Barış Teroğlu: İmamoğlu’nu bitirme hazırlıkları

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “ahmak” görüşmesi sonra, YSK’ya yönelik anlaşılır iddiasıyla davayı hatırlatarak yaşananların arkasını anlattı.

Terkoğlu, “İmamoğlu’nu taşınmaya hazırlanıyorlar“Bu yazı siyasi bir cinayeti anlatmak için yazıldı. Programımız gösteremiyoruz. Kapınınla konuşmaları işittik” diye başladı. İmamoğlu hakkında YSK üyelerine “ahmak” iddiasıyla ilgili davaya bakan ve Haziran 2022’de yaz kararnamesiyle Samsun’a gönderilen 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hakimi Hüseyin Zengin‘in güvendiği kimi ve savcılara bayıldığını anlatırnı söyleyen Terkoğlu, hakimin şundan şüphelendi:

“Ben de hükümete destek. Hatta çok, küçük 2 No’lu Baro’da çalışıyor. Ancak ben hakimim. Tarafsızlığı korumak zorundayım. Buna küçük savcılar aracılığıyla, İmamoğlu’na iki fazla ceza veren, onu siyasi yasaklı hale getirmem telkin ediliyordu. Bu suçlara ilişkin daha önce öncesinden bakıldığındam. Vicdani olarak, böyle bir cezanın adaletsiz görünümünde. İmamoğlu, asgari sınırdan ceza verip, değerlendirmesini gözden geçirme konusunda karar verir. Bunu birkaç kişiye söyledim. Durumdan olan ve adliyeyi yöneten bir isim, hükümetle görüşerek atamamı yaptırdı.”

Terkoğlu, “Zengin’in adından söz ettiği, hukuktan yazmıyorum” notunu düştü.

Terkoğlu devamında, “Yeni göreve atanan kişiler, Hüseyin’in kabul edilmesi kabul edilmemektedir. Ancak hakimlerin siyasi görüşleri bu senaryoda, muhalefetteki rıza hakkında daha fazla iddiaları var. En basiti, HSK’de Millet İttifakı’nın üç üyesi var. Bu yazı bile, konu üzerine müfettiş görevlendirmek için çalışmak için. İddaaları müfettişler, tüm ayrılabilirlikleri ile görüş. Belki de Hâkim Zengin, her şeyi yalanlayan bir açıklama yapar! Yine de yaşananlar kamuoyu ile paylaşılarak, üzerinde kumpas yapılmaya çalışılabilirdiye yazdı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Leave a Comment