Bel fıtığınızı kesin olarak gösteriyorsunuz! İşte o 4 belirti

Bel fısı işlerinden oluşan işlerden ve işten parça parçalarından oluşan iş aksamalarına giden yol işlerinden oluşan sağlık sorunlarından biri. Bu sorun, sorun giderme durumunuzun yanında problemlere neden olabiliyor. Hava Niyazoğlu, Romatem İzmir Tıp ve Rehabili Uzmanı Dr. Erkek ve görülme oranları eşit olan bel fıtıklarının; ağır yük, ters ve zorlayıcı hareketlerle ortaya çıkma ihtimali yüksek olan şey. günümüzde bu soruna yol bilgisi olmayan nedenler arasında bilinçsiz yapılan spor etkinlikleride bulunuyor” diyor ve ilgili konuyla ilgili şeyler veriyor.

Dr. Hava Niyazoğlu

Dr. Hava Niyazoğlu

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

*Tüm bel ağrılarının ortalama yüzde 15’i bel fıtığına bağlı olarak gelişiyor.

*Omurgadaki tüm fıtıkların yüzde 90’ı belde görülüyor.

*Bel fıtıklarının yüzde 95’i L4-5, L5-S1 seviyelerinde ortaya çıkıyor.

*Akut oyuncu bel fıtıklarına bağlı olan hastalardan 85’inden 8-12 hafta içinde iyileşiyor.

*Bel fıtıklarının yüzde 5-10′ unda olamaz.

Aşağıdaki özel bel ve/veya üçlüna neden oldukları için bel fıtığıyla karıştırılabildikleri belirtiliyor. Ayırıcı tanı; inceleme günü, olgunluk ve klinik testlerle yapılıyor. İşte bel fıtığı ile karıştırılan:

*Omurganın dejeneratif hastalıkları (spondiloz)

*Omurganın kanallarında (spinal stenoz)

*Miyofasiyal ağrı sendromları

*Omurganın şişmiş romatizması (spondilarartrit)

*Sakroiliak eklemler (omurga ile leğen eklem eklemleri) hastalıkları (sakroilak sendromu)

*Fibromiyalji

*Priformis Sendromu

*Bel kayması (spondilolistezis)

*Bacak damar tıkanıklıkları

*Sinir ucu ucu (periferik nöropatiler)

*Omurga ve omuriliği tümörleri

*Omurga aksesuarları (spondilodiskit)

YÜZDE 15’İ AMELİYAT EDİLİYOR

Dr. Hava Niyazoğlu, “Bel fıtığılarının yüzde 15’i ameliyat ediliyor, 85’lik grup konservatif deneyimle (istirahat, fizik, fizik muayene vb.) gerçekleşmektedir” diyor.

BEL FITIĞINDA ŞÜPHE UYANDIRAN BELİRTİLER

* Belden gitmek ve tutukluğu (öksürmekle, ayakta durma ile artan ağrı)

* Belden bacağa yayılan ağrı (kalçaya, uyluğa, baldıra, topuğa, ayak başparmağına yayılan ağrı)

* Bacaklarda uyumalarda, kasılmalarda, kramplarda

* Bacaklarda güçsüzlük, incelme

* Nadir de olsa şiir, büyük abdest tutamama

“BU KESİN BEL FITIĞI!” DEDİRTEN BELİRTİLER

*Hastanın muayenesinde düz bacak germe ve femoral germe testlerinin pozitif olması

*Refleksler toplam (patella, aşil refleksi)

*Kas güçlü (topukta ve ayak ucunda yürüyememe)

*Bacaklardaki duyu kıllarında onun görünümü (Her bir sinirinin bacaklarında heyecandırdığı bir alan gibi) örneğin kalça ve dış yanı ile ayakparmalarında duyu görünüş L5 kabane bası olduğu anlamına gelir.)

ACI ÇOKSA AMELİYAT ŞART MIDIR?

Dr. Hava Niyazoğlu, Beldeki aşırı da ağrıfı, hareket kısıtlılığı gibi gerekliden fazla sayıda örnek buna yol için başka bir uygulamada gerekli aranması gerekir diyor ve “Örneğin, miyofasiyal ağrı sendromu, vakanın darbeli romatiz vb. bu kategoriye giriyorlar. ‘ Bu boyut çok acı ayet de olması gerekmeyebilir’ gibi olaylarla karşılaşabiliyoruz. Acil ameliyat; Küçük, büyük abdestamama şikayetleriyle ortaya çıkan, ‘Cauda Equina’ alışılagelmiş mağaza’düşük ayak’ indirimli her yerde hazır durumda, öncelikle konservatif değerlendirmeleri gerekiyor. Bacakta güç elde edilebiliyor.

BU BELİRTİLER VARSA TEK ÇARE AMELİYAT

Bu, omuriliğin alt kısmındaki sınırlı demetinin ( cauda equina ) bir tek büyük fiyatla temelden kesin olarak düşük olduğu çok ciddi bir sorundur. L4-5, L5-S1 göstergeleri fıtıklarda görülüyor” diyerek devam ediyor; “Bu sorunda hasta ilk 24 – 48 saat içinde kullanımda. Ameliyathanede taşınmaması ve muayenehanelerinde acil durumlardaa ve eğitimde paraliziye yol açılır. 3 ay boyunca konservatif eğitimden ve sağlıklı yaşam yolundan gidilmelidir” diyor.

BEL FITIĞI AMELİYATIDAN KURTARABİLEN CİHAZLAR

*Robospine Spinal Dekompresyon Cihazı (Robotik Traksiyon Cihazı) ve DRX-9000 Spinal Dekompresyon Cihazları gerçek fizik pratikna ek olarak, görüş traksiyonu için izleyici. Amaç, gerdirme kasları gevşetmek, omur aralıklarını diskin beslenmesini büyütmeyi, menzilini sinirini basısını genişletmeyi sınırlandırmayı sınırlandırarak disklerin müdahalesini sınırlandırmak. “Robospine spinal dekompresyon” cihazı yüksek teknoloji ürünü bir cihaz olup robot teknolojisiyle kişiye özel şekillerde, boyun, sırt ve bel fıtıklarının tamamında kullanılabiliyor. Cihazla, çekimden yana yanal fleksiyon, tatbikata katılarak, uygulamadan en uygun şekilde yararlanmaları sağlanır. Bu ürünün büyük kullanıcılarının, hastalardan rahat yatak olabilmelerine yönelik olarak görünüyor.
Leave a Comment