerde belediye başkan adayları olarak değerlendirilmesi gündemde.

Teşkilatlardan milletvekili aday olacaklar ya da seçimde yeterince performans sistemleri düşünülmeyenler istifade ettirilecek. Teşkilatların önemli ölçüde korunduğu düşünülüyor.

Cumhurbaşkanlığı genelinde muhalefet ortak adayı çıkarsa da Çoklu adayla kızışsa de Erdoğan açısından bir risk görmüyor. Erdoğan, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’la yarıştığı takdirde ilk turda ama farklı oranlarda seçim kazanıyor.

Cumhur İttifakı’nın Parlamento’da da dağıtım için çalışılıyor. AK Parti’nin 300’ün üzerinde darıvekili çıkarması için çaba gösteriliyor.

Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor. Bakanlar seçim sürükleyici oluyor. Erdoğan’ın kabinede devam etmesini istediği isimlerin milletvekilliğinden istifade ettireceğini söylüyor. 2018 seçimlerinde Berat Albayrak, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Soylu milletvekili oluşturulmuşp daha sonra istifade etmişlerdi.

Yerel seçimlerde bazı bakanların büyükşehirlerde belediye başkanı adayının gündemde.”

Leave a Comment