“Bana inanmayanlara, yanıldıklarını kanıtlamak istiyorum”

Zorlu 2021 çaylak sezonunun ardından Schumacher, bu sezon takım arkadaşı Kevin Magnussen ile umut vaat ediyordu. Ancak sezon sonunda Schumacher ve Haas, ayrılık kararı aldı.

Uzunların ardından takım patronu Gunther Steiner ve takım sahibi Gene Haas, 2023 sezonu için Schumacher’in yerine üç yıllık aradan sonra gride geri dönecek olan 35 yaşındaki pilot Nico Hulkenberg ile anlaşmaya karar verdiler.

Steiner, ‘takımdaki bazı şeyleri düzelterek’ seçtiğini ve bunu birkaç takımda deneyimi olan Hulkenberg ile ortadan kaldırmanı söyledi.

Hayal kırıklıklarına maruz kalan Schumacher, ilk olarak sosyal medyadaki haberlere tepki gösterdi ve açıklamanın sonunda PTW [Prove Them Wrong = Yanıldıklarını Kanıtla] harflerini ekledi.

Abu Dabi Grand Prix basın toplantısı Schumacher, sadece Haas’ın değil; son iki yıldırma yeteneklerinden şüphe duyan herkesin yanıldığını kanıtlamak istediğini açıkladı.

Motorsport.com tarafından ‘PTW’nin anlamı sorulduğunda Schumacher, “Sezonun büyük bölümünü bunu kendime söylüyorum.”

“Bunu yazmak istedim, bana inanmayan herkesin yanıldığını kanıtlamak istiyorum çünkü neler neler öğrendiğimi. Bunu alt kategorilerde yerlerdem, yapamam için bir sebep yok.” dedi.

Mick Schumacher, Haas F1 Takımı

Mick Schumacher, Haas F1 Takımı

Fotoğraf: Andy Hone / Motor Sporları Resimleri

Schumacher, Haas’ta bazı patlama çıkışlarını kabul etti ancak 2022’nin ikinci yarısında takım arkadaşı Magnussen’e kıyasla yükselişte olduğunu söyledi.

Sezonun sonunda Haas, orta sıralardaki yeri korumaya zorlanmaya başladı ve Magnussen, takım temmuzdan sonraki Avusturya Grand Prix’sinden bu yana aldığı puanların yalnızca üçünden sorumluydu.

Schumacher, “Açıkçası, bazı noktalarda hayal kırıklığına uğradım çünkü şu ana kadar iyi bir iş çıkardığımı çekiyorum.”

“Elbette iniş ve çıkışlarımız oldu ama genel olarak yükselişteydik, bence önemli olan da bu; özellikle ikinci yılımda kiralamayı göz önünde bulundurursak.”

“Orta sıra mücadelesinde olmak, kendimi alıştırdığım bir şeydi ve sezon boyunca bunu başarmayı başardık. Her koşulda gelen maksimum her şeyi başarıyor.” dedi.

Şu anda Schumacher’in herhangi bir takımında yedek pilotluk rolünü üstlenebileceği konuşuluyor. Alman pilot, değerlendireceğini söyledi.

Schumacher, “Kendim için doğru yaşamaları için bir karar vermek istiyorum.”

“Bu karar yedek pilotluk olsa dahi, iyice düşünmeli ve analiz etmeliyim. Çevremde danışabileceğim ve güvendiğim insanlar var, umarım yakında bazı haberlerle gelebilirim.” dedi.

Leave a Comment