Batı’nın iki yüzlülüğü ortaya çıktı! İran’a ambargo uygulayan ABD, Tahran’a İHA parçaları veriyor

Ukrayna istihbaratının elde ettiği İran İHA’larının parçaları, Bağımsız Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (NAKO) tarafından incelendi. Tahran‘ın Rusya’ya gittiğinde İHA’ların parçalarının geldiği yer ise tahribata neden oluyor.

NAKO, Rusya’nın Ukrayna’da kullandığı İran yapımı İHA’ların parçalarının dörtte üçünün ABD’de üretildiğini açıkladı. Londra merkezli Middle East Eye, “Ukrayna’da düşürülen İran SİHA’larında bulunan gruplar ABD, Avrupa ve Batılı rakiplerce üretildiği ortaya çıktı” dedi.

Batı'nın iki yüzlülüğü ortaya çıktı!  İran'a ambargo uygulayan ABD, Tahran'a İHA parçaları satıyor

Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü, geçen ay yayımladığı bir raporda, Çin merkezli üretim Batı üretimli parçaları İran’a tedarik ediyor olabileceğine dair kanıtların olduğunu belirtmişti. Savunma sektörü ve Batılı güvenlik kaynakları, çoğu zaman ihracat kontrollerinden geçmediğini, internetten kolayca satın alınabileceklerini ve uluslararası şüphe uyandırmayan üçüncü ülkeler üzerinden İran’a satılabileceğini söylüyor.

İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, Tahran yönetimi Ukrayna ile teknik uzman pozisyonu görüşmenin yanı sıra İHA ve sonuç menşei iddiaları hakkında araştırma başlatmaya hazır olduğunu duyurdu. Batılı ülke İran’a yönelik yaptırımlarına rağmen Tahran yönetimi Batı menşeili parçalarla İHA üretimine dikkat dikkat çekiyor.

Haberler.com / Yavuz Selvi – Dünya

Tahran SİHA İran Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment